תביעות אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה

תקציר

האם ישנו ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן הפנסיה שניתן להסתמך עליו באמת? יש כל כך הרבה סיפורים על הקשיים אשר מערימות חברות הביטוח על מבוטחיהם בכל הנוגע לקבלת פיצוי אובדן כושר עבודה.

אנחנו עובדים כדי להתפרנס, לחסוך כסף בשביל לדאוג לעתידנו ולעתיד ילדנו, ולמצות את הכישורים שלנו. אנחנו עובדים כדי לחיות. אך מה יקרה במצב בו בשל מחלה או תאונה נאבד את היכולת לעבוד?

החשש ממציאות של אובדן כושר עבודה קיים אצל כולנו. אנו משלמים פרמיה חודשית לביטוחים פרטים כגון ביטוח אובדן כושר עבודה כחלק מביטוח חיים או כחלק מביטוח מנהלים, ו/או מפרישים לקרנות פנסיה, בדיוק בשביל זה:

אם חלילה יגיע יום בו לא נוכל להתפרנס ולפרנס את משפחתנו יותר, אנחנו חייבים ביטוח כדי שנוכל להמשיך להתקיים בכבוד. זוהי זכותנו הבסיסית ביותר. אז למי פונים במצב של אובדן כושר עבודה? לחברת הביטוח?

עובדות על אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה

יש מספר עובדות שחשוב שכל אחד שמשלם לחברות הביטוח ולקרנות הפנסיוניות יידע:

ביטוח עבור אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה

ביטוח עבור אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה, המוגדר בתקנון הפנסיה כפנסיית נכות, הינו כיסוי ביטוחי אשר קיים בתוך קרן הפנסיה או בביטוח המנהלים.

מטרתו של ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה היא להבטיח קצבה חודשית למבוטח במצב של אובדן כושר עבודה בשל מצב בריאותי – חלקי או מלא.

בחירת העובד

העובד רשאי לבחור האם הוא מעוניין להיות מבוטח בקרן פנסיה, ביטוח מנהלים או בקופת גמל, וכן את חברת הביטוח, או קרן הפנסיה, שאליו יופקדו התשלומים החודשיים.

לא ניתן לוותר על הזכות

הזכות להיות מבוטח במסגרת קרן פנסיה או במסגרת ביטוח מנהלים, או קופת גמל, איננה ניתנת לוויתור – המדובר אפוא בזכות קוגנטית.

מסלולי קרנות הפנסיה

יש לציין כי קרנות הפנסיה מציעות מסלולים שונים הכוללים בתוכם תמהיל שונה של רכיב אובדן כושר עבודה ביחס לשאר הרכיבים – חיסכון ושארים. כל מבוטח יבחר במסלול אחר על פי החלטתו.

על פי בחירת המסלול על ידי המבוטח, ייקבע סכום הכסף החודשי אשר יופרש מהביטוח הפנסיוני לצורך מקרים של תביעות אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה.

מי זכאי לפיצוי אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה?

כאשר אדם איבד את כושר עבודתו עקב מחלה או תאונה ובפועל נפגעה יכולתו להמשיך לעבוד ולהתפרנס מעיסוקו בשל מצבו הבריאותי, יש באפשרותו להגיש תביעה לאובדן כושר עבודה בקרן פנסיה, וכן לביטוח לאומי ולחברות הביטוח בהן הוא מבוטח.

לאחר הגשת תביעה חברות הביטוח יבדקו את זכאותו של המבוטח לפיצוי ובמסגרת זו יבדקו את מסמכיו הרפואיים ואף ידרשו לבודקו על ידי מומחים רפואיים מטעמה, בהתאם לבעיה הרפואית שבעטיה איבד המבוטח את כושר עבודתו, עד להכרה בתביעה וקבלת פיצוי אובדן כושר עבודה, או חלילה דחיית התביעה.

כמו כן, תביעות אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי אותן זכאי להגיש כל תושב ישראל אשר מלאו לו 18, במסגרת של תביעת נכות כללית, או במסגרת של תביעת תאונת עבודה, ככל שהפגיעה גרמה לאובדן כושר עבודה.

הכרה בזכויות פיצוי עבור אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה

חברות הביטוח יבדקו בדיקדוק את תביעותיו של כל מבוטח ואת הוראות הפוליסה הספציפיות של כל אחד ואחת ובעיקר תעמוד על החריגים לפוליסה, וזאת על מנת להמנע מתשלום פיצוי עבור מבוטחים שלא עומדים בכל הסטנדרטים המחמירים של חברות הביטוח.

הן מבחינה רפואית, והן מבחינת הגדרות הפוליסה.

מסיבה זו, במקרים רבים אנשים ששילמו עבור ביטוח פנסיוני עם סעיף אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה, עלולים למצוא את עצמם נדחים על ידי חברת הביטוח- למרות שהם זכאים לפיצוי.

מגבלות בדרך לקבלת פיצוי אובדן כושר עבודה

חשוב לדעת, כי אובדן היכולת לעבוד במקצוע הספציפי בו עבד המבוטח לפני שאיבד את כושר עבודתו ו/או המקצוע המתאים לכישוריו, לא תמיד מחייב את חברת הביטוח לשלם פיצויים.

למרבה הצער, במקרים רבים תביעות מבוטחים אשר בוטחו בביטוח אובדן כושר עבודה ספציפי נדחות, למרות שבפועל אלה איבדו את כושר העבודה לעבוד בעיסוק שקדם למקרה הביטוח.

חברות הביטוח נוקטות בשיטת מצליח ומנמקות את הדחיה של התביעה בכך שעל אף שהמבוטח איבד את כושר עבודתו לעבוד בעיסוקו, הוא יכול לעבוד בעיסוקים אחרים. כך חברות הביטוח מרוויחות הון עתק ממבוטחים אשר מרימים ידיים והלכה למעשה מוותרים על זכויותיהם.

במקרים רבים, ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה ו/או ביטוח מנהלים מגן רק בסיטואציות בהן המבוטח איבד את כושר עבודתו לעסוק בעיסוקו ובעיסוקים סבירים אחרים.

כלומר, במידה ויימצא כי המבוטח מסוגל לעבוד במקצוע סביר אחר, הוא עשוי להידחות על ידי קרן פנסיה אובדן כושר עבודה ו/או על ידי ביטוח מנהלים אובדן כושר עבודה.

ליווי מקצועי עבור תביעות אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה

נתקלתם בקשיים במהלך תביעה לאובדן כושר עבודה בקרן פנסיה? אתם מבולבלים או חוששים מדחיית התביעה שלכם? יש מה לעשות עם זה.

כאשר מחליטים לבצע תביעה לאובדן כושר עבודה בקרן פנסיה ו/או ביטוח מנהלים – מומלץ להתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון, מוניטין והצלחות בתחום הביטוח.

עורך דין בעל ניסיון בתחום תביעות אובדן כושר עבודה, ובכלל זה נגד תביעת אובדן כושר עבודה קרן פנסיה או תביעת אובדן כושר עבודה ביטוח מנהלים, דע לתת לכם הכוונה מדוייקת מול כל הבירוקרטיה המסובכת החל מאיסוף המסמכים דרך הבנת הניואנסים שבין תביעת אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה לבין כל קרן אחרת, ולייצגם נאמנה עד קבלת הפיצוי, לרבות להילחם על זכויותיכם בבית המשפט או בבית הדין לעבודה.

כמו כן, כדאי שעורך הדין המטפל בעניינכם יהיה בקיא בסוגיות הרפואיות עמן צריך להתמודד מול חברות הביטוח במקרים של תביעת אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה.

למשרד עו"ד תומר לינר יש ניסיון מוכח ומוניטין בייצוג מבוטחים למול חברות הביטוח ובכלל זה ניסיון עשיר בניהול תביעות מסוג זה בבית המשפט ובבית הדין לעבודה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email