מהו חוק הסיעוד ואיך בודקים זכאות?

תקציר

מהם התנאים לקבלת גמלת סיעוד ומה היא כוללת? איך מגישים תביעה לגמלת סיעוד ובאילו מקרים ניתן לקבל קצבת סיעוד? כל המידע על חוק הסיעוד

חוק הסיעוד נחקק בשנת 1988, ובמסגרתו הביטוח הלאומי מעניק סיוע לבני הגיל השלישי, אשר נמצאים במצב סיעודי. אנשים שנמצאים זכאים לכך, זוכים לעזרה שמאפשרת להם לעמוד בנטל הכלכלי הכרוך במצבם, להישאר בחיק המשפחה או כחלק מהקהילה ולחיות בכבוד, עד כמה שניתן. גמלת סיעוד מקלה על קשישים ובני משפחתם, מעניקה להם עזרה פיזית ושלל שירותים, ולעיתים כוללת קצבת סיעוד כספית.

מה כוללת גמלת סיעוד?

זכאים לקבלת גמלת סיעוד מקבלים מגוון שירותים, בהתאם לחומרת מצבם, כפי שנקבעה בבדיקה רפואית עליה נרחיב בהמשך. חוק הסיעוד מעניק סיוע בשש דרגות שונות, ומאפשר גם להמיר חלק מהשירותים במענק של קצבת סיעוד כספית. בדרגות הגבוהות של גמלת סיעוד, ניתנות בחלק מהמקרים הנחות בחשבונות, כמו ארנונה, חשמל ומים.

אלה השירותים הקיימים בגמלה:

 • מספר שעות שבועיות של מטפל/ת סיעודי/ת בבית, הכוללות גם עזרה פיזית (עזרה במקלחת, בהחלפת בגדים וכו') וגם עזרה במשק הבית (ניקיון, בישול וכיוצא בזה).
 • מימון מועדון יום לקשישים, אם הם מסוגלים ורוצים בכך.
 • מימון וחיבור לחצן מצוקה, על מנת לוודא שהזכאים יוכלו לקבל עזרה דחופה במקרי חירום.
 • אספקת מוצרים היגייניים כמו חיתולים למבוגרים.
 • שירותי כביסה.

מי זכאי לקבל גמלת סיעוד?

חוק הסיעוד מגדיר חמישה תנאים מאוד ברורים עבור זכאות לקבלת גמלת סיעוד:

 1. גיל ותושבות
  זכאים לגמלה רק תושבי ישראל בגיל פרישה (גברים – 67, נשים – 62). עולים חדשים מכוח חוק השבות, או שקיבלו סל קליטה ממשרד הקליטה, יכולים לקבל גמלת סיעוד גם אם קיבלו מעמד של תושבים רק לאחר גיל הפנסיה.
 1. הכנסות
  אנשים בעלי הכנסה מעל סכום מסוים, זכאים לגמלה חלקית או לא זכאים כלל. על מבחן ההכנסות נרחיב בעוד רגע.
 1. מצב סיעודי
  כמובן שקבלת גמלה או קצבת סיעוד, תלויה באופן משמעותי בשאלה – האם המגישים של תביעה לגמלת סיעוד אכן נמצאים במצב סיעודי? במצב כזה, אנשים לא יכולים לקיים את שגרת חייהם מבלי עזרה, והם ממש תלויים באחרים על מנת לבצע פעולות יום-יומיות.

  לצורך בירור האם זהו אכן המצב, ואם כן מהי חומרתו, הביטוח הלאומי שולחים אח/ות לביצוע בדיקה רפואית, אשר נקראת מבחן תלות. כאשר מגישי תביעות סיעוד הם בני/ות למעלה מ-90, הם רשאים לוותר על הבדיקה, ובמקומה לבצע הערכה תפקודית של רופא עם התמחות בגריאטריה.

  מידת התפקוד נמדדת על פי היכולת לבצע את הפעולות הבאות: אכילה, רחצה, התלבשות, שליטה על הסוגרים, מעבר בין תנוחות (מישיבה לעמידה או לשכיבה וכו') וניידות (שימו לב: צורך בהליכון או כיסא גלגלים אינו אומר שאנשים אינם ניידים). בנוסף, נבחן מצבם המנטלי של הנבדקים, בשביל לקבוע האם הם זקוקים להשגחה תמידית.

 1. מגורים
  זכאים לגמלת סיעוד רק אנשים, אשר עדיין חיים בקהילה, כלומר בביתם או במסגרת של דיור מוגן. כאלה שמאושפזים במוסד סיעודי יכולים לקבל גמלה, רק אם הם נמצאים במחלקות לעצמאיים או לתשושים, אשר תחת פיקוח ומחזיקות ברישיון מטעם משרד הרווחה. חולים ששוהים במחלקה סיעודית רגילה, מחלקה סיעודית מורכבת, מחלקה לתשושי נפש או במחלקה להנשמה ממושכת, לא זכאים לסיוע, מכיוון שהם למעשה ממומנים על ידי גוף ציבורי כלשהו.
  כאשר אנשים שכבר התחילו לקבל גמלת סיעוד, רוצים לעבור למוסד כלשהו, חשוב שיבדקו מראש האם יהיו זכאים להמשיך לקבלה.
 1. אין גמלה סיעודית אחרת מגוף ממשלתי
  אנשים שכבר מקבלים קצבאות מגופים ממשלתיים, כמו למשל קצבת נכות מהביטוח הלאומי, או גמלה לטיפול אישי ממשרד האוצר, צריכים לבחור בין הקצבה הקיימת לבין קבלת גמלת סיעוד. חוק הסיעוד לא מאפשר קבלת קצבה כפולה מהמדינה. יוצאים מהכלל: אנשים שמקבלים תוספת למימון צרכים מיוחדים ממשרד הביטחון, שלא נדרשים לבחור בין שתי ההטבות.

מהו מבחן ההכנסות?

כעת, בואו נחזור לתנאי העוסק ברמת ההכנסות של מגישי תביעות סיעוד. זה עובד כך:

אנשים ללא בן/ת זוג (רווקים, גרושים וגם לא ידועים בציבור, אלמנים) זכאים לגמלה מלאה אם הם מכניסים עד 10,551 ₪, בין הסכום הזה לבין 15,827 ₪ הם מקבלים גמלה מופחתת בחצי ומעל לגבול העליון, הם לא זכאים לשום סיוע. עבור אנשים שחיים בזוגיות, המדרגות הן: גמלה מלאה עד 15,827 ₪, גמלה חלקית עד 23,740 ₪ ומעל סכום זה, אין זכאות.

ומה לגבי מצב בו שני בני הזוג סיעודיים וזכאים לקבל גמלת סיעוד או קצבת סיעוד? במקרים כאלה, מחשבים את ממוצע ההכנסות של שניהם ומחשיבים אותו בתור הכנסה של אדם יחיד. כלומר, אם הם מרוויחים ביחד 18,000 ₪, זהו סכום שלא היה מקנה זכאות מלאה בבדיקת הכנסות רגילה, אך בחישוב ממוצע פשוט מחלקים אותו לשניים, ומקבלים 9,000 ₪, כך שבני הזוג עוברים את המבחן וזכאים שניהם לגמלה מלאה.

האם ניתן לקבל כפל ביטוחים?

הזכרנו את העובדה שלא ניתן לקבל עזרה כפולה מהמדינה, אך מה לגבי כפל ביטוחים? ובכן, זה בהחלט אפשרי. אנשים אשר מבוטחים בביטוח סיעודי, יכולים להגיש תביעה לגמלת סיעוד במסגרת הפוליסה שלהם, ועשויים להיות זכאים לסיוע גם ממנה וגם מהביטוח הלאומי.

איך מגישים תביעה לגמלת סיעוד?

ראשית, מומלץ לפנות אל עורך דין תביעות סיעוד לקבלת ייעוץ וליווי בתהליך. על אחת כמה וכמה, אם יש לכם כפל ביטוחים ואתם רוצים לוודא שתקבלו את מרב העזרה האפשרית. תביעה לגמלת סיעוד ניתן להגיש באמצעות האתר של הביטוח הלאומי.

אל תביעות סיעוד יש לצרף מסמכים רפואיים רלבנטיים, וגם אישורי הכנסות משלושת החודשים האחרונים, עבור מבחן ההכנסות. לאחר שהתביעה תיקלט, אח או אחות יגיעו אליכם הביתה לביצוע הבדיקה הרפואית, שתקבע אם אתם זכאים לקבל גמלת סיעוד, ובאיזו רמה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email