רשלנות רפואית מה חשוב לדעת לקראת שנת 2022?

תקציר

רשלנות רפואית, היא מצב בו ניתן שירות רפואי, מכל סוג שהוא, על ידי רופא או איש צוות רפואה כגון צוות סיעודי, תוך סטייה מרמת הזהירות הנדרשת, ועקב כך נגרם נזק גוף כלשהו לחולה. לדוגמה: שימוש בתרופה בהינתן התווית נגד ועקב כך נגרם נזק למטופל, או אי הפניה לבדיקה לשלילת ממאירות, חרף תלונות חשודות וגורמי סיכון, ובעקבות כך מחלת הסרטן מאובחנת בשלב מאוחר.

במקרים בהם אפשר להוכיח התנהלות רפואית רשלנית אשר גרמה במישרין לנזק גוף כמו לדוגמא רשלנות רפואית באבחון, ניתן להגיש תביעת נזיקין לקבלת פיצוי, גם כאשר הפוגע – הרופא הרשלן לא התכוון לכך.

רשלנות רפואית בלידה

נזק הגוף אשר נגרם עקב רשלנות רפואית בלידה, עלול להתרחש תוך כדי הלידה, לפניה, או אחריה, עקב התערבות של צוות בית החולים, ובמקרים אחרים עקב היעדר התערבות, כאשר צריך. במקרים אלו חשוב לפנות, לעורך דין רשלנות רפואית בלידה, על מנת לקבל הערכה, האם קיימת סיבה טובה לתביעת בית החולים. רשלנות רפואית בלידה עלולה להיגרם עקב:

  • שימוש לא מתאים או לא נכון במכשור הרפואי. לדוגמה: עקב לידת וואקום נגרם לתינוק נזק לגפה, מצב הנקרא שיתוק על שם ארב או נזק מוחי בשל דימום מוחי עקב לידת וואקום רשלנית; או פענוח שגוי של מוניטור עוברי והתעלמות מסימנים במוניטור העוברי המלמדים על מצוקה עוברית, ועקב כך נגרם לתינוק שיתוק מוחין.
  • היעדר הבנת סיטואציות בלידה. לדוגמה: המצאות התינוק בבעיה כלשהי, למשל מצוקה עוברית או סימני זיהום, ואי מתן טיפול המתבקש במצבים אלה, ועקב כך נגרם לעובר נזק לצמיתות ואף מוות.
  • לידה בדרך מסוימת שהביאה לפגיעה. לדוגמה: לידה בוואקום שגרמה לפגיעה בתינוק, או לידה רגילה כאשר העובר לא מתקדם כמצופה בתעלת הלידה ועקב כך נגרם לתינוק ואף ליולדת נזק.
  • לידה ללא רופא. קיימים מקרים, שנוכחות של רופא בלידה הכרחית, למשל במקרה של דימום בזמן הלידה או במקרה של סימנים של מצוקה עוברית. במקרים כאלה היעדר נוכחות של רופא מיילד עלול לגרום לנזקים משמעותיים לאם ולילוד.
  • פגיעות לאחר הלידה. אלו מקרים בהם, לא ניתן הטיפול המתאים לתינוק אחרי הלידה, למשל כאשר לאחר הלידה היילוד סובל מבעיות נשימה או מירידת סוכר משמעותית, מצב הנקרא היפוגליקמיה, ונגרמה לו עקב כך פגיעה.

רשלנות רפואית בהריון

רשלנות רפואית בהריון תוגדר, בדרך כלל, כאשר הצוות הרפואי המטפל בהרה בזמן ההיריון, ובעיקר רופא הנשים המנהל את ההיריון ו/או רופא הנשים שמבצע את סקירת המערכות בהיריון, מתרשל בניהול ההיריון ו/או בביצוע הבדיקות בהיריון, וכתוצאה מכך נגרם לאישה ההרה, לתינוק ולעובר, נזק גוף.

למשל, כאשר האישה ההרה סובלת מסימפטומים המחייבים הפניה לביצוע בדיקות ספציפיות כגון ייעוץ גנטי, אולם הצוות הרפואי לא יורדים לשורש הבעיה, מתעלם מגורמי הסיכון ופועל יוצר מכך נגרם נזק גוף.

רשלנות רפואית בהריון, עלולה לגרום לנזקים קשים אצל האם ואצל העובר. כך למשל, אישה אשר רופא הנשים מתעלם מבעיות בקרישת הדם ולא נותן לה טיפול תרופתי המתאים לבעיה, חשופה לסיבוכים קשים המסכנים את חייה.

דוגמה נוספת לנזקים שעלולים להיגרם לאם בשל רשלנות בהיריון – אישה אשר סובלת מהשמנת יתר וסוכר גבוה בהיריון, ורופא הנשים לא מאבחן סוכרת היריון, מסכן בכך את האישה בנזקים הקשורים לסוכרת היריון.

במצב זה רופא הנשים מסכן לא רק את האישה אלא גם את תינוקה שכן ידוע שנשים הסובלות מסוכרת היריון והשמנת יתר בהיריון עלולות ללדת עובר גדול, הנקרא גם עובר מקרוזומי.

לידה של עובר מקרוזומי מסכנת את האישה בקרעים מיילדותיים ואת התינוק בשיתוק על שם ארב על רקע פרע כתפיים או במילים אחות כליאת כתפיים. במקרים בהם קיים חשש לרשלנות רפואית בהריון, חשוב לקבל ייעוץ מעו"ד רשלנות רפואית, שיעזור לכם להגיש תביעות רשלנות רפואית.

לדוגמה: רשלנות רפואית בהריון, עלולה להיות במקרה של רעלת הריון. הסימנים של רעלת הריון הם בעיקר, יתר לחץ דם וכן חלבון בשתן. במקרה של רעלת היריון חמורה יש ליילד שכן רעלת היריון עלולה לסכן את האישה ואת העובר.

על פי הספרות הרפואית יש לאתר רעלת היריון ולטפל בה בהקדם. במקרה בו לא הרעלת לא מאובחנת במועד, ופועל יוצא מכך נגרם לאם ולתינוק נזק בלתי הפיך, אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית בהריון.

רשלנות רפואית בניתוח

רשלנות רפואית בניתוח, מתרחשת כאשר הניתוח מבוצע בניגוד לפרקטיקה הרפואית המקובלת. רשלנות בביצוע ניתוח עלולה להיגרם בגלל היעדר בדיקות הכרחיות לפני הניתוח ובמהלכו ובשל היעדר מעקב ראוי אחרי המנותח, לרבות היעדר תשומת לב לאירועים חשודים אחרי הניתוח המחייבים התערבות מהירה, למשל ירידה חדה בלחץ הדם המהווה דגל אדום לדימום פנימי.

לעיתים רשלנות רפואית בניתוח ובמעקב אחרי הניתוח מתרחשת בשל הרצון של בית חולים, או של הרופא המנתח באופן פרטי, לשחרר את המטופל הכי מהר שניתן לאחר הניתוח, וזאת כדי שיוכלו לקבל חולים אחרים ובפועל לחסוך כסף. למרבה הצער טיפול מזורז זה, מגדיל לעיתים את השגיאות הקורות בניתוח, כאשר חלקן אף עלול להיות קשה, ולגרום לשינוי משמעותי בבריאותו של המנותח.

רשלנות רפואית בניתוח עלולה להיות מינורית, אולם ההשלכות שלה עלולות להיות קשות. לדוגמה:

• מכשיר או חפץ שהושארו בגוף המנותח.
• ניקוב של איבר הגורם לדליפה.
• ביצוע חתך לא נכון.
• טעות בהרדמה.
• ביצוע ניתוח באיבר ללא צורך או בחולה אחר, ועוד.

לסיכום – טיפ!

במקרים של רשלנות רפואית בלידה, בהריון, בניתוח רשלנות רפואית שיתוק מוחין וכל רשלנות רפואית אחרת, חשוב לשכור את שרותיו של עו"ד רשלנות רפואית, עורך דין תומר לינר, המתמחה בתביעות רשלנות רפואית.

זאת כיוון, שהוכחת רשלנות רפואית של רופא, הינה קשה ויש צורך בניסיון רב לכך ומיומנות בניהול תיקים מסוג זה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email