חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זכויותיהם של ילדים עם צרכים מיוחדים

ילדים עם צרכים מיוחדים והוריהם, זקוקים לכל העזרה שניתן לקבל. לכן, חשוב לדעת הכל על זכויותיהם השונות לרבות תביעות סיעוד. ריכזנו לכם את כל המידע החשוב בנושא

הורות היא אתגר מתמשך, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינות נוספות. הדאגה לילדים, העמדת הצרכים שלהם לפני אלה שלכם והשאיפה לעשות כל מה שניתן, כדי להעניק להם את החיים הטובים ביותר, דורשים משאבים ומאמצים רבים. הורים לילדים עם צרכים מיוחדים מתקשים אפילו יותר, וזקוקים לסיוע רב על מנת לעמוד באתגר. לכן, חשוב מאוד להכיר את שלל הזכויות, להן זכאים ילדים עם צרכים מיוחדים  והוריהם.

מהי קצבת ילד נכה?

בראש ובראשונה, ילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לקצבת ילד נכה (עד גיל 18) מביטוח לאומי. הקצבה היא גמלה כספית, אשר מטרתה לסייע להורים לממן הוצאות רפואיות, הוצאות מיוחדות על חינוך וכו'. תביעות סיעוד ניתן להגיש עבור ילדים שסובלים מבעיות פיזיות ו/או מנטליות, וגובה הגמלה נקבע בהתאם למצבם, כפי שנקבע על ידי ועדה רפואית של ביטוח לאומי

הוועדה בוחנת אילו צרכים מיוחדים יש לילדים, אילו טיפולים רפואיים הם צריכים, כמה הם תלויים באחרים, האם הם מסוגלים לבצע פעולות יום יומיות ושגרתיות והאם הם זקוקים להשגחה קבועה. הגמלה המקסימלית היא 7,168 ₪, אך משפחות עם מספר ילדים עם צרכים מיוחדים, זכאיות לקצבה מוגדלת. כמו כן, במקרים מסוימים ניתנת תוספת לקצבה לילדים על הרצף האוטיסטי.

מה לגבי ביטוח סיעודי?

תביעות סיעוד ניתן להגיש לא רק לביטוח לאומי, אלא גם לביטוח פרטי. רב הילדים אשר הוריהם מבוטחים בביטוח סיעודי של חברי קופות החולים, מבוטחים בחינם בביטוח סיעודי, עד גיל 18. אחרי גיל 18 הכיסוי הביטוחי כרוך בתשלום פרמיה חודשית. הורים לילדים עם צרכים מיוחדים אשר ילדיהם זקוקה לעזרה בביצוע פעולות היומיום כגון הלבשה, רחצה, ניידות, שליטה על סוגרים וכיו"ב, יכולים להגיש עבורם תביעת סיעוד. עם זאת, חשוב מאוד לדעת כי חברות הביטוח נוטות לדחות תביעות כאלה באחוזים גבוהים למדי, בנימוקים שונים ובעיקר בהסתמך על חריג ולפיו מבוטח סיעודי לא יקבל תגמולי ביטוח בגין מקרה ביטוח שאירע בשלוש הראשונות לחייו, או בהסתמך על סייג המחריג מקרה ביטוח שנגרם בשל מום מולד או נובע מהלידה. כדי למצות את כל הזכויות ולקבל כל מה שמגיע להם ולהימנע מדחיות בשל סייגים המפורטים בפוליסת ביטוח כאמור, רצוי כי הורים לילדים עם צרכים יתייעצו ואף ייצוגו על ידי עורך דין מנוסה המתמחה בזכויות של ילדים עם צרכים מיוחדים, לרבות עם עורך דין המתמחה בתחום רשלנות רפואית בהריון, לידה וברפואת ילדים ולרבות בדיני ביטוח וביטוח לאומי.

קבלת פיצוי בגין נזקים שנגרמו או החריפו בגלל רשלנות

למרבה הצער, ישנם לא מעט מקרים בהם ילדים עם צרכים מיוחדים, סובלים ממגבלות רפואיות ומנטליות קשות בשל רשלנות רפואית. הדוגמאות לכך הן רבות ומגוונות, החל מרשלנות רפואית בשל אי זיהוי של מומים ומחלות תורשתיות בהיריון, עבור רשלנות רפואית בלידה (כגון במקרים של מצוקה עוברית שאובחנה באיחור או זיהום בלידה שלא אובחן במועד), וכלה ברשלנות מצד רופא ילדים – למשל במקרים של איחור באבחון של מחלות חריפות כמו דלקת קרום המוח. במקרים אלה אפשר לקבל פיצוי מקיף בגין כל הנזקים וההוצאות הכרוכים בטיפול בילד עם צרכים מיוחדים על ידי הגשת תביעת רשלנות רפואית.

חשוב לדעת כי תביעות בגין אי גילוי של מומים ו/או מחלות תורשתיות שצריך היה לאתר בזמן ההיריון, מוגשות אך ורק על ידי ההורים וככאלה, ברוב המקרים, הן מתיישנות כעבור שבע שנים ממועד הלידה.

האם ילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לעובד זר?

אלה התנאים לקבל היתר להעסקת עובד זר:

  • הילד/ה לא נמצא/ת במסגרת חינוכית וזקוק/ה להשגחה תמידית, בכל שעות היום.
  • הילד/ה משתייך/ת למסגרת חינוכית, אך לא מסוגל/ת להתנהל בה ללא ליווי וטיפול צמודים.

איזה סיוע מקבלים ממס הכנסה?

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים מקבלים הטבה ממס הכנסה – שתי נקודות זיכוי. ההטבה יכולה להיות תקפה רק עבור המשכורת של אחד מההורים, אך ניתן גם לחלק אותה ביניהם. היא ניתנת לאחר הגשת שלל מסמכים, ויש לקבל את הזכאות להטבה בכל שנה מחדש.

כיצד ילדים עם צרכים מיוחדים יכולים לקבל עזרה בניידות?

ילדים עם צרכים מיוחדים עלולים להתקשות להגיע ממקום למקום, מכל מיני סיבות. ילדים נכים לא יכולים להתנייד בלי אביזרים מיוחדים, כמו למשל כיסא גלגלים או רכב לנכים. כדי לסייע להם, ניתן לקבל שורה של הטבות ניידות, אם ועדה רפואית קובעת כי קיימת מגבלת ניידות של לפחות 60%. שימו לב: את תביעות אלה יש להגיש למשרד הבריאות, אך אם יש זכאות לקצבה, היא ניתנת מביטוח לאומי.

מה כוללות ההטבות? מעבר לקצבה כספית לכיסוי הוצאות ניידות, הורים לילדים עם צרכים מיוחדים מקבלים הלוואה נוחה מאוד לרכישת רכב מתאים, הם לא צריכים לשלם אגרת רישוי בחידוש רישיון ועוד.

מעבר לזה, ניתן לקבל תו נכה מטעם משרד התחבורה. לשם כך יש להגיש בקשה ולהגיש מסמכים רפואיים, שמסייעים לקבוע את אחוז הנכות. אם הילדים סובלים מ-60% נכות ומעלה, הם זכאים לתו. התו מאפשר להוריהם לחנות בחנויות נכים, וגם להגיש לרשות המקומית בקשה למקום חניה ייעודי קרוב לבית.

עוד בנושא הניידות, חשוב לדעת כי ילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לעיתים להסעה למוסדות החינוך. זוהי הטבה מטעם הרשויות המקומיות, וכמובן שכדי לקבל אותה צריך להגיש בקשה מסודרת.

אילו זכויות ניתנות בתחום החינוך?

ילדים עם צרכים מיוחדים שנמצאים במסגרות חינוך (גן עירוני או בית ספר), מתקשים לעיתים להשתלב מבחינה לימודית וחברתית. אפשר להגיש בקשה למחלקת החינוך של הרשות המקומית, ואולי יימצא כי הם זכאים לקבלת סייעת.

האם ניתן לקבל עזרה בתשלום חשבונות?

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, אשר זכאים לקצבת ילדים נכים, יכולים לקבל באופן אוטומטי גם סיוע בתשלום החשבונות הביתיים השוטפים. שימו לב, הזכאות להנחות אלה לא תלויה בהגשת בקשות, אך אם לא ניתנות ההנחות, יש ליצור קשר עם הרשויות הרלבנטיות.

  • ארנונה – בית או דירה בהם מתגוררים ילדים עם צריכים מיוחדים, מקבלים הנחה בארנונה. גובה ההנחה משתנה בין הרשויות המקומיות.
  • חשמל – ההנחה בחשמל היא קבועה: 50% על 400 הקוט"ש הראשונים בכל חודש.
  • מים – 7 מ"ק בתעריף נמוך (במקום 3.5 לצרכני מים רגילים).

אילו זכויות ניתנות בתחום הדיור?

לזכויות מקרקעין, זכאים רק הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, אשר סובלים מנכות רפואית מלאה (100%). במקרים כאלה, הורים מקבלים הנחה בתשלום נס רכישה: במקום 3-10 אחוזים, הם נדרשים לשלם מס בגובה 0.5% בלבד. ניתן לממש הטבה זו פעמיים.

למה זכאים הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעבודה?

חשוב לציין, כי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, מקבלים גם שלל זכויות בעבודתם. אם צברו ותק של שנה במקום העבודה, הם זכאים ל-18 ימי היעדרות בשל מחלה או מצב נפשי קשה של ילדיהם. ניתן לבחור אם לזקוף את ימים אלה בתור ימי חופשה, או לקזז אותם מימי המחלה שניתנו להם בחוזה ההעסקה. בנוסף, אחד מההורים (בלבד) זכאי/ת ל-15 ימים נוספים, עבור היעדרות מסיבות הקשורות לסיוע לילדיהם.

איך ממצים את כל הזכויות?

מעבר לשלל הזכויות שהזכרנו, יש עוד הנחות והטבות להן עשויים להיות זכאים ילדים עם צרכים מיוחדים, והוריהם. כדי לוודא שאתם מודעים לכל מה שמגיע לכם, וכי כל הבקשות שלכם יאושרו, כדאי להתייעץ עם עורך דין תביעות ביטוח ו/או תביעות סיעוד המתמחה גם ברשלנות רפואית, בעל ניסיון בתחום והיסטוריה מוכחת של הצלחות במימוש זכויות בשל צרכים מיוחדים.

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: