עורך דין רשלנות רפואית בלידה

תקציר

מה לעשות כאשר התינוק שלך נפגע בלידה או אחריה?

לידה היא אחד הרגעים המשמחים, המכוננים והחשובים בחייה של האישה. עם זאת, לצד האושר וההתרגשות המלווה במאורע מכונן זה, הלידה היא הליך רפואי מורכב, מתיש ומסוכן הטומן בתוכו סיבוכים רפואיים רבים לאם ולתינוק. על אף שברוב המקרים הלידה מסתיימת ללא נזק, לדאבון הלב לא מעט לידות מסתיימות בנזקים קשים ואף במוות.

אם ילדך סבל מאחת מהפגיעות העלולות להיגרם בעקבות ניהול רפואי רשלני ולא אחראי של הלידה, מומלץ להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית בלידה בעל ניסיון ומוניטין בניהול תיקים מסוג זה.

במהלך ההיריון וטרם תחילת הליך הלידה את מדמיינת תסריט מושלם של תינוק בריא וזעיר אשר עטוף בזרועותייך. עם זאת, למרבה הצער, במהלך הלידה לא תמיד הדברים מתנהלים כמתוכנן.

ירידה חדה בדופק העוברי, זיהום תוך רחמי המתפתח במהלך הלידה ולפניה, חוסר התקדמות בלידה, אי התאמה בין גודל העובר לאגן, רעלת היריון, פיגור בגדילה התוך רחמית, לידות ואקום אשר גורמות לנזקים קשים לא ולילוד ותסחיף מי שפיר – כול אלה ועוד עלולים לשבש את המהלך הרגיל של הלידה, ולגרום לסיבוכים רפואיים המסכנים את התינוק והיולדת בנכות קשה.

למשל בגין שיתוק מוחין ואף במוות. חוסר תשומת לב לנורות אזהרה במהלך ההיריון והלידה, היעדר ניהול נכון של ההיריון והלידה, וטיפול לקוי בגורמי הסיכון – כול אלה ועוד עלולים להוביל לתאונות רפואיות בלידה ואף לנזקי גוף משמעותיים העשויים לגרום לתינוק ולאם לנכות משמעותית ולפגיעה תפקודית ושכלית אשר ילוו אותו לכל חייו.

מהן אם כן הפגיעות הנפוצות העלולות להיגרם כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה?

פגיעה על רקע פגות:

תינוקות הנולדים לפני המועד, פגים, ובפרט תינוקות שנולדים לפני שבוע 34, חשופים לסיבוכים רפואיים רבים הנובעים בעיקר מהיעדר בשלותו של הפג ומשקלו הנמוך. ככל שגיל ההיריון נמוך יותר, הפג חשוף לסיבוכים רפואיים רבים יותר, וזאת בשל היעדר בשלות של מערכות הגוף ובעיקר במערכת הנשימה, מערכת העיכול והמוח.

פגים אשר נולדו לפני שבוע 34 מצויים בסיכון גבוה לסיבוכים רפואיים משל פגים אשר נולדו אחרי שבוע 34. בין היתר בשל הפסקות נשימה, תסמונת שאיפת המקוניום, BPD – נזק לריאות כתוצאה מהנשמה ממושכת, זיהומים, נמק של המעי – NEC, דימום תוך מוחי, PVL – קרי נזק בחומר הלבן של המוח, היפוגלקמיה ממושכת (ירידה ממושכת ברמת הסוכר) ועוד.

נזקי פגות אף עלולים לגרום לפגיעות פיזיות וקוגניטיביות משמעותיות, כגון עיכוב התפתחותי, שיתוק מוחין, מחלות ריאה, פגיעה בראיה ומוות.

פגות על סיכוניה, יכולה להיגרם בגין רשלנות רפואית בלידה. למשל, בשל אי טיפול בצירים מוקדמים, רשלנות בטיפול באי ספיקה של צוואר הרחם, רשלנות רפואית במניעת זיהום, בין היתר במקרה של ירידת מים מוקדמת, ובשל גרימת לידה בהיעדר התוויה רפואית המצדיקה זאת.

פגיעה על רקע דימום תוך מוחי:

תינוקות אשר נולדו בלידה טראומטית עלולים לסבול מנכות קשה ועיכוב התפתחותי בשל דימום תוך מוחי, בעיקר בקרב תינוקות אשר במהלך הלידה ו/או בהיריון סבלו מהיעדר אספקת חמצן למוח (תשניק סב-לידתי – אספיקציה) ואירוע מוחי בחיים העובריים ו/או בעקבות לידה טראומטית, לידה מכשירנית (וואקום או מלקחיים), פגות וזיהומים. דימום תוך מוחי עלול לגרום לנזקים חמורים כדוגמת שיתוק מוחין, אפילפסיה ופיגור שכלי.

רשלנות רפואית בלידה עשויה לגרום לאירועים העלולים להוביל לדימום מוחי לאחר לידה, כגון זיהוי מאוחר של מצוקה עוברית בלידה והימנעות מסיום הלידה בניתוח קיסרי, חרף מוניטור עוברי פתולוגי המאותת על מצוקה עוברית, אי מתן סטרואידים ומגנזיום להגנה על המוח במקרה של הופעת סימני מבשרי לידה מוקדמת ועוד.

עורך דין רשלנות רפואית בלידה אמור לדעת לזהות אם במהלך ההיריון ו/או בלידה היו אירועים חריגים אשר טופלו באופן בלתי סביר, המצדיק הגשת רשלנות רפואית בלידה.

פגיעה על רקע זיהום בלידה:

למרבה הצער, לא מעט מקרים של תינוקות אשר אובחנו כסובלים מפגיעה פיזית ומוחית לאחר הלידה, ובמקרים החמורים למוות של התינוק ו/או העובר (ובעקבות כך ללידה שקטה), נגרמים בגלל זיהום מי שפיר – כוריואמניוטיס.

ברוב המקרים סיבת הזיהום היא חדירה של חיידקים שמקורם מצוואר הרחם לשליה, מי השפיר והקרומים. ירידת מים מוקדמת מהווה גם היא גורם סיכון לזיהום מסוג זה. בהיעדר סיבוכים בהיריון עצמו הזיהום מתפתח תוך כדי תהליך הלידה.

גורמי הסיכון להתפתחות זיהום מסוכן זה כוללים גם לידה ממושכת, פקיעת קרומים ממושכת, בדיקות ידניות חוזרות של צוואר הרחם ולידה ראשונה. הסימנים לנוכחותו של זיהום תוך רחמי הנם חום גבוה  – 38 מעלות ויותר, דופק אימהי גבוה, טכיקרדיה (דופק עוברי גבוה), כמות גדולה של ליקוציטים בדם (כדוריות דם לבנות), מי שפיר עכורים ומסריחים ועוד.

עוברים אשר במהלך ההיריון והלידה נחשפים לזיהום מי שפיר, עלולים לסבול מאלח דם (חדירה של החיידק למחזור הדם) וכתוצאה מכך למוות. התינוקות ששורדים סובלים בדרך כלל מבעיות התפתחותיות ונכות קשה.

על פי הספרות הרפואית המקובלת, מניעה מוקדמת של הזיהום וזיהוי הסימנים המקדמיים, יילוד מוקדם ומתן טיפול אנטיביוטי רחב טווח במועד – משפרים משמעותית את סיכויי ההחלמה והשרידות של התינוק.

רשלנות בלידה בטיפול בזיהום עשויה אם כן להתבטא באי נקיטת אמצעים למניעת הזיהום, למשל במקרה של פקיעת קרומים מוקדמת,  וכן בזיהוי מאוחר של הסימנים המוקדמים המבשרי זיהום וטיפול בהם.

פגיעה על רקע לידת ואקום רשלנית:

לידת ואקום היא לידה המתבצעת באמצעות מכשיר המופעל על ידי משאבה (ואקום או שולפן ריק). הלידה מתבצעת כאשר הגניקולוג מצמיד כף עגולה לראשו של התינוק (השולפן) ובאמצעות הפעלת תת לחץ מושך אותו מתעלת הלידה.

הסכנות והסיבוכים הכרוכים בלידת ואקום כוללים גם קרעים בקרקפת של הילוד, דימום תוך מוחי, שטף דם ברשתית העין, שבר עצם הבריח, פרע כתפיים ושיתוק בגפה ע"ש ERB, וכן נזקים לרקמות הרכות של תעלת הלידה של היולדת, כולל דימומים קשים וקרעים אשר עלולים לסכן חיים וכריתת רחם.

נוכח הסיכונים הטמונים בלידת ואקום, יש לבצעה אך בהתקיים אינדיקציות מתאימות, בהן: הסכמה מדעת לביצוע הפעולה, מפעיל מנוסה, צוואר רחם בפתיחה מלאה, קרומי מי שפיר פקועים, עובר המבוסס היטב באגן בעמדה מתאימה, שלפוחית שתן מרוקנת ועוד.

אין לבצע לידת ואקום כאשר ראשו של העוברלא מבוסס באגן, עדות לאי התאמת ראש – אגן, מיקום ראש לא ברור, גיל היריון מוקדם משבוע 34 וכו'. במצבים מסוימים אין לבצע לידת ואקום כאשר משקלו המוערך של העובר גדול מ 4,000 גר' – עובר מקרוזומי, ויש לשקול סיום הלידה בניתוח קיסרי.

רשלנות רפואית בלידת ואקום תתרחש כאשר הפעולה מתבצעת בניגוד ובהיעדר להתוויות רפואיות לביצוע לידת ואקום. למשל בהיעדרה של הסכמה מדעת מצד היולדת, כאשר ראשו של העובר אינו ממוקם בעמדה מתאימה, בהיעדר פתיחה מלאה וכיו"ב. רשלנות רפואית בלידת ואקום תתרחש גם כאשר לידה זו מתבצעת כשישנן התוויות נגד לביצוע הפעולה, כגון גיל היריון מוקדם.

אם תינוקך נפגע במהלך הלידה מומלץ להתייעץ עם עורך דין רשלנות רפואית בלידה.

עורך דין רשלנות רפואית בלידה ידע לזהות האם הלידה שתינוקך נפגע בה התנהלה בניגוד לנורמות רפואיות מקובלות ואף יתייעץ עם מומחים למיילדות מהשורה הראשונה אשר בסופו של יום יכתבו חוות דעת רפואית שתתמוך בתביעתך.

כמו כן, במהלך ההיריון והלידה מתעוררים אירועים רפואיים אשר עלולים להוביל לנזקים בלידה – לתינוק וגם ליולדת, אותם אמור הצוות הרפואי אשר אמון על ההיריון ו/או הלידה לזהות ולטפל. האירועים כוללים בין היתר את המקרים הבאים:

  • כאשר עולה חשד לעובר מקרוזמי – עובר גדול אשר משקלו המוערך הנו 4,000 גר' ויותר.
  • כאשר עולה חשד לעיכוב בגדילה התוך רחמית – IUGR. האטה בגדילה התוך רחמית כרוכה בסיכון מוגבר לתחלואה עוברית בהיריון ובלידה, למשל היא כרוכה בסיכון מוגבר למצוקה עוברית בלידה ושיתוק מוחין.
  • כאשר מופיעים סימנים מוקדמים לילדה מוקדמת, למשל צירים מוקדמים וקיצור של צוואר הרחם.
  • כאשר העובר נמצא במצג עכוז או בכל מצג אחר אשר עשוי להשפיע על ניהול הלידה.
  • כאשר מופיעים סימנים מוקדמים לסוכרת היריון, למשל בבדיקת שתן אקראית, או כאשר ההרה משמינה באופן קיצוני.
  • כאשר מופיעים סימנים לרעלת היריון, כגון יתר לחץ אימהי ו/או חלבון בשתן.
  • כאשר הלידה לא מתקדמת כמצופה.
  • כאשר מופיעים סימנים אשר אמורים להעלות חשד לזיהום ברחם, כגון חום גבוה.
  • כאשר חסרות בדיקות רפואיות אשר חשוב לבצען בהיריון על מנת לתכנן את הלידה כהלכה.
  • כאשר הלידה הקודמת של היולדת הסתיימה בניתוח קיסרי בשל אגן צר.

למה חשוב לשים לב כאשר את בוחרת עורך דין רשלנות רפואית בלידה?

כיוון שתביעת רשלנות רפואית בלידה אורכת מספר שנים, חשוב שתהיה בינך ובין עורך דין רפואי המומחה ברשלנות רפואית שילווה אותך במסע הארוך כימיה ותקשורת טובה.

מעבר לזה, חשוב לבדוק שלעורך הדין יש ניסיון מעשי עשיר ומוכח בניהול תביעת רשלנות בלידה ובפרט ניסיון בניהול תביעות בנסיבות דומות למקרה שלך. ניסיון בהגנה על רופאים ומוסדות רפואיים.

עורך דין רשלנות רפואית בלידה המכיר את האופן שבו מנהל המוסד הרפואי הנתבע את הגנתו, ידע לזהות את נקודות התורפה של הרופאים אשר התרשלו בניהול לידתך ועל ידי כך לנצח את תביעתך.

יש היכרות עם מומחים בעלי שם בתחום המיילדות והגניקולוגיה ואף עם מומחים לנוירולוגית ילדים ורופאי ילדים; יכולת ניתוח גבוהה של אירועי הלידה ויכולת לזהות מחלה נוירולוגית שהתעוררה במסגרתם.

רשלנות רפואית בלידה במשרד עורכי דין תומר לינר

בזכות ניסיונו העשיר של משרד עורכי דין תומר לינר בניהול תביעות רשלנות רפואית בלידה, הכולל גם ניסיון בטיפול בתיקי הגנה של בתי חולים ממשלתיים, וכן בזכות צוות עורכי דין מצוין ומקצועי העובד במשרד זה, מקצועית ובלתי מתפשרת.

הכוללת בדיקה מדוקדקת של הרשומה הרפואית והתייעצות עם מיטב המומחים הרפואיים, השגנו עבור לקוחות רבים של משרדנו, אשר נפלו קורבן לרשלנות רפואית, פיצויים מקסימליים המאפשרים להם להתמודד עם תוצאותיו הקשים של הנזקים אשר נגרמו להם בגין רשלנות רפואית בלידה.

אודות לניסיון שרכש משרדנו והמוניטין שצבר בתחום הרשלנות הרפואית בכלל ורשלנות רפואית בלידה בפרט, גופי התקשורת השונים ראו לנכון לפרסם חלק מתביעות רשלנות רפואית בלידה ובהיריון שניהל משרדנו.

להלן קישור למאמר באתר N12 המתאר תביעת רשלנות רפואית בלידה שניהל עו"ד תומר לינר עבור זוג צעיר, אשר בגין רשלנות רפואית בלידה בטיפול בזיהום מי שפיר (כוריואמניוטיס) נפטרה ביתם, בהיותה כבת 24 שעות בלבד.

בזכות עבודה משפטית יסודית ומקצועית אשר כללה ירידה לפרטים ולחימה עיקשת ובלתי מתפשרת, קיבלו ההורים פיצוי של למעלה ממיליון שקלים.

אם נגרם לכם או לילדכם נזק  כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה, השאירו פרטים ואנחנו נבחן את המקרה ונעריך את סיכויי הצלחתכם בתביעה.

לחץ כאן – לקריאה נוספת של מאמר בנושא: רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email