מהי רשלנות רפואית

תקציר

עוולת הרשלנות מוגדרת בסעיף 35 לפקודת הנזיקין ולפיה כל אדם שסובל מנזק לגופו ו/או לרכושו בשל התנהלות ו/או מחדל תוך סטייה מסטנדרט התנהגות, יהיה זכאי לפיצוי מהמזיק אשר בהתנהגותו ו/או במחדלו גרם לנזק. תביעה בגין רשלנות רפואית מוגשת אם כן, כאשר נגרם נזק גוף בגין קבלת טיפול רפואי לא סביר, קרי טיפול אשר חורג מסטנדרטים רפואיים מקובלים.

מהי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית יכולה להתבצע במעשה, לדוגמא כתוצאה מניתוח אשר בוצע באופן לא סביר ו/או במחדל, לדוגמה כאשר רופא המשפחה ו/או גניקולוג לא מפנה את המטופל לבדיקות אשר חובה לבצען, בין אם מדובר בבדיקות שגרתיות ובין אם מדובר בבדיקות המתחייבות לנוכח תלונות המטופל.

במילים אחרות, לרופא יש חובה לאי גרימת נזק, וכאשר מופרת החובה הזו, יכול המטופל להגיש תביעה בשל רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית, נחשבת גם במקרה בו הטיפול הרפואי ניתן בהיעדר הסכמה מפורשת של החולה. במקרה כזה, גם בשל היעדר ההסכמה לטיפול הרפואי שבעטיו נגרם הנזק, זכאי המטופל אשר טופל בהיעדר הסכמתו המודעת לפיצוי.

אם נגרם נזק גוף כתוצאה מהטיפול הרפואי אשר ניתן מבלי שנתנה הסכמתו המודעת של המטופל לטיפול, אולם לא הוכח כי קיים קשר סיבתי בין היעדר ההסכמה המודעת לנזק שנגרם בפועל, ניתן לקבל פיצוי בגין פגיעה באוטונומיה.

מכאן למדים אנו שאם טרם הטיפול הרפואי לא נתנה הסכמתו המודעת של המטופל, והמטופל הוכיח כי לו היה הרופא מיידע אותו על הסיכון הספציפי שהיה צפוי בגין הטיפול, ובפועל נגרם, הוא לא היה מסכים לקבלו, כי אז יהא המטופל זכאי לפיצוי בשל כל הנזקים שנגרמו לו בעטיו של הטיפול הרפואי, כולל הפסדי שכר, הוצאות רפואיות וכו'.

מהי רשלנות רפואית באבחון

תביעות רשלנות רפואית באבחון, עלולה לגרום לסכנה לחייו של אדם, כיוון שלא קיבל את הטיפול התואם את מצבו ו/או את תלונותיו. קיימים מצבים בהם מצבו הרפואי של המטופל לא מאובחן כנדרש וכמתבקש, והמטופל מגיע לביתו מבלי לדעת על מצבו שבפועל הולך ומחמיר ונהיה בלתי הפיך ובלתי ניתן לתיקון.

לדוגמא כאשר אדם סובל ממחלה המחייבת אבחון וטיפול מהיר בתוך מספר שעות, לדוגמה כאשר חולה סובל מכאבים ו/או נפיחות באשך, על הרופא לשלול מצב הנקרא תסביב אשך – בו האשך מסתובב סביב עצמו וגורם לנזק לרקמות, נמק וכריתת האשך.

בהינתן חשד לתסביב אשך חובה לשלול מצב מסוכן זה, לאבחן ולטפל בתוך מספר שעות. אי אבחון וטיפול מהיר יחשב לרשלנות רפואית באבחון.

כיצד צריך להתבצע אבחון רשלנות רפואית?

אבחון צריך להתבצע על ידי רופא המתמחה בתחום, תוך כדי הקשבה לדברים הנאמרים מפיו של החולה, הפנייה של שאלות למטופל במטרה לשלול את החשד ובדיקה מקיפה. הרופא צריך לבחון את כל הסיבוכים והסיכונים שעלולים לקרות ואת הטיפול הנחוץ לו, ללא דעות קדומות והנחות שונות.

בנוסף, על הרופא לשאול את החולה שאלות שישפכו אור על מצבו הרפואי, על מנת לאבחן את מצבו של המטופל במהירות ולתת לו טיפול מהיר ההולם את מצבו.

רשלנות רפואית טיפולי שיניים

רופא השיניים כמו כל רופא אחר, חייב על פי חוק לטפל במטופליו באופן סביר ותוך הקפדה על כללי זהירות וסטנדרטים הקבועים בספרות הרפואית. בין היתר עליו טרם מתן טיפול השיניים לקבל את הסכמתו המודעת של המטופל ולבצע את ההליכים הרפואיים השונים בהתאם לכללים המקובלים בעולם הרפואה.

בזמן המעקב שאחרי הטיפול, עליו לשים לב לכל שינוי או בעיה שמתעוררת ולתעדה בגיליון הרפואי של המטופל. כל שינוי מהנוהל הידוע בטיפול שיניים אשר הוביל לנזק גופני עלול להביא להגשת תביעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים.

רשלנות רפואית שיתוק מוחין

הביטוי הרפואי שיתוק מוחין מבטא הפרעות נוירולוגיות הבאות לידי ביטוי בעיקר בפגיעה מוטורית, לרוב בשיתוק בגפיים העליונות ו/או התחתונות ולעיתים גם בפגיעה שכלית. לרוב שיתוק מוחין מתרחש בהיריון, אך לעיתים נגרם בגלל לידת פג, מחסור באספקה של חמצן למוח בזמן הלידה, עקב מצוקה עוברית, זיהום, וכן פציעה חיצונית.

אם ההיריון הסתיים טרם הזמן המקובל, בגין ניהול לא סביר של ההיריון והיעדר תשומת לב לסימפטומים מובהקים המהווים סימן אזהרה למשל ללידה מוקדמת, ו/או כאשר בזמן הלידה לא מאובחנים סימנים אשר אמורים לעורר חשד לזיהום תוך רחמי ו/או למצוקה עוברית.

כתוצאה מכך נגרם לתינוק שיתוק מוחין בעת הריון, יכול הנפגע, הילד שנפגע בגין רשלנות רפואית בלידה, לרבות הוריו, להגיש תביעת רשלנות רפואית שיתוק מוחין.

האחריות לאבחון שיתוק מוחין, היא על מי שמבצע את מעקב ההיריון, ועליו לדווח זאת לאם ולצוות הרפואי. במקרה שעולה חשד למצב רפואי פתולוגי אשר עלול לגרום ללידת פג או למצוקה עוברית על רופא הנשים והצוות המיילדותי לפעול בהתאם כדי למנוע זאת.

רשלנות בניתוח קיסרי

רשלנות בניתוח קיסרי עלולה לקרות בטרם הכניסה לניתוח, במקרה בו הרופא לא נתן למועמד לניתוח את מלוא ההסברים הנדרשים בנסיבות העניין כדי לקבל את הסכמתו המודעת לביצוע ניתוח, כולל על הסיבוכים האפשריים והסכנות שעלולות להיות בעקבותיו וכן התייחסות לסיכויי הצלחה.

בנוסף, במקרי רשלנות רפואית בלידה רבים צריך הרופא גם לתת מידע על תהליך ההבראה, וכן חייב הוא להסביר על אפשרות נוספת ללידה, במקרה שיש כזו. רשלנות בניתוח קיסרי יכולה גם להתרחש תוך כדי הניתוח עצמו וגם לאחר הניתוח – בעת המעקב על החלמתה.

לסיכום

רשלנות רפואית עלולה לקרות בפרוצדורות רפואיות שונות, כגון: רשלנות רפואית באבחון, רשלנות רפואית שיניים, רשלנות רפואית שיתוק מוחין, רשלנות ניתוח קיסרי ועוד.

במקרה שנפגעתם מרשלנות רפואית כלשהי, חשוב לשמור את כל המסמכים הרפואיים ולפנות לשירותיו של עורך דין רשלנות רפואית תומר לינר, המומחה בתחום זה, כדי שיבדוק את החומרים הרפואיים הרלוונטיים ויעריך את סיכויי התביעה לרבות ייתן הערכה על הסיכויים של התביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email