חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קצבת נכות בשנת 2021

קצבת נכות כללית ניתנת לאנשים, תושבי ישראל, הסובלים ממוגבלויות על רקע מחלות או תאונות, אשר אינם יכולים לעבוד כלל, או שכושר עבודתם נפגע באופן משמעותי. קצבת נכות ניתנת בדרך כלל, כאשר לא קיים מקור הכנסה נוסף. קצבת נכות מקבלים כאלו, הסובלים ממחלה נפשית, מחלות פיזיות שונות, ואף מוגבלות שכלית התפתחותית, והיא מחושבת על פי דרגת אי כושר שנקבעת לכל נכה.

נכות כללית על פי החוק

על פי החוק, נכה הוא מי שעומד בקריטריונים אלו:

  • תושב ישראלי שהגיע לגיל 18 וטרם יצא לפנסיה.
  • נקבעו לו אחוזי נכות בשיעור של 60%, לחלופין בשיעור של 40%, ובלבד שיקבע כי בגין אחד מהליקויים הרפואיים, נכותו של הנכה הינה בשיעור של לפחות 25%. אחוזי הנכות נקבעים על ידי וועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי.
  • עקב הנכות הנכה סובל ממקרה אובדן כושר עבודה זמני בשיעור של 60% לפחות והוא איננו כשיר לעבוד, או שיכולת ההשתכרות שלו הצטמצמה בחצי.
  • במקרה שאדם זה עובד, ההכנסה שלו קטנה ב- 60 אחוזים מהשכר הממוצע במשק.
  • קצבת נכות משולמת גם לנשים נשואות, שאינן עובדות והן עקרות בית, שאיבדו את היכולת התפקודית לאחר בחינה של דוח תפקודי סיעודי.

במקרה שיש ילדים במשפחה, תתקבל גם תוספת.

נכות מעבודה

אדם שנפגע בעבודתו ואושרו לו דמי פגיעה בעבודה, רשאי להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה. ככל שוועדה רפואית מטעם המוסד לביטוח לאומי תקבע כי נותרה לו נכות מעבודה בשיעור של 10% ועד 19% יהיה הנפגע זכאי למענק נכות. נפגע אשר תיקבע לו נכות הגבוה מ 19%, קרי 20% ומעלה יהא זכאי לקצבת נכות מעבודה. במקרה שאדם חזר לעבודתו לאחר הפגיעה, וכן במקרה בו אינו נעדר מעבודתו, אך בשל פגיעתו נותרה לו נכות, עדיין יהיה זכאי למענק נכות ו/או קצבת נכות מעבודה, בהתאם לאחוזי הנכות שיקבעו לו כאמור לעיל.

קצבאות נכות

גובהן ותוקפן של קצבאות נכות, עשוי להשתנות על פי המצב הרפואי של התובע, הנבדק על ידי הוועדה רפואית, המעריכה את אחוזי הנכות שנותרו לו ומידת הפגיעה בכושר העבודה. אישה אשר לפני הפגיעה תפקדה כעקרת בית – תהיה זכאית לקצבת נכות כללית אם נותרה לה נכות בשיעור של לפחות 50% ואם כושר עבודתה לתפקד במשק הבית נפגע בשיעור של לפחות 50%. הוועדה בוחנת על פי 4 מדרגים של היעדר כושר העבודה, כאשר התנאי המינימלי לקבלת קצבאות נכות הוא, הגעה לדרגה שבין 50 ל- 60 אחוזים אי כושר עבודה.

אחוזי נכות ביטוח לאומי

על מנת להגיש תביעה לביטוח לאומי בגין נכות כללית, יש צורך למלא טופס תביעה, ולצרף אליו את כל האישורים והמסמכים, המעידים על המצב הבריאותי, וכן תלושי משכורת. על אחוזי נכות ביטוח לאומי, הקובעים את גובה הקצבה שתשולם, מחליטה וועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי, על פי הליקוי שיש לאדם.

העלאת קצבת נכות

לאחרונה, דובר רבות על העלאת קצבת נכות על פי החוק, אולם בפועל לא הגיע הדבר לידי מימוש, עקב התנהלות הממשלה ללא תקציב מוגדר, במשך כשנה. במקום העלאת קצבת נכות, אושר מענק חד פעמי שערכו שווה לסכום העלייה בקצבאות, שהייתה אמורה להיות. לקריאה מעמיקה בנושא קצבת ילד נכה מוזמנים לקרוא במאמר הבא.

לסיכום

קצבת נכות בשנת 2021, משולמת לנכים העונים על הקריטריונים, על פי החוק. על מנת להגיש תביעה לביטוח לאומי בגין נכות, יש צורך למלא טופס תביעה – תביעת סיעוד ביטוח לאומי, ולצרף אליו את כל האישורים והמסמכים הנחוצים.

נוכח מורכבות התביעה מומלץ להיעזר בעו"ד המתמחה בתחום נזקי הגוף ומימוש זכויות בריאותיות!

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: