האם תאונה בזמן עבודה מהבית יכולה להיחשב כתאונת עבודה?

תקציר

עולם העבודה השתנה ואחת המגמות הכי חמות היא עבודה מהבית. האם ניתן לקבל זכויות נפגעי תאונות עבודה אם נפצעים בבית? איך מקבלים פיצוי בגין תאונה שאירעה לעובד שעבד מהבית? כל מה שאתם צריכים לדעת

ניצנים חדשים של עבודה מהבית ניתן היה לראות כבר לפני כמה שנים, אך אין ספק כי מגפת הקורונה תרמה רבות לחיזוק המגמה. בזמן שכל העולם התמודד עם סגרים, נאלצו מעסיקים בכל התחומים למצוא פתרונות עבור עבודה מרחוק, ולמזלם (למעשה, זה המזל של כולנו) אנו חיים בעידן בו הטכנולוגיה בהחלט מאפשרת את זה.

אחרי תקופת הסתגלות מסוימת, כיום כבר ברור כי מודלים של עבודה היברידית השתלטו על עולם העבודה, וחלק גדול מהאנשים עובדים באופן קבוע מהבית, לפחות בחלק מימות השבוע. כל זה מעלה שאלה די מתבקשת – האם הביטוח הלאומי מפצה על תאונות עבודה שהתרחשו במהלך עבודה מהבית? איך ניתן לקבל קצבת נכות, אם חלילה מגיעים למצב כזה? אם גם אתם עובדים מהבית, אתם מוכרחים לדעת את התשובות לשאלות אלו.

האם עובד אשר עובד בביתו נהנה מזכויות זהות של מי אשר עובד במשרד?

אנחנו מניחים שאתם מודעים לכך, אך בכל זאת חשוב להדגיש: לשכירים אשר עובדים מהבית – באופן מלא או חלקי – יש זכויות כמעט זהות לשכירים הפוקדים מידי יום את מקום העבודה, לרבות ימי חופשה, ימי מחלה, הבראה, הפרשות לפנסיה וכו'

קל וחומר שמי שעובד מביתו ובזמן ביצוע עבודתו נפגע בתאונה, יהא זכאי למלוא הזכויות המגיעות לעובד אשר נפגע בתאונת עבודה, במקום עבודתו, והפרוצדורה להכרה ולקבלת מלוא הזכויות של נפגע בעבודה, לרבות זכאות לדמי פגיעה וקצבת נכות, זהה.. הבעיה העיקרית העומדת לפתחו של עובד אשר בזמן שעבד בביתו נפגע בתאונת עבודה, היא הקושי בהוכחה שהתאונה שקרתה למי שעבד בביתו אכן אירעה לו בעת ביצוע העבודה ולא בעת ביצוע פעולות אחרות שאינן קשורות לעבודה.

מהי תאונת עבודה במהלך עבודה מהבית?

בעבר, עבודה מהבית לא הייתה אפשרית עבור הרוב המכריע של עובדים אשר מידי יום נהגו להגיע למשרד, וגם לעבוד באותן השעות לאורך תקופות ארוכות. ההגדרה של תאונת עבודה הייתה הרבה יותר ברורה ופשוטה: אם עובדים נפצעו במקום העבודה עצמו, בדרך אליו או ממנו, הסיכוי שלהם לקבל פיצוי, קצבת נכות וכו' היה די גבוה.

בעולם העבודה החדש, בו אנו נמצאים, הגבולות בין פעולות שקשורות לעבודה לפעולות שקשורות בבית כבר לא ממש ברורות. מעבר לזה, קשה כיום להצביע על שעות עבודה מסורתיות, שכן בזמן עבודה מהבית אנשים נוטים לפעול בשעות יותר גמישות. מסיבה זו כיום ניתן לראות תביעות על תאונות עבודה שהתרחשו באמצע הלילה.

דוגמאות למקרים הנחשבים לתאונת עבודה בזמן עבודה מהבית:

  • רציתם להציץ בכמה מסמכים חשובים שקשורים בעיסוק שלכם מהקומה התחתונה, ובדרך אליהם נפלתם במדרגות ונפצעתם. בשל העובדה שהכוונה שלכם הייתה קשורה ב-100% לעבודה, זוהי תאונת עבודה לכל דבר.
  • הלכתם להביא את הנייד שלכם מהמטבח, ובדרך החלקתם על נוזל ששפכו הילדים על הרצפה ונפצעתם. היות שהייתם במצב של עבודה בזמן שנפגעתם, תאונה מעין זו תיחשב לתאונת עבודה.
  • קיבלתם התקף לב עם קשר ישיר לעבודה, למשל לאחר שהודיעו לכם שלא זכיתם במכרז.

דוגמאות למקרים שלא נחשבים לתאונת עבודה: בניגוד לדוגמאות הקודמות, אם נפלתם במדרגות או החלקתם, אך זה קרה בלי קשר לעבודה שלכם, זוהי לא תאונת עבודה. כלומר, אם נפצעתם בזמן ניקיון הבית או סתם כי רצתם בפזיזות להגיד משהו לילדים, תתקשו להוכיח כי מגיעים לכם פיצויים כלשהם.

מהן זכויות נפגעי תאונות עבודה?

אם תצליחו להוכיח שאכן נפגעתם בשל תאונת עבודה, תהיו זכאים לפיצויים על אובדן כושר העבודה ובגין הפסד מקור ההכנסה שלכם. בשלב הראשון, שנמשך מרגע הפגיעה ועד 90 יום לאחר מכן, תקבלו דמי פגיעה ומימון של הוצאות רפואיות.

במקרים בהם ועדה רפואית קובעת כי אתם זכאים לכך, תהיו מוכרים בתור נכי עבודה ותקבלו גם קצבת נכות (או מענק) וכן גם זכויות והטבות נוספות. כאשר נקבעת לכם על ידי ביטוח לאומי נכות, המטרה היא לאפשר לכם לחיות בכבוד וברווחה למרות מצבכם הבריאותי, וזה כמובן לא שונה כאשר מדובר על נכות כתוצאה מתאונה שהתרחשה בזמן עבודה מהבית.

מה לגבי מחלת מקצוע ומיקרוטראומה?

בדומה לתאונת עבודה, גם מחלת מקצוע יכולה להיגרם במהלך עבודה מהבית, בדיוק כפי שהיא עלולה להיווצר בשל עבודה מכל מקום אחר. למשל, אם אתם יושבים שעות ארוכות מול המחשב בביתכם ובמשך שעות ארוכות מקלידים. אם אתם סובלים מ מכאבים בפרקי הידיים ואובחנתם למשל כלוקים בתסמונת התעלה הקרפלית, יתכן מאוד שתוכרו כנפגעי עבודה ותהיו זכאים למלוא הזכויות המגיעות למי שנפגע בעבודה.

אנחנו כאן בשבילכם

כפי שאתם מבינים, בעידן זה שבו עבודה מהבית נפוצה מאוד, קשה יותר מאי פעם להוכיח כי אתם אכן זכאים לקבלת זכויות נפגעי תאונות עבודה. אם חושבים על זה, אפשר להבין את הביטוח הלאומי: הם לא רוצים להגיע למצב בו הם משלמים פיצויים לאנשים, אשר נפצעו במהלך עבודת גינון בחצר, אך טוענים שזה קרה במהלך וכתוצאה מהעבודה שלהם. בשל הקושי המובנה בהוכחה תאונה שאירעה לעובד אשר נפגע בזמן שעבד בביתו, חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בייצוג נפגעי עבודה מיד לאחר התאונה ולקבל ממנו הנחיות מתאימות.

בדיוק בשביל זה משרדנו כאן – על מנת לסייע לכם לקבל את מה שמגיע לכם. למשרד עורכי דין תומר לינר ובראשו עו"ד תומר לינר יש ניסיון רב בהתמודדות עם הביטוח הלאומי וחברות ביטוח, והוא ילווה אתכם בתהליך עם המון סבלנות ומקצועיות, עד להשגת המטרה – קבלת מלוא הזכויות המגיעות לנפגע בעבודה. אתם מוזמנים אם כן לפנות אלינו עם כל שאלה, בירור או תהייה. ועדה רפואית קבעה כי אתם לא זכאים לנכות ובהתאם נשללה זכאותכם לקצבה? נשמח לעזור לכם בתהליך הערעור.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email