פוסט טראומה ותשישות נפש כל מה חשוב לדעת

תקציר

בשנים האחרונות המונח פוסט טראומה עלה למודעות הציבור יותר ויותר, זאת בשל מחקרים רבים שנעשו בנושא ובעקבות מקרים והתמודדויות לא פשוטות שאנשים חשפו בפני התקשורת. התמודדות עם פוסט טראומה מעלה אתגרים רבים בקרב הלוקים בהפרעה אשר משפיעים על ההתנהלות והתפקוד היום יומי שלהם.

בשל הפרסום הרב של לוחמי צה"ל אשר לקו בפוסט טראומה, רוב הציבור יוצא מנקודות הנחה כי הופעת ההפרעה מוכרת רק בקרב לוחמים. אך הנחה זו מוטעית וההתמודדות עם הפרעת פוסט טראומה יכולה לבוא לידי ביטוי בעקבות כל חשיפה לאירוע טראומתי כך שניתן לצפות שאנשים יתמודדו עם פוסט טראומה מהילדות, פוסט טראומה תאונת דרכים ומסיבות נוספות אחרות.

בעקבות ההפרעה בתפקוד, ניתן לתבוע את ביטוח לאומי על פוסט טראומה אחוזי נכות. הגשת התביעה היא תהליך ארוך ומפרך שיכול לקחת זמן רב. אספנו עבורכם את כל המידע הנחוץ בכדי לדעת האם אתם יכולים לתבוע על פוסט טראומה ביטוח לאומי שנחוותה מחוץ למסגרת הצבאית.

פוסט טראומה הגדרה

פוסט טראומה הנה בעצם נכות נפשית הכוללת בתוכה התמודדות נפשית ומחלת נפשיות שונות כגון דיכאון, חרדה, הפרעות בשינה ואף התמודדות עם סכיזופרניה. הפרעת דחק פוסט-טראומטית עלולה להופיע לאחר חשיפה לאירוע טראומתי כגון חשיפה למוות או איום על החיים, פציעה קשה, אלימות מינית, פגיעת ראש בתאונת דרכים, חשיפה למחלה של קרוב, התמודדות עם מחלה קשה, רשלנות רפואית בלידה טראומתית ועוד.

עדות באופן ישיר לאירוע כאשר הוא מתרחש למישהו אחר או גילוי על אירוע בעל אופי טראומתי שקרה לחבר קרוב או לבן משפחה, עלול גם לפתח הפרעת פוסט טראומה. קיימת גם התמודדות עם פוסט טראומה מורכבת אשר מתפתחת בשל מצבי חיים שנמשכים לאורך תקופה ממושכת בהם האדם נחשף למצבים המסכנים או עלולים לסכן את גופו או נפשו.

לדוגמא מצבים של התעללות ההורים בילדיהם, פגיעה מינית ממושכת בתקופת הילדות, גילוי עריות, הזנחה הורית וכדומה, עלולה בסבירות גבוהה לפתח פוסט טראומה מורכבת.

פוסט טראומה תסמינים

התמודדות עם הפרעת פוסט טראומתית כוללת סימפטומים קליניים המופיעים בשל חשיפה לאירוע טראומתי, כבר שצוין לעיל. הסימפטומים עלולים להופיע גם כשישה חודשים לאחר החשיפה לאירוע הטראומתי. לפי ספר האבחנות הפסיכיאטרי, ה DSM, הסימפטומים עבור הפרעה פוסט טראומתית מתחלקים לארבע קבוצות מרכזיות.

סימפטומים חודרניים אשר באים לידי ביטוי בפלאשבקים של המאורע, סיוטים, קושי להירדם או פחד מללכת לישון, הרגשה של האירוע בחושים כמו ריח או קולות היכולים לשמש כטריגר לזיכרון האירוע. הימנעות הינה גם סימפטום פוסט טראומתי שמתבטא על ידי הימנעות מחשיבה או היזכרות באירוע הטראומתי, הימנעות מהגעה למקומות שיכולים לעורר את הזיכרון לטראומה או מפגש עם אנשים הקשורים לאותו אירוע.

מצד שני, חשיפת יתר למקומות או אנשים אשר מזכירים את האירוע יכולים גם להוות סימפטום לפוסט טראומה. שינויים במצבי הרוח ובקוגניציה כגון קושי להיזכר באירוע הטראומתי, האשמה עצמית באופן אינטנסיבי, חוסר יכולת להרגיש או רגישות יתר הם גם כן סימפטום בולט בהתמודדות עם פוסט טראומה. לבסוף, תחושה של עוררות יתר כגון חוסר בשינה, התנהגות תוקפנית ורגזנית ותחושת חוסר נוחות מתמדת מהווים סימפטומים פוסט טראומתיים. התמודדות עם הסימפטומים הנ"ל משפיעה באופן בלתי נמנע על ההתנהלות של האדם הלוקה בפוסט טראומה.

לצד ההתמודדות עם תסמונת פוסט טראומתית מתלווה לרוב התמודדות עם חרדה, דיכאון, הימנעות מיצירת קשרים, חוסר מוטיבציה ליזום, הסתגרות וכדומה.

בנוסף הערך העצמי של הסובל בפוסט טראומה יורד ותחושה של בושה ואשמה תופסים מקום רב במחשבותיו. בעקבות כל אלו קיימת פגיעה חד משמעית באורח החיים של האדם, אם זה מבחינה תעסוקתית, חברתית, זוגית, משפחתית ואישית.

כל התפקוד היום יומי הבסיסי מתערער ויש צורך בטיפולים אינטנסיביים ותמיכה של הסובבים. לכן ניתן לבקש קצבת סיעוד עבור התמודדות עם פוסט טראומה ביטוח לאומי.

פוסט טראומה ביטוח לאומי

במצב בו אתם מתמודדים עם פוסט טראומה בעבודה או פוסט טראומה שנגרמה בעקבות חשיפה לאירוע טראומתי בחיים כמו פוסט טראומה תאונת דרכים, תאונת עבודה תשלום או פוסט טראומה מרשלנות רפואית, אתם יכולים לפנות אל הביטוח הלאומי לקבלת אחוזי נכות והכרה על ידי המוסד לקבלת זכויות ומתן עזרה שיקומי, וזאת תביעות נזיקין בגין המקרה שגרם לפוסט טראומה.

טרם הפניה אל ביטוח לאומי עליכם לקבל אבחון פסיכיאטרי אשר ניתן על ידי פסיכיאטר מקצועי המאשר כי אתם אכן מתמודדים עם הפרעה פוסט טראומתית. ניתן לקבל אבחנה וטיפול במרפאות ציבוריות או פרטיות ובעמותות המלוות נפגעים פוסט טראומתיים כמו נט"ל. קיים שלב בירוקרטי של מילוי טפסים, הצגת מסמכים רפואיים, סיכומי טיפולים, תלושי משכורת ועוד.

כל טופס שמוגש לביטוח לאומי חשוב על מנת לקבוע אחוזי נכות פוסט טראומה ורצוי לעשות זאת בליווי של עורך דין פוסט טראומה שמתמחה בנושא ובייצוג למול הביטוח הלאומי.

פוסט טראומה וועדה רפואית

לאחר הגשת הטפסים למוסד לביטוח הלאומי בגין התמודדות עם פוסט טראומה, תזומנו לוועדה רפואית אשר לאחר בדיקתכם על ידי פסיכיאטר ובדיקה של המסמכים הרפואיים אשר צורפו לטופס תביעה נכות נפשית ביטוח לאומי, תעריך את מידת זכאותכם לקצבת נכות. הבדיקה הפסיכיאטרית כוללת בין היתר את מידת הפגיעה התפקודית, והקשיים שצפים בעקבות הופעת תסמינים פוסט טראומתיים ועוד.

לאחר הוועדה, יוחלט על אחוזי נכות פוסט טראומה המגיעים לכם בעקבות הפגישה והמסמכים. ניתן לערער לוועדה רפואית לעררים כ60 יום לאחר החלטת הוועדה הרפואית מדרג ראשון ככל שאינכם מרוצם מההחלטה. ההחלטה של הוועדה הרפואית לעררים היא סופית וניתן לערער עליה לבית הדין לעבודה אך אם נפלה טעות משפטית.

כמה אחוזי נכות מקבלים על פוסט טראומה

במקרה בו מדובר באזרחים המתמודדים עם פוסט טראומה כגון פוסט טראומה מהילדות, פוסט טראומה תאונת דרכים, פוסט טראומה בעקבות מחלה וכדומה, אחוזי הנכות ייקבעו על ידי המוסד לביטוח לאומי על פי סעיף 34:

  • 0%- במקרה של סימנים קלים של הפרעה פוסט טראומתית, אך ללא הפרעות בהשתלבות סוציאלית – אובדן כושר עבודה אינו מוגבל.
  • 10%- במקרה ובו יש תסמינים הבאים לידי ביטוי באופן סובייקטיבי ואובייקטיבי אשר מגבילים באופן בינוני את ההשתלבות הסוציאלית וכושר העבודה.
  • 20%- במקרה ובו יש תסמינים הבאים לידי ביטוי באופן סובייקטיבי ואובייקטיבי אשר מגבילים באופן ניכר את ההשתלבות הסוציאלית וכושר העבודה.
  • 50%- קיימים סימנים קליניים קבועים ובולטים ללא הפסקות אשר גורמים להגבלה בשילוב סוציאלי ובכושר העבודה.
  • 70%- במקרים קשים הדומים להתמודדות עם מצבים פסיכוטיים ומלווים באי התאמה סוציאלית.
  • 100%- במקרים חמורים הדומים להתמודדות עם מצבים פסיכוטיים ומלווים בחוסר נחרץ של התאמה סוציאלית לאורך שנים רבות.

עורך דין פוסט טראומה

כפי הנאמר לעיל, ההתמודדות עם פוסט טראומה משפיעה על חלקים גדולים מהתפקודים הבסיסים של האדם המתמודד עם ההפרעה הפוגעת בו ובסביבתו. מאחר שהמודעות לגבי ההתמודדות עם פוסט טראומה בתור תשישות נפש היא חדשה יחסית, התקנות שעל פיהן נקבע כמה אחוזי נכות מקבלים על פוסט טראומה אינן מבוססות מספיק ולא תואמות להתמודדות הקשה עם ההפרעה ולהפרעה בתפקוד היום יומי.

על מנת לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לכם בהיותכם מתמודדים עם הפרעת פוסט טראומתית יש צורך בליווי של איש מקצוע המתמחה בהגשת תביעות אל הביטוח הלאומי ובתביעות נזיקין. עורך דין מומחה לפוסט טראומה ולנזיקין יסייע לכם באופן משמעותי לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לכם.

עורך דין תומר לינר לתביעות בנושא פוסט טראומה – תשישות נפש

משרדנו עוסק בתחום תביעות פוסט טראומה – תשישות נפש ובעל ניסיון של מעל עשור בנושא, מוזמנים לפנות לייעוץ מול צוות המומחים שלנו!

לחץ כאן לקריאת מאמר נוסף בנושא עורך דין ביטוח – בשל תביעת פוסט טראומה מול חברת הביטוח.

לחץ כאן לקריאה מאמר נוסף בנושא אובדן כושר עבודה זמני – בשל תביעת פוסט טראומה מול חברת הביטוח.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email