תביעות רשלנות רפואית

תקציר

במהלך השנים עולם הרפואה הופך למתקדם ויעיל יותר, ואין כל ספק שמדובר בעשייה המשפרת את איכות חיינו ומצילה חיים לא פעם. למרבה הצער, כמו בכל תחום מקצועי גם בתחום הרפואה עשויים להיות מקרים שבהם אנשי המקצוע שוגים בהחלטותיהם או שאינם נוקטים משנה זהירות בעבודתם.

מקרים אלה נקראים רשלנות רפואית. במאמר זה נסביר בדיוק מהי המשמעות של תביעת רשלנות רפואית וכיצד ניתן להתמודד עם התופעה ברמה המשפטית ע"י ליווי של עורך דין רשלנות רפואית המנוסה בתחום.

מהי רשלנות רפואית?

כדי שנוכל לפרט מתי ניתן לנקוט בפעולות משפטיות בנוגע לנושא, ראשית עלינו להבין מהי רשלנות רפואית בעצם. רשלנות רפואית מתרחשת כאשר ניתנים לאדם שירותים רפואיים שבהם נגרם לו נזק בשל חוסר במשנה זהירות ברמה הסבירה לפרקטיקה, כפי שניתן לקרוא בפקודת הנזיקין יותר בהרחבה.

רשלנות רפואית בניתוחים פלסטיים לדוגמה, עשויה להתרחש כאשר לא קיבל הרופא הסכמה מדעת של המטופל בהתאם לחוק זכויות החולה, התשנ”ו-1996. כלומר, כאשר לא הוסברו למטופל מהם הסיכונים האפשריים העשויים להתרחש בניתוחים המיועדים להתבצע. רשלנות רפואית בלידה עשויה להתרחש למשל כאשר התקבלה החלטה שגויה בנוגע לשיטת היילוד בעת שהעובר מצוי במצוקה. טעות שכזו עשויה להוביל להטלת מומים ביילוד ואף למוות – במקרים מסוג זה חשוב להתייעץ מול עורך דין רשלנות רפואית בלידה.

בתחום רפואי נוסף שבו עשויה להתרחש רשלנות רפואית שיתוק מוחין עשוי להיות אחת התוצאות גם כן, לרוב ניתן לראות זאת בתחום של הריון כאשר האישה ההרה או העובר לא זכו לטיפול הולם – במהלך הלידה ו/או אחריה, למשל לא ניתן טיפול לעצירת צירי לידה או לא התבצע ניתוח קיסרי חרף סימנים מובהקים למצוקת עובר, וכתוצאה מכך נולד לידת ילוד בעל מום הסובל משיתוק מוחין ו/או פיגור התפתחותי או חלילה פגיעה מוחית.

רשלנות רפואית באבחון גם היא מתרחשת לא פעם, כאשר הרופא המטפל מאבחן ומעניק טיפול למחלה שכלל אינה קיימת אצל המטופל, או במקרה ההפוך שבו הרופא אינו מזהה את המחלה ובשל כך המטופל לא זוכה לטיפול בזמן.

למשל, כאשר הרופא לא מתייחס לסימנים אשר אמורים לעורר חשד למחלת הסרטן. בתחום רשלנות רפואית בטיפולי שיניים ניתן אפילו להגיש תביעה על רשלנות רפואית אם המרפאה מנעה המשך סדרת טיפולים בשל חוב כספי, זאת משום שרוב טיפולי השיניים המורכבים דורשים סדרת טיפולית, ואין למרפאה זכות להפסיק את התהליך מפאת עניין כלכלי. כל סוגי הרשלנות הרפואית הללו ועוד יכולים לשמש כעילה להגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד גורמי הרפואה.

כיצד עורך דין רשלנות רפואית יכול לעזור?

כאמור, כדי להתמודד עם רשלנות רפואית ברמה המשפטית יש להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד הגורם הרלוונטי. את התביעה מומלץ להגיש בייעוץ וליווי של עורך דין רשלנות רפואית המתמחה בתחום. לדוגמה, אם עברתם ניתוח וניזוקתם בשל פעולה לא זהירה של כל אחד מהגורמים המקצועיים שהיה מעורב בכך, תוכלו להגיש תביעה על רשלנות רפואית. התביעה צריכה להיעשות כנגד הגורם שהתרשל בעבודתו, אך אם הניתוח התבצע במוסד רפואי לרוב תוגש תביעה גם כנגדו.

אם בחרתם לתבוע על רשלנות רפואית עורך דין מנוסה ומקצועי יגדיל בצורה משמעותית את הסיכוי שתקבלו פיצויים הולמים. חשוב להבין שכדי להגיש תביעה על רשלנות רפואית יש לאסוף מסמכים רבים והוכחות המציגות בבירור את הנזק שנוצר.

בעזרתו של עורך דין לענייני רשלנות רפואית תדעו בדיוק אילו מסמכים נחוצים לכם, מה יהיה קביל בבית־המשפט וכיצד ניתן להשיג את ההוכחות הנדרשות. עורך דין רשלנות רפואית המיומן בניהול תיקים אלה ידאג לאסוף בעצמו את מלוא המסמכים הרפואיים מהמוסדות הרפואיים השונים, לבודקם ולנתחם. לעיתים תצטרכו לבצע בדיקות שונות כדי להגדיר את הנזק שנגרם במלואו. במרבית המקרים תוכלו להגיש את התביעה רק בטווח של שבע שנים ממועד הטיפול שבו התרחשה הרשלנות.

יחד עם זאת ישנם מקרים יוצאים מן הכלל שבהם תקופת ההתיישנות ארוכה יותר, למשל במקרה שבו המטופל הוא קטין. אז ספירת שבע השנים תחל אך ורק מרגע הגעת המטופל לגיל 18. עם זאת, במקרה שרשלנות רפואית גרמה לפספוס מומים או תסמונת בהיריון ולהולדת ילד הסובל ממומים ו/או תסמונת גנטית, מניין 7 השנים יתחיל ממועד הלידה, שכן הפסיקה קובעת שעילת התביעה במקרים של הולדה בעוולה היא של הורי הילד הפגוע.

תהליך הגשת תביעה על רשלנות רפואית הוא ארוך ומורכב ביותר. עורך דין רשלנות רפואית בעל ניסיון יוכל להביא לידי כך שהתהליך יהיה ברור ופשוט יותר עבורכם.

משרד עורכי דין תומר לינר מנוסה בניהול תיקי רשלנות רפואית מורכבים

לכן אם נגרם לכם נזק בשל רשלנות רפואית, ואתם חושדים שמדובר ברשלנות רפואית, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו על מנת שנוכל לבחון ולנתח את החומרים ולעמוד על סיכויי הצלחתכם בתביעה.

בזכות הניסיון העשיר שלנו בתחום תביעות רשלנות רפואית בלידה, הצלחנו לסייע למאות מטופלים אשר סובלים מנזקי גוף בשל רשלנות רפואית, בהם נשים וילדים, לקבל את הפיצויים המקסימליים אשר אפשרו להם להתמודד עם ההשלכות של הנזק העצום שנגרם להן.

אנו מזמינים אתכם לפגישת התייעצות ללא עלות וללא מחויבות, בה נבדוק את פרטי המקרה ונעריך את סיכויי ההצלחה בתביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email