תאונות עבודה – כל הדגשים שחשוב לדעת לקראת שנת 2022!

תקציר

תאונות עבודה מתרחשות מידי יום בכל רחבי הארץ ולעיתים בעולם. מגוון סוגי תאונות עבודה הוא גדול ונע בין סוגי פציעות ברמות חומרה שונות:
החל ממקרי תאונות עבודה קשות העלולות לגרום לנכות מעבודה חמורה או למקרי אובדן כושר עבודה שילוו את הנפגע לאורך כל חייו (לדוגמא: נפילה מפיגומים, נפילה מסולם, קטיעת איברים ממכונת עבודה, תאונות עבודה באתרי בניה, מחלה קשה או פגיעה בעבודה כתוצאה מכימיקלים במפעל וכו'); פגיעות כתוצאה מעבודה ממושכת אשר גרמה לפגיעה משמעותית (למשל פריצת דיסק או מחלה אחרת שניתן לקשר לתאונת עבודה); דרך תאונות עבודה קלות יותר אשר גורמות לאובדן כושר עבודה זמני או חלקי ומצריכות פיצוי לתקופה מוגבלת עד שיחלים הנפגע מפציעתו (לדוגמא: שבירת יד או רגל במהלך עבודה); ועד פגיעה נפשית חמורה בעקבות תאונת עבודה אשר עשויה להתקבל כנכות מעבודה לכל דבר.

כשמדובר בפגיעות קלות או קשות כאחד, החוק מציע מגוון אפשרויות לפיצויים משתנים בהתאם לחומרה, והאזרח זכאי לתבוע פיצויים.

תאונת עבודה עצמאי, האם מגיעים לי פיצויים?

כאשר עובר בעל עסק עצמאי תאונת עבודה, אף על פי שאין לו מעסיקים, אם כושר הפרנסה שלו נפגע – הוא זכאי לדרוש דמי פיצוי בגין אובדן כושר עבודה.
כמו כן תאונת דרכים בדרך לעבודה או בחזרה מעבודה נחשבת לתאונת עבודה ולמעשה עשויה להיכנס להגדרה – תאונת דרכים שהיא תאונת עבודה.
גם כאשר תושב ישראל נפגע בעבודה כאשר שהה בחו"ל במסגרת עבודה, הנ"ל זכאי להגיש תביעת תאונת עבודה כעצמאי.

באילו תאונות עבודה ביטוח לאומי מכיר?

לפני הכל חשוב לדעת כי ישנו חוק התיישנות בכל הנוגע להליך תביעות תאונות עבודה, לכן על מנת שהמוסד ביטוח לאומי יכיר בתאונה כ -תאונת עבודה יש להגיש את התביעה בזמן: לא יאוחר משנה מיום תאונת העבודה.

על פי הגדרות ביטוח לאומי, תאונת עבודה הינה תאונה אשר מתרחשת בעבודה או בדרך אליה. דמי פגיעה הם תשלום מהמוסד ביטוח לאומי עבור אדם שנפגע בעבודה כפיצוי על אובדן כושר עבודה או פגיעה בשכר ובהכנסה (ובתנאי שאינו מסוגל לעבוד – לא בעבודתו ולא בעבודה אחרת אשר מתאימה לתחום ההתמחות והמקצוע שלו).

אולם הגדרות אלה לא מספיקות על מנת לקבל את הפיצויים להם אנו זכאים בהליך תביעת תאונת עבודה, וכאשר אנו פונים למוסד ביטוח לאומי עלינו להצטייד במגוון מסמכים והוכחות שונות לכך שאכן הפגיעה אשר חווינו הינה פגיעה מתאונת עבודה וכי אנחנו זכאים לפיצויים או קצבת נכות בגינה.

במידה ויש ברשותכם פוליסות ביטוח פרטיות כמו "ביטוח תאונות אישיות", "ביטוח חיים", "ביטוח אובדן כושר עבודה" וכו', ניתן להגיש גם תביעה לחברות הביטוח במקביל להליך תביעה מול ביטוח לאומי. דמי פגיעה אלו לא יקוזזו ולא יפגעו האחד בשני.

עורך דין תאונת עבודה – למה צריך את זה?

על פניו, נראה כי הגשה של תביעה בשל תאונות עבודה הינה פעולה פשוטה: אם נפגעת בעבודה או בדרך לעבודה הינך זכאי לפיצויים. אולם לא תמיד כך הדבר, ואנשים רבים אשר זכאים לתמיכה ולפיצויים מוצאים את עצמם נדחים על ידי ביטוח לאומי וחברות הביטוח השונות, או שלא מקבלים את אשר מגיע להם, אף על פי שהגישו את המסמכים בתום לב וכנדרש על פי חוק.

ברוב המקרים, על מנת להצליח לקבל את הפיצויים אשר מגיעים לכם כחוק, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה תביעות תאונות עבודה, בעל ניסיון, מוניטין והצלחות רלוונטיות בתחום. יש ערך לניסיון שצבר ולרוב נדרשת הבנה משפטית מעמיקה בתחום וניסיון בניהול תביעות נזיקין, תביעות ביטוח לאומי ותביעות ביטוח. עורך דין תאונות עבודה ידע להוכיח את הקשר הנסיבתי (ההכרחי) בין הפגיעה, הפציעה או המחלה לבין מקום העבודה. במידת הצורך, בנוסף להליך תביעה מול ביטוח לאומי, ידע עורך דין מומחה כיצד לפנות ולתבוע גם את המעסיק אם יש חשד לרשלנות או מפגע בטיחותי שיכול היה להימנע.

יש להכיר ולהשיג את כל המסמכים וההוכחות הרלוונטיות עבור התיק: תמונות, עדויות, מילוי תקין של המסמכים; יש להשיג לנפגע מומחים רפואיים רלוונטיים אשר יקבעו את רמת הנכות הרפואית או פגיעתו של התובע, וכמו כן מומחי בטיחות רלוונטיים אשר יבחנו את העובדות ויחוו את דעתם על רשלנות הנתבעים אשר גרמה לפציעה.
עורך דין תאונות עבודה מתאים ורלוונטי ידע למצות את המרב עבור התובע ובעקבות זאת תיחשב התאונה – תאונת עבודה המזכה בדמי פגיעה.

לאחר שתאונת העבודה תוכר באופן רשמי כתאונת עבודה, תוכלו להגיש בקשה לקביעת דרגת נכות מביטוח לאומי. לאחר מכן תזומנו על ידי המוסד לביטוח לאומי למספר ועדות רפואיות שלאחריהן תקבע דרגת נכות כתוצאה מתאונת העבודה, ולבסוף- על פי דרגת הנכות שלכם תהיו זכאים לקבלת קצבת נכות, אותה תמשיכו לקבל עד סוף חייכם ישירות לחשבון הבנק שלכם ובלי עיכובים נוספים.

דברים שחשוב לדעת ולעשות מיד לאחר תאונת עבודה

פעמים רבות נפגעי תאונות עבודה אינם מודעים לכך שבכדי להצליח בתביעתם, מומלץ לתעד כל רגע ורגע לאחר התאונה: החל מצילום מקום התאונה, צילום הפציעה, רישום שמות העדים אשר נכחו במקום בזמן תאונת העבודה וכו'.

במידה והמעסיק לא נכח במקום, מומלץ לדווח לו על המקרה במהירות המרבית.
יש להגיע לקופת חולים או לחדר מיון לאחר התאונה: לא רק בכדי לקבל את הטיפול הרפואי הדרוש, אלא גם על מנת שיהיה תיעוד רפואי של האירוע יחד עם איבחונים של הפגיעות בזמן אמת. בבוא העת, כאשר יהיה צורך במעקב רפואי או בדיקות נוספות, יש לתעד ולשמור את כולן, כמו גם חשבוניות, קבלות והוצאות אשר נדרשו לטיפול בעקבות הפציעה בעקבות תאונת העבודה.

מי אינו זכאי לדמי פגיעה עקב תאונת עבודה?

כאשר מתגלה כי הנפגע התובע עבד והתפרנס במהלך התקופה שנקבעה כתקופת אי כושר עבודה על פי האבחון הרפואי, לא יוכל לקבל דמי פגיעה. גם עובד אשר נפגע במהלך השתלמות מקצועיות והכנסתו לא נפגעה. כמו כן, עובד זר השוהה בארץ שלא כחוק לא יוכל להגיש תביעת תאונת עבודה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email