כמה אחוזי נכות נותנים על פוסט טראומה?

תקציר

מה זה פוסט טראומה?

במהלך השנים האחרונות עלתה בצורה משמעותית המודעות הציבורית בנוגע לשאלה מה זה פוסט טראומה? ככל שהמודעות לשאלה זו גוברת, כך אנשים רבים יותר מוצאים את עצמם ערים לקשיים הנפשיים והפיזיים איתם הם מתמודדים וחוויית הבושה שליוותה פעמים רבות את תשושי נפש ואת אנשי הפרעת פוסט טראומה השתנתה: אנשים אלה עומדים בגבורה יחד עם הקשיים היום יומיים עמם הם מתמודדים ודורשים את הזכויות והפיצויים להם הם זכאים בגין פוסט טראומה ביטוח לאומי ומול משרד הביטחון.

ובכל זאת, במאמר זה ננסה לפשט עד כמה שניתן את התשובות לשאלות הרבות אשר עולות סביב הנושא: מה זה פוסט טראומה, ממה פוסט טראומה מורכבת, מה התסמינים, כמה אחוזי נכות מקבלים על פוסט טראומה ועוד.

הפרעת פוסט טראומה, או בשמה המקצועי "הפרעת דחק פוסט טראומתית" (PTSD) היא למעשה הפרעת חרדה פסיכיאטרית המשלבת תופעות לוואי נפשיות ופסיכולוגיות יחד עם תופעות לוואי פיזיולוגיות- הנגרמת כתוצאה מחוויית אירוע חד פעמי טראומתי.

ממה הפרעת פוסט טראומה מורכבת – תסמינים

הפרעת פוסט טראומה מורכבת ממספר תסמינים פיזיולוגיים ונפשיים מרכזיים אשר מתקיימים יחד במקביל או באופן חלקי. כאשר אדם סובל מאחת או יותר מתופעות אלה הוא עשוי להתמודד עם פגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי בכל היבטי החיים: פגיעה מקצועית ותעסוקתית, פגיעה בכישוריו החברתיים ואף פגיעה במערכת היחסים המשפחתית ובתפקוד הזוגי. מסיבה זו במקרים רבים כאשר אדם מאובחן, ניתן להשיג עבור הפרעת פוסט טראומה אחוזי נכות.

בין תסמיני הפרעת פוסט טראומה ניתן למצוא: סימפטומים המאפיינים חרדה- הזעה, דופק גבוה, לחץ דם גבוה; הפרעות שינה, סיוטים, פלאשבקים המייצרים תחושה שהאירוע חוזר על עצמו. עוררות יתר, הימנעות מהתרחשויות, מקומות ואנשים אשר עשויים לגרום לפלאשבק מהאירוע; קושי בוויסות רגשי; פגיעה ביכולת להתרכז וללמוד; קהות חושים; איבוד עניין בחיים וחוסר מוטיבציה.

ההפרעה עלולה להתפתח ולהתפרץ בכל גיל ובכל שלב חיים לאחר הטראומה. לעתים ניתן לזהות את הסימפטומים פוסט טראומה אצל ילדים בשלב מוקדם בחייהם, ולעתים הפרעת פוסט טראומה מתגלה ומתפתחת חודשים ושנים לאחר האירוע. במקרים רבים לאחר התפרצות ההפרעה עשויה להיות החמרה של הסימפטומים ככל שהזמן חולף.

כיום יש בישראל למעלה מ-4,000 אנשים שהוכרו על ידי מוסד ביטוח לאומי פוסט טראומה או משרד הביטחון כפוסט טראומתיים ומקבלים בשל כך סיוע ופיצויים רלוונטיים, אולם ככל הנראה קיימים עוד אלפי אנשים הסובלים הפרעת פוסט טראומה וטרם פנו לאבחון או טיפול.

הפרעת פוסט טראומה אחוזי נכות

במקרים של הפרעת פוסט טראומה אחוזי נכות נקבעים על ידי ועדות רפואיות, בין אם מדובר בנפגע בשירות משרד הבטחון ובין אם מדובר בנפגע הפונה עם פוסט טראומה ביטוח לאומי. הליך הועדות הרפואיות הוא זהה, ומטרתן להתרשם ממצבו הרפואי של הנפגע ולקבוע את אחוזי נכות פוסט טראומה המגיעים לו.

במקרה שההפרעה הפוסט טראומתית נגרמת בעקבות מעשה נזיקין המזכה את הניזוק בפיצוי, למשל בשל הפרעה פוסט טראומתית שנגרמה בגין תאונת דרכים, תאונת עבודה, תאונה ברחוב, תאונה בבית ספר, תאונה במסגרת ספורטיבית , רשלנות רפואית ואף במסגרת דרישה מחברת הביטוח אשר ביטחה את הלוקה בפוסט טראומה עקב האירוע הטראומתי בפוליסת תאונות או פוליסת ביטוח הכוללת כיסוי לנכות מתאונה.

כתב התביעה אשר יוגש נגד המזיק או חברת תצורף חוות דעת רפואית מטעם פסיכיאטר מומחה הכוללת התייחסות למצבו הנפשי של הנפגע בגין הפרעת הדחק, אחוזי הנכות שנותרו לו בעטיה, ולקשר הסיבתי שבין האירוע הנזיקי לפוסט טראומה.

כמובן שמעבר למצבו הנפשי ולשיעור נכותו, הנפגע אשר סובל מפוסט טראומה, יצטרך להוכיח גם כי עבר אירוע טראומתי ולהוכיח כי אירוע זה גרם לנזקיו הנפשיים – פוסט טראומה.

להלן אחוזי נכות פוסט טראומה על פי רמות התפקוד

5%-0% – כאשר ישנה הפרעה נפשית מזערית אשר אינה פוגעת בכושר תפקוד סוציאלי ותעסוקתי.
10% – כאשר ישנה הפרעה נפשית אובייקטיבית קלה אשר פוגעת מעט בכושר תפקוד סוציאלי ותעסוקתי.
20% – כאשר ישנה הפרעה נפשית אובייקטיבית וסובייקטיבית אשר פוגעת באופן ניכר בכושר תפקוד סוציאלי ותעסוקתי.
30% – כאשר ישנם סימנים קליניים ברורים ואובייקטיבים להפרעה אשר פוגעת בסף הגירוי, הפרעות בחשיבה ובריכוז, אשר פוגעות באופן ניכר בכושר תפקוד סוציאלי ותעסוקתי.
50% – כאשר ישנם סימנים קליניים ברורים, אובייקטיבים וקבועים להפרעה אשר פוגעת באופן משמעותי בקשרים בין אישיים, בסף הגירוי, הפרעות בחשיבה ובריכוז אשר פוגעות באופן משמעותי ביותר בכושר תפקוד סוציאלי ותעסוקתי.
70% – כאשר ישנם סימנים קליניים ברורים ואובייקטיבים להפרעה נפשית קשה אשר פוגעת ביחסים בין אישיים, ביכולת לבחינת המציאות וביכולת השיפוט, ירידה בסף הגירוי אשר פוגעות באופן קשה ביותר בכושר תפקוד סוציאלי ותעסוקתי.
100% – מצב חמור ביותר, כאשר באופן מוחלט אין ביכולתו של הנפגע לתפקד באופן עצמאי וקיים צורך בסיוע יומיומי או באשפוז.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין פוסט טראומה בעל ניסיון רלוונטי בתחום, עורך דין תומר לינר, על מנת להבין כיצד לעמוד מול הועדות הרפואיות בצורה המיטבית לצורך קבלת הכרה של אחוזי נכות פוסט טראומה / תשישות נפש וכן לצורך ניהול תביעת נזיקין או רשלנות רפואית, לשם קבלת פיצוי בשל הנזקים שנגרמו לנפגע בגין פוסט טראומה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email