רשלנות רפואית וסוגי תביעות – כל מה שחשוב לדעת בשנת 2021

תקציר

רשלנות רפואית, כך על פי ההגדרה המקצועית, היא מצב בו השירות הרפואי בוצע תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה, כאשר סטייה זו גרמה נזק למטופל שלא היה נגרם אלמלא הסטייה.

במילים אחרות: איש הצוות הרפואי (רופא/אח/טכנאי רנטגן/סניטר ועוד) לא נקט בזהירות הנדרשת בעת מתן הטיפול הרפואי. תחום זה שייך לדיני נזיקין, ומשכך פיצויים בגין רשלנות רפואית הינם לרוב גבוהים מאוד.

רשלנות רפואית בישראל

בישראל מוגשות מדי שנה אלפי תביעות בגין רשלנות רפואית והגורם המטפל בתביעות אלה הוא עורך דין רשלנות רפואית.

מטופלים אשר שמים את חייהם ולעיתים אף את כספם בידי רופאים, מצפים, ובצדק, לקבל את הטיפול הטוב ביותר. לפי פסיקת בית-המשפט, רשלנות רפואית מוגדרת, בין היתר, כך: "חובתו של רופא אינה למצוא כל פגם ולרפאו, חובתו היא לנקוט את אותם אמצעי זהירות שרופא סביר היה נוקט בנסיעות העניין, בגילוי של הפגם ובריפויו".

כלומר – כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית יש צורך להוכיח כי הרופא לא נקט באותן פעולות רפואיות סבירות כדי להעניק טיפול רפואי טוב. כמובן שיש להוכיח את הקשר הסיבתי בין חוסר הזהירות לנזק שנגרם. הרשלנות הרפואית עלולה להתרחש בכל תחום ברפואה.

למשל – רשלנות רפואית בניתוח, רשלנות רפואית בטיפולי שיניים, רשלנות רפואית בהריון, רשלנות רפואית בלידה ועוד. לפניכם סוגי התביעות הנפוצות.

סוגים שונים של רשלנות רפואית – מהי רשלנות רפואית בהריון?

רשלנות רפואית בהיריון עשויה להתרחש בשל מגוון מצבים: החל מבדיקה פולשנית אשר התבצעה באופן בלתי סביר וגרמה נזק לאם ו/או לעובר ועד למעקב היריון שלא בוצע כנדרש ובכך התפספס מידע חיוני על מצבו הבריאותי של העובר.

מקרים רבים של תביעות רשלנות רפואית בהריון הינם של רשלנות רפואית שיתוק מוחין, הנובעים בין היתר בשל מעקב היריון אשר לא התבצע בהתאם לפרקטיקה הרפואית המקובלת, כנדרש וכמצופה מרופא סביר; היעדר טיפול בגורמי סיכון אשר יכלו להתגלות מבעוד מועד, ובכך למנוע את נזק לתינוק.

עורך דין רשלנות רפואית בהריון אמור לבחון את פרטי המקרה, לאסוף את תיקיה הרפואיים של האם והתינוק שנפגע, להתייעץ עם מומחים רפואיים מובילים בתחום המיילדות והגניקולוגיה (ובמקרים מסוימים בתחום הגנטיקה ורפואת ילדים), ועל ידי כך להעריך את סיכויי ההצלחה בתביעה.

דוגמה בגין תביעת רשלנות רפואית בהיריון שמשרד עורכי דין תומר לינר ניהל בהצלחה רבה  – רשלנות רפואית באבחון מיוטוניק דיסטרופי: מיוטוניק דיסטרופי (Myotonic dystrophy) היא מחלת שרירים תורשתית המתבטאת בקושי בהרפיה של שריר מכווץ, למשל לאחר לחיצת יד מתקשה החולה לשחרר את ידו.

כאשר מדובר בסוג המולד של המחלה, הנחשב לקשה יותר, מתבטאת המחלה גם בהיפוטוניה, פיגור שכלי, קלאב פוט (רגל קלוטה), סכרת ובעיות רפואיות נוספות.

המחלה עשויה להתבטא בהיריון גם בריבוי מי שפיר, רגל קלוטה ולעיתים הרחבת חדרי מוח. עם גילוי ריבוי מי שפיר צריך רופא הנשים המנהל את מעקב ההיריון להפנות את ההרה ליועץ גנטי ולסקירת מערכות מכוונת לשלילת מומים עובריים, וכן להתייחס להיריון כאל היריון בסיכון גבוה.

משרדנו בבעלות עו"ד תומר לינר ניהל תביעת רשלנות רפואית בשם הורי ילדה החולה במיוטוניק דיסטרופי מולד. טענת ההורים הייתה כי רופא הנשים אשר ניהל את מעקב ההיריון ובית החולים שבדק את האישה בגין התלונות שחייבו ביצוע בדיקות לשלילת מומים עובריים לרבות תסמונת מיוטוניק דיסטורופי.

במהלך ניהול התביעה, הצלחנו להוכיח כי לו היו הרופאים אשר בדקו את ההרה מתייחסים לדגלים האדומים שהתנופפו במהלך ההיריון, בין היתר, ריבוי מי שפיר שהלך וגבר ומיעוט תנועות עובר, והיו מפנים את האישה לביצוע בדיקות מתאימות לרבות ליועץ גנטי, ניתן היה להפסיק את ההיריון ובכך למנוע מהילדה והוריה חיי סבל והוצאות כספיות רבות המוקדשות לטיפול ושיקום הילדה.

סופו של יום הורי הילדה קיבלו פיצוי בסך של כ 5 מיליון ₪ כולל גמלאות המוסד לביטוח לאומי.

מהי רשלנות רפואית בלידה ומתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה?

תביעת נזיקין בגין רשלנות רפואית בלידה מוגשת כאשר לתינוק או לאם נגרמו נזקים בגין ניהול לא סביר של הלידה. במילים אחרות, כאשר הלידה התנהלה תוך חריגה מסטנדרט זהירות סביר.

ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית בלידה באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בלידה, למשל כאשר לא בוצע מעקב אחר המדדים של היולדת ו/או העובר וכן כאשר חל איחור באבחון של גורמי סיכון, כגון: מצוקה עוברית, דימום מאסיבי של היולדת, היפרדות שליה, זיהום ועוד.

גם כאשר נגרם נזק גוף לתינוק ו/או לאם בגין שימוש בכוח רב מדי בניסיון "להוציא" את התינוק, או כאשר נגרם לתינוק נזק בלתי הפיך על רקע שיתוק מוחין, בשל עיכוב בביצוע ניתוח קיסרי, ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה.

מקרה נוסף בו ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה הוא כאשר לא נתקבלה הסכמה של היולדת לביצוע של ניתוח קיסרי ובעקבות כך נגרם לה נזק.

קיימים מקרים נוספים בהם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה. עורך דין רשלנות רפואית בלידה המתמחה בניהול תיקים מסוג זה, אמור לבחון את הגרסה של היולדת אשר בגין רשלנות רפואית בלידה היא ו/או תינוקה ניזוקו, לבחון ולנתח את התיקים הרפואיים הרלוונטיים של האם והתינוק, להיוועץ עם מומחה לרפואת נשים ולהעריך האם נזק הגוף נגרם בגין רשלנות בלידה.

דוגמה לתביעת רשלנות רפואית בלידה שניהל משרד עורכי דין תומר לינר בהצלחה

רשלנות רפואית בלידת ואקום: משרדנו ייצג בהצלחה קטין אשר בגין רשלנות רפואית בלידת ואקום סובל מנכות רפואית בשיעור של 20% , בשל שיתוק על שם ארב ביד.

כתב התביעה הוגש נגד בית חולים איכילוב בגין ניהול לידת וואקום באופן רשלני, שכן הלידה המכשירנית נוהלה בניגוד להתוויות הטיפוליות המקובלות ותוך התעלמות מהתוויות נגד.

בין היתר הצוות הרפואי שניהל את הלידה התעלם מסימנים לסוכרת הריונית, לעליה קיצונית במשקל ההרה, ולהיעדרה של הערכת משקל אולטרסונית טרם הלידה.

הדבר החמור ביותר שאירע הוא שהצוות הרפואי שניהל את הלידה החליט לסיימה באמצעות מכשיר וואקום, למרות שהעובר לא היה בעמדה מתאימה. כתב התביעה נתמך בחוות דעת של מומחה בכיר למיילדות ולגניקולוגיה ואורתופד ילדים. בסופו של יום קיבל התובע סך של 650 אלף ש"ח.

רשלנות רפואית בניתוח

ניתוח הוא הליך רפואי מורכב. תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח יכולה להיות מוגשת במקרה של תפירה לא מוצלחת, הוצאת חלק מהגידול, פציעה של איברים סמוכים ועוד. רשלנות רפואית בניתוח היא אחת התביעות הפופולריות ביותר.

דוגמה לתביעת רשלנות רפואית בניתוח אורולוגי להסרת גידול בערמונית –  גידול בערמונית ניתן להסיר בניתוח פתוח, לפרוסקופי או באמצעות רובוט. במהלך הניתוח מנתק המנתח את בלוטת הערמונית מצינור השופכה ומכיס השתן.

זאת תוך שימור שני עצבי הזקפה המצויים מצידי הערמונית, האחראים על מנגנון הזקפה בגברים. בתום הניתוח אמור המנתח לבצע חיבור מחדש – השקה, של כיס השתן לגדם השופכה תוך שימוש בקטטר.

הסיבוכים האפשריים לאחר ניתוח להסרת הערמונית כוללים אין אונות; הפרעה בשליטה על מתן שתן, עד כדי היזקקות לניתוח להשתלת סוגר שופכה מלאכותי;  פגיעה במבנה השופכה; בקע מפשעתי וסיבוכים כלליים בתר ניתוחיים כמו אירועים לבביים, נוירולוגיים, זיהומים, תסחיפים ומוות.

משרדנו ייצג לקוח אשר בעקבות גידול בערמונית עבר ניתוח להסרת הגידול עם רובוט. בעקבות רשלנות בביצוע הניתוח נגרם דלף באזור ההשקה בגינה נאלץ המטופל לעבור ניתוח דחוף נוסף להכנסת קטטר והשתלת סוגר מלאכותי לשופכה.

חרף זאת, סבל המטופל ועודנו סובל, מאי שליטה יומית במתן שתן ואין אונות. על פי חוות דעת המומחה לאורולוגיה אשר צורפה לתביעה, הגישה הניתוחית מומלצת בעיקר לצעירים, אשר אינם סובלים ממחלות נילוות, המעלות את שיעור הסיבוכים.

דווקא בשל סיבוכים אלה, הקיימים בגישה הניתוחית בכלל והרובוטית בפרט, ולנוכח גילו של המטופל, היה על הנתבעת לערוך לתובע ייעוץ קדם-ניתוחי ולשטוח בפניו את כל הגישות השונות, ההשלכות והסיבוכים ואיכות החיים הצפויה לו לאחר כל אחד משיטות הטיפול בכלל והשיטה היחידה שהוצעה לו בפרט.

עוד נטען כי לא הועלו בפני התובע האפשרויות הטיפוליות השונות, גם אלה שאינן נהוגות בבית החולים וכן לא צוין בפניו כי נשקלו נתוניו האישיים והוסברו לו הסיכונים בשיטה היחידה שהוצעה לו. בכך למעשה חרג הצוות הרפואי מפרקטיקה רפואית מקובלת.

בסופו של יום קיבל התובע פיצוי בסך של כ 600 אלף ₪.

רשלנות רפואית בטיפול שיניים

רשלנות רפואית בטיפולי שיניים גם היא נחשבת לתביעה נפוצה: עקירת שן בריאה, תפירה רשלנית שהסבה נזק לרקמות, השתלה של שיניים שלא במקומן המתוכנן בשל היעדרות צילום CT כנדרש ועוד.

רשלנות בטיפול שיניים יכולה להתבטא אף בביצוע לקוי ובלתי סביר של טיפול השיניים כגון ביצוע רשלני של טיפול שורש או התקנת כתרים, חוסר תשומת לב לממצאים רנטגנים וזיהומים, רישומים רפואיים לקויים ומעקב רפואי לקוי.

דוגמה לתביעה בגין רשלנות רפואית בטיפול שיניים שטיפל משרדנו

משרדנו ייצג בהצלחה אישה אשר בשל חוסר שיניים אחוריות בלסת התחתונה, רגישות שיניים לחום וקור ונפילות של סתימות בלסת עליונה, טופלה על ידי רופאת שיניים באופן לא סביר.

טיפול השיניים הרשלני התבטא באי עריכת הליך מסודר של איסוף ממצאים קליני ורנטגני, אי עריכת תוכנית טיפולית מסודרת כולל תוכנית טיפול חלופית, ואי עריכת דיון עם התובעת ביחס לכל אלה, לרבות אי החתמה על טופס הסכמה מדעת לאחר מתן הסברים.

עוד נטען, כי הרשומה הרפואית נוהלה באופן חסר ולקוי ותוך התעלמות ממצאים שהתפתחו כתוצאה מהטיפולים הרשלניים שהוענקו לתובעת, וטיפולי שורש לקויים.  כתוצאה מכך ומליקויים נוספים, נגרמו לתובעת נזקים עצומים והוצאות רבות. בסופו של יום קיבלה התובעת פיצוי משמעותי בסך של כ 450 אלף ₪.

רשלנות רפואית באבחון

רשלנות רפואית באבחון הינה מצב בו הרופא לא איבחון מחלה, איבחון מחלה אחרת או איבחון מחלה באיחור על אף שניתן היה לגלותה בשלב מוקדם יותר ולמנוע התדרדרות. רשלנות רפואית באבחון סרטן, לדוגמה, נחשבת לאחת מן התביעות הנפוצות ביותר בתחום זה.

רשלנות זו מתבטאת בדרך כלל בחוסר תשומת לב לממצאים מקדימים המחייבים ביצוע בדיקות רפואיות ואי עריכת בירור רפואי לשלילת גידול. הדבר יכול להתבטא למשל בהיעדר התייחסות ראויה לתלונות על כאב ראש וסחרחורות, היכולים ללמד על גידול בראש, ובהתאם מחייבים שלילה של גידול בראש על ידי בדיקת CT או MRI.

דוגמה נוספת לרשלנות באבחון סרטן היא כאשר הרופא המטפל, בדרך כלל רופא משפחה, מתעלם מדימום בצואה ו/או מירידה משמעותית ברמות הברזל בדם, היכולים ללמד על גידול במעי ובהתאם מחייבים הפניה לבדיקת קולונוסקופיה.

משרדנו ייצג בהצלחה אלמן אשר רעייתו הלכה לעולמה בגין רשלנות באבחון סרטן בשלפוחית השתן, וזאת חרף ממצאים המעידים על גידול בדרכי השתן, כגון דימום סמוי בשתן – מיקרוהמטוריה, ובהמשך דימום גלוי בשתן – המטוריה וקושי במתן שתן.

בסופו של יום אובחן הגידול בשלב מאוחר ביותר, כאשר הוא חדר את דופן השלפוחית ושלח גרורות. למרבה הצער, בסופו של יום נפטרה המנוחה המנוחה לאחר סבל וייסורים.

האלמן קיבל סך של כ 800 אלף וזאת מעבר לקצבת שארים שקיבל ומקבל מאת המוסד לביטוח לאומי.

רשלנות רפואית ניתוחים פלסטיים

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים, כדוגמת רשלנות רפואית בהגדלת חזה, רשלנות רפואית מתיחת בטן ועוד, עלולה להתרחש בשלבים המוקדמים באי מתן מידע מלא אודות הסיכונים ותופעות הלוואי וכן במהלך הניתוח: חתך שמבוצע שלא במיקום נכון, תפירה רשלנית ועוד.

כמו כן, גם לאחר ביצוע הניתוח עלולה להתרחש רשלנות רפואית אם הרופא אינו מבצע מעקב כנדרש ובכך אינו מזהה התחלה של זיהום או נמק, למשל.

משרדנו ייצג אישה צעירה אשר בהיותה כבת 17 עברה ניתוח אף באופן רשלני ולא סביר. הניתוח עצמו התבצע באופן רשלני, מבלי שניתנו לתובעת הסברים נאותים ובניגוד להנחיותיה.

כתוצאה מהרשלנות הרפואי בביצוע הניתוח סבלה התובעת מאף מעוות בצורתו, בעיות נשימה וכן מבעיות נפשיות. בעיותיה הנפשיות התבטאו בתחושת מצוקה ניכרת, תסמיני דיכאון והפרעה בדימוי העצמי.

בסופו של יום קיבלה התובעת סך של כ – 500 אלף ₪.

עו"ד רשלנות רפואית – תביעה על רשלנות רפואית

בשלב הראשון בהגשה של תביעות רשלנות רפואית, וככל שהמצב מאפשר, מומלץ ליצור קשר עם עו"ד רשלנות רפואית כדי לקבל הנחיות להמשך. כמו כן, יש לאסוף תיעוד רפואי מקיף – אבחנות, המלצות, סיכומי אשפוז, מרשמי תרופות ועוד.

בשלב השני במסגרת התביעה, עורך דין רשלנות רפואית אמור לפנות למומחה רפואי על מנת שינפק חוות דעת רפואית בה מצוין כי הטיפול הרפואי אכן חרג מהסטנדרט המקובל וכי יש קשר סיבתי בין חוסר הזהירות לנזק שנגרם. עם מסמכים אלה, ניתן יהיה להגיש את התביעה כנגד הגורם הרפואי או המוסד הרפואי.

מתי חלה התיישנות רשלנות רפואית?

תקופת התיישנות רשלנות רפואית הינה כ-7 שנים. התקופה נספרת החל מהיום בו נוצרה עילה לתביעה, קרי – מהיום בו ניתן הטיפול הרפואי הרשלני אשר גרם לנזק. במידה והנזק לא התגלה ביום בו אירע הטיפול אלא בשלב מאוחר יותר, 7 השנים יספרו החל מהמועד בו נתגלה הנזק ובתנאי שטרם חלפו 10 שנים מהיום בו ניתן הטיפול הרפואי שגרם לנזק.

כאשר נגרם לקטין נזק גוף בגין רשלנות רפואית, למשל בגין רשלנות רפואית בלידה, רשלנות רפואית בהיריון ורשלנות רפואית ברפואת ילדים, תקופת ההתיישנות תימנה מעת הגיע הקטין לגיל 18, קרי הקטין רשאי להגיש את תביעתו עד שיגיע לגיל 25.

חשוב עם זאת לציין, כי במקרה של תביעת הולדה בעוולה, המוגשת בגין אי אבחון של מומים או תסמונת גנטית במהלך ההיריון – עילת התביעה היא של ההורים. כיוון שכך רשאים ההורים לתבוע עד שבע שנים ממועד הלידה ובמקרים מסוימים 7 שנים מהמועד בו נודע להם כי ילדם סובל ממומים מולדים או תסמונת גנטית.

איך מחשבים פיצויים בגין רשלנות רפואית?

הנזקים המתרחשים כתוצאה מרשלנות רפואית עלולים להיות חמורים ביותר, ובמקרים רבים כוללים נכות משמעותית ואף מוות. מסיבה זו, הפיצויים הנפסקים בתביעות רשלנות רפואית הם גבוהים מאוד וכוללים חישוב של הוצאות רפואיות בעבר ובעתיד, פיצויים עבור אובדן השתכרות בעבר ובעתיד, פיצויים עבור כאב וסבל, קיצור תוחלת חיים ואובדן הנאות החיים ועוד.

משרד עו"ד תומר לינר – תביעה רשלנות רפואית

למשרדנו ניסיון עשיר בתחום תביעות רשלנות רפואית על כלל סוגיה, שכולל ייצוג של מאות נפגעים בהם ילדים, אשר ניזוקו בגופם ובנפשם בגין רשלנות רפואית בלידה.

אם נגרם לכם נזק כתוצאה מטיפול רפואי רשלני או שהנכם חושדים כי מדובר ברשלנות רפואית, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו על מנת שנוכל לבחון ולנתח את החומרים ולעמוד על סיכויי ההצלחה בתביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email