רשלנות רפואית בניתוח

תקציר

האם ידעתם כי רשלנות רפואית בניתוח יכולה להתרחש גם לפני הניתוח או אחריו? הכנו לכם את כל המידע והדוגמאות שאתם צריכים, כדי לדעת האם יש לכם עילה להגיש תביעות רשלנות רפואית

למרבה הצער, למרות המומחיות הרבה והרצון הטוב של רופאים ואנשי רפואה בישראל, מפעם לפעם נעשות טעויות. טעויות אלה עלולות לגרום לסיבוכים, פגיעות ואפילו למוות, ואם מדובר בשגיאות שמהוות סטייה מטיפול סביר, מדובר ברשלנות רפואית. באופן לא מפתיע, אחד התחומים בו תביעות רשלנות רפואית הכי נפוצות הוא תחום הניתוחים. אז מה עושים אם אתם או אדם קרוב אליכם נפגע בשל רשלנות רפואית בניתוח ואיך מוכיחים את זה? כל התשובות במאמר.

מהי רשלנות רפואית בניתוח?

הליך ניתוחי תמיד טומן בחובו כל מיני סיכונים, ברמות הסתברות שונות. אפילו הניתוחים השכיחים והפשוטים ביותר עלולים להסתבך, ועל אחת כמה וכמה הליכים מסובכים, לרבות ניתוחי חירום. לא כל סיבוך ופגיעה נחשבים בתור רשלנות רפואית בניתוח, רק אם ניתן להוכיח קשר ישיר בינם לבין הניתוח וגם – להוכיח כי ניתן היה למנוע אותם באמצעות טיפול הולם.

אם נפגעתם, אבל אתם לא בטוחים כי חוויתם רשלנות רפואית בניתוח, אתם יכולים להתייעץ עם עו"ד רשלנות רפואית, על מנת להחליט האם ברצונכם להמשיך להגשת תביעות רשלנות רפואית.

למעשה, רשלנות רפואית בניתוח הוא מושג כולל, שמאגד בתוכו לא רק תקריות שעלולות להתרחש בחדר הניתוח, אלא כל אירוע רשלני במעטפת של ההליך. כלומר, החוק מכיר בכך שיכול להיות שנפגעתם כתוצאה מטעות עוד לפני הניתוח, או אולי אחריו.

רשלנות רפואית בשלב טרום הניתוח

לפני כל ניתוח, רופאים צריכים לערוך הערכת סיכונים, לוודא כי בחרו את אופן הטיפול המתאים ביותר ושמצבכם מאפשר לכם לעבור את הניתוח בהצלחה. הם מחויבים לספק לכם את כל המידע לגבי הסיכונים האפשריים והסיכויים של כל אחד מהם, להסביר לכם על אלטרנטיבות והסיכונים הכרוכים בהן ולתת לכם כמה שיותר זמן, להחליט אם אתם מסכימים להמלצתם.

בעיקר אם מדובר בהליכים לא דחופים ומצילי חיים, צוותי הרפואה מצופים לאפשר לכם לחשוב היטב על האפשרויות שלכם, להתייעץ עם גורמים נוספים, אם אתם רוצים, ולקבל החלטות בראש שקט ובלב שלם.

גם אם קיבלתם את כל המידע ונתתם את הסכמתכם המודעת והמושכלת, במקרים מסוימים עדיין תוכלו להוכיח שהתבצעה רשלנות רפואית בניתוח בשלב המקדים. לפעמים רופאים פשוט ממליצים על ניתוחים שלא מתאימים להיסטוריה הרפואית או למצב הנוכחי שלכם, על טכניקת הרדמה לא מתאימה וכו'.

רשלנות רפואית במהלך הניתוח עצמו

כמובן שזהו השלב המסובך ביותר, במסגרתו יש לא מעט דברים שעלולים להשתבש. כל ניתוח כרוך בסיכונים אחרים, והרשימה היא ארוכה, כך שלא נוכל לספק לכם את כל הדוגמאות הקיימות. באופן כללי, מדובר במקרים שאירעו כתוצאה מרמת מיומנות לא מספיק גבוהה או מאי נקיטת זהירות סבירה, על פי הפרקטיקה המקובלת. אלה כמה מהמקרים הכי נפוצים במסגרת תביעות רשלנות רפואית:

  • שימוש בטכניקה לא מתאימה או שגויה, כולל שימוש בכלים הלא נכונים.
  • טעויות בתהליך ההרדמה.
  • איחור בביצוע ההליך, ביצוע כושל, או ביצוע ניתוח מיותר, שניתן היה להימנע ממנו.
  • הניתוח או חלקים ממנו בוצעו על ידי גורמים לא מספיק מוסמכים או מיומנים.
  • השארת חפצים וכלי ניתוח בגוף המטופלים.
  • טעויות שגורמות לפגיעות כמו: ניקוב איברים, כוויות, פגיעה בכלי דם, זיהומים, פצעי לחץ ועוד.
  • ניתוח האיבר או האזור הלא נכון, או בלבול בין מטופלים שונים.

כישלון לזהות טעויות במהלך הניתוח, להבחין בפגיעות או לטפל בהן כהלכה.

רשלנות רפואית במעקב אחרי ניתוח

לאחר שניתוח מסתיים, זוהי אחריותו של בית החולים לוודא שאתם משוחררים הביתה, רק כאשר מצבכם מאפשר זאת. אם נדרשת השגחה נוספת, במהלכה הרופאים אמורים לעקוב אחר מצבכם, ולבצע את הבדיקות הנדרשות לשם כך. אם שוחררתם מוקדם מדי הביתה ונפגעתם בשל כך, זוהי רשלנות רפואית בניתוח. מעקב לקוי עלול לגרום לאיחור באבחון דימום פנימי או זיהום, אי מתן טיפול תרופתי הולם והתדרדרות בלתי צפויה של המטופלים.

כמו כן, לפני שמשחררים אתכם הביתה, על הצוות הרפואי להסביר לכם על תוצאות הניתוח והשלכותיו, כולל הוראות לפעולות שאתם צריכים לבצע או דברים להימנע מהם, בתקופה שלאחר הניתוח או בכלל. אתם מוכרחים לדעת מה צפוי לכם, מה הסיכונים שעוד אורבים לכם, איזה בדיקות תצטרכו לעשות ומתי.

דוגמאות לרשלנות רפואית בניתוחים

אלה שלושה סוגי ניתוחים, בהם רשלנות רפואית בניתוח יחסית נפוצה:

ניתוח פלסטי – בניגוד למרבית הניתוחים האחרים, ניתוחים פלסטיים בדרך כלל אינם הכרחיים ובוודאי שלא דחופים. לכן, בשלב טרום הניתוח, הרופאים נדרשים להיות זהירים אפילו יותר, להציג בפניכם גם סיכונים עם הסתברות נמוכה במיוחד ולהיות בטוחים לחלוטין שאתם שלמים עם ההחלטה לשכב מתחת לסכין. רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים מתרחשת, בין השאר, גם בשל העובדה כי מבצעים אותם גם מנתחים, ללא התמחות ספציפית בתחום.

ניתוח קיסרי – הסיכון של רשלנות רפואית בניתוח קיסרי הוא כפול, מכיוון שגם היולדת וגם התינוק/ת עלולים להיפגע. סיבוכים עלולים להיגרם גם בשל טעויות בניתוח עצמו, כמו אי זיהוי או חוסר טיפול הולם בדימומים שנגרמו, וגם במקרים בהם חל עיכוב בביצוע. לפעמים, הרשלנות נובעת מהעובדה שהלידה לא התבצעה בניתוח קיסרי, שיכול היה למנוע נזק שהתרחש.

ניתוח לב – זה אולי מובן מאליו, אבל חשוב לציין שניתוחי לב נוטים להיות מהמורכבים ביותר. בין שלל הסיכונים האפשריים, אחד השכיחים ביותר הוא אירוע מוחי שמתרחש במהלך או אחרי הניתוח. סיבוך נפוץ נוסף במסגרת תביעות רשלנות רפואית בניתוח לב, הוא התקף לב המתרחש במהלך הליך של צנתור.

תוך כמה זמן להגיש תביעות רשלנות רפואית בניתוח?

ממועד ביצוע הניתוח, יש לכם שבע שנים להגשת תביעות רשלנות רפואית. כמובן שכדאי לעשות את זה כמה שיותר מהם, כדי שתוכלו לקבל את הפיצויים שמגיעים לכם – כסף שעשוי לעזור לכם בתקופת השיקום מהפגיעה.

תומר לינר הוא עו"ד רשלנות רפואית בעל ניסיון רב, שילווה אתכם לאורך כל התהליך. משרדנו יעזור לכם להשיג את כל המסמכים הדרושים להוכחת טענותיכם, ישיג לכם חוות דעת של מומחה בתחום להצגה בבית המשפט וינסה להשיג לכם את הפיצוי המרבי. בהתאם לחומרת הפגיעה ולגורמים נוספים, אתם עשויים לקבל מיליוני שקלים אם תזכו בתביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email