חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עורך דין תאונות עבודה

עורך דין תאונות עבודה: מדוע הוא כל כך חשוב?

בכל שנה מתרחשות בישראל למעלה מ-70 אלף תאונות המוכרות כתאונות עבודה. מלבד עוגמת הנפש הנגרמת למעורבים בתאונות אלו, בשל ההתעסקות הרבה סביבן, במקרים רבים הן גורמות לנזקים פיזיים ונפשיים בכל דרגות החומרה, ואף לאובדן כושר עבודה. עורך דין תאונות עבודה הינו הישות המקצועית המתאימה ביותר לליווי עובדים שנפגעו בתאונות מסוג זה, החל משלב ההכרה בתאונה כתאונת עבודה, המשך במיצוי ההליכים במוסד לביטוח לאומי וכלה בהגשת תביעת נזיקין נגד הגורמים המעוולים ובכלל זה המעסיק הרשלן. בכתבה זו אנו נתעמק בנושא.

תאונת עבודה: הגדרה

תאונה תוגדר כתאונת עבודה  אם היא התרחשה תוך כדי העבודה, עקב העבודה, בדרך לעבודה או בחזרה ממנה. קיימת קשת אדירה של מצבים בהם עובדים יכולים להיפגע ולעבור תאונה, ועקב כך להזדקק לליווי מקצועי של עורך דין תאונות עבודה.

ישנם מספר מקרים שכיחים המהווים את רוב הפגיעות בהקשר זה:

 • פגיעה בעובד שהתרחשה תוך כדי העבודה ובמקום העבודה עצמו: למשל, נפילה מסולם, התחשמלות וכדומה
 • תאונות דרכים: תאונת הדרכים עשויה להיגרם בזמן ביצוע העבודה וככזו להיחשב לתאונת עבודה. כך למשל, נהג משאית שבזמן הובלת סחורה ממקום למקום מעורב בתאונה ונהג מונית שנפגע בזמן הסעת נוסע. עם זאת, כל עובד שנוהג לעבודתו או שב ממנה ועובר תאונה יחשב למי שנפגע בתאונה בזמן העבודה ויכול לפנות לעזרת עורך דין תאונות עבודה.
 • מחלות מקצוע: אף הן מוגדרות כתאונות, והן רלוונטיות במקרים בהם ישנו קשר ישיר בין הופעת המחלה לבין העיסוק של העובד ובלבד שאותה מחלה מופיע ברשימת מחלות המקצוע המוגדרות בתקנות המוסד לביטוח לאומי. לדוגמה, חשיפה לחומרים כימיים מסוימים שגרמו למחלות ריאה, סרטן וכיו"ב.

גם בעיה רפואית שנגרמה בשל מיקרוטראומה תיחשב לתאונת עבודה. מיקרוטראומה מוגדרת כפציעה חוזרת ונשנית שאינה מורגשת לאורך זמן, עד לנקודה קריטית הבאה לידי ביטוי במחלה או במגבלה פיזית כלשהי. לדוגמה, עבודה ממושכת עם כלים רוטטים שגרמה לפגיעה עצבית במפרקים ובעיקר בכפות ידיים, מפרקים וכתפיים. גם עמידה ממושכת בעבודה שגרמה בסופו של דבר לנזקים בכלי הדם שברגליים עשויה להיות מוכרת כפגיעה בעבודה לפי תורת המיקרוטראומה. בכל מקרה, ניתן לבצע זאת עם עורך דין תאונות עבודה

תאונות מסוג זה אינן מוגדרות כך תמיד

לא כל תאונה אכן מובנת מאליה כסוג של תאונת עבודה, אך לאורך השנים, ובעקבות פסיקות בית הדין לעבודה, עורך דין תאונות עבודה מנוסה יצלול לעומק הדברים ויערך האם התאונה מתאימה להגדרת תאונת עבודה. כך שבמקרים, שעל פני הדברים אינם נראים כמו תאונה מסוג זה, הוא יגרום למוסד לביטוח לאומי להכיר בהם כתאונות עבודה לכל דבר ועניין.

להלן מספר דוגמאות לכך:

 • עובדים שלקו בליבם או שחוו אירוע מוחי עקב אירוע חריג כלשהו במקום העבודה (למשל, ויכוח)
 • עובדים שנפגעו במקום בו שהו בהפסקה במקום שאינו מקום העבודה, אך עשו זאת בהוראת וידיעת המעסיק
 • עובדים אשר ככל הנראה נדבקו בקורונה במקום העבודה שלהם, כמו רופאים

לכן, בכל מקרה בו נפגעים במסגרת הקשורה למקום העבודה, חשוב מאוד ליצור קשר עם עורך דין תאונות עבודה, ולהבין האם יש עילה מוצדקת להיכלל בהגדרה שלה, ובהתאם לכך לתבוע את כל הגורמים הנדרשים.

תאונות עבודה ביטוח לאומי: באילו מקרים הוא מכיר?

לפני הכל, חשוב לדעת כי על מנת שהמוסד לביטוח לאומי יכיר בתאונה, וישלם לנפגע דמי פגיעה – פיצוי בגין התקופה בה היה הנפגע בחופשת מחלה מאושרת – יש להגישה לא יאוחר משנה מהמועד בו אירעה תאונת העבודה.

על פי הגדרות ביטוח לאומי תאונות עבודה הן תאונות המתרחשות בעבודה או בדרך אליה. דמי פגיעה הם תשלום מהמוסד לביטוח לאומי עבור תקופת המחלה בה אדם שנפגע בעבודה בתקופת מחלה, ובמילים אחרות פיצוי על אובדן כושר עבודה או פגיעה בשכר ובהכנסה בעקבות תאונת עבודה (ובלבד שאינו מסוגל לעבוד, לא בעבודתו ולא בעבודה אחרת המתאימה לתחום ההתמחות והמקצוע שלו). אישורי המחלה המונפקים לנפגע בעבודה נקראים אישור תעודה ראשונה לנפגע בעבודה והם מוגבלים לתקופה בת 90 ימים.

אולם, ההגדרות הללו אינן מספיקות על מנת לקבל פיצויים בערת עורך דין תאונות עבודה, להם אנו זכאים בהליך התביעה. כאשר אנו פונים למוסד ביטוח לאומי, עלינו להצטייד במגוון מסמכים והוכחות לכך שאכן הפגיעה נגרמה כתוצאה מתאונת עבודה, וכי אנחנו זכאים לפיצוי זה, ובחלוף תקופה של 90 ימים אנו זכרים לקבל קצבת נכות או מענק נכות.

חשוב לציין כי אם יש ברשותכם פוליסות ביטוח פרטיות כמו "ביטוח תאונות אישיות", "ביטוח חיים", "ביטוח אובדן כושר עבודה" וכדומה, ניתן להגיש תביעה לחברות הביטוח באמצעות עורך דין תאונות עבודה, במקביל להליך תביעה מול ביטוח לאומי. בדרך כלל דמי הפגיעה וקצבת הנכות המוענקת כאמור למי שנפגע בעבודה ושרוי באי כושר, לא יקוזזו ולא יפגעו האחד בשני.

חשוב לציין, כי כאשר מתגלה כי הנפגע עבד והתפרנס במהלך התקופה שנקבעה כתקופת אי כושר עבודה עפ"י האבחון הרפואי, הוא לא יוכל לקבל דמי פגיעה תאונת עבודה, ואותו הדבר רלוונטי גם לעובד אשר נפגע במהלך השתלמות מקצועית והכנסתו לא נפגעה. כמו כן, עובד זר השוהה בארץ שלא כחוק, לא יוכל להגיש תביעת תאונת עבודה.

עורך דין תאונות עבודה: יעזור לכם לקבל את הפיצויים המגיעים לכם

אם עברתם תאונת עבודה, או שאתם חושבים כי מדובר בתאונה מסוג זה, צרו קשר עם עורך דין תאונות עבודה באופן מיידי, וזאת על מנת שיבדוק את כל נסיבות המקרה במטרה שתוכלו לקבל את כל הזכויות והפיצויים המגיעים לכם.

כל מי שעבר תאונת עבודה יכול לפנות אל הישויות הבאות, במקביל לעזרת עורך דין תאונות עבודה, במטרה לקבל פיצויים שאמורים לשקף את מידת הפגיעה שנגרמה לו. לרבות אי היכולת להתפרנס באופן זמני או קבוע ופגיעה בפוטנציאל ההשתכרות העתידי:

 • הביטוח הלאומי: עפ"י החוק, מי שנפגע בתאונת עבודה זכאי לקבל דמי פגיעה המשולמים למשך עד 3 חודשים ועד 1,200 שקלים ליום, וזאת בהתאם להשתכרות הנוכחית. ככל שהעובד סובל מנכות זמנית וקבועה בעקבות התאונה, כמו גם אובדן כושר עבודה, הוא יהיה זכאי לקצבת נכות מעבודה, שגובהה נקבע עפ"י מידת הפגיעה וגובה ההשתכרות בעת הפגיעה.
 • ביטוחים פרטיים: ישנן פוליסות ביטוח המיועדות להפעלה בכל מקרה של תאונה, ומטרתן לפצות את המבוטח במקרה של אובדן כושר עבודה, זמני עד קבוע. עורך דין תאונות עבודה המתמחה גם בתחום הביטוח, יידע למצות את הזכויות הביטוחיות של העובד שנפגע בעבודה ובכלל זה להשיג עבורו פיצוי חודשי בגין אובדן כושר עבודה, נכות מתאונה ואף תגמולי ביטוח סיעוד, ככל שהנפגע הפך לסיעודי והוא מבוטח בפוליסת סיעוד.
 • המעסיק עצמו: תאונה שנגרמה עקב התנהלות לא סבירה מצד המעסיק או גורם אחר, כגון בשל מכונה לא בטיחותית, בור במפעל או בסביבתו, הוראות בטיחות לא נכונות וכל סיבה אחרת הנובעת מרשלנות המעסיק, עשויה להצדיק ביעה אזרחית לפיצויים.
 • הגורם המבטח את המעסיק: סעיף זה דומה לסעיף שלעיל, אך ההבדל הוא שבמקרה זה מדובר בתביעת הביטוח של המעסיק, במידה והוא מבוטח בביטוח מתאים.

משום שבחלק מהמקרים עובדים מעדיפים שלא להתמודד מול המעסיקים, חברות הביטוח השונות והביטוח הלאומי, הם מפסידים הרבה מאוד כסף, ולמעשה משתמשים בחסכונותיהם לאחר תאונות עבודה. התנהלות זו לקויה מיסודה, ולכן במקרה של תאונת עבודה עורך דין תאונות עבודה המתמחה בנושא הוא הכתובת הנכונה.

עורכי דין תאונות עבודה: כיצד הם יוכלו לסייע לכם לקבל את המגיע לכם?

מאחר וכל הגורמים שהוזכרו לעיל בדרך כלל מנסים להתנער מאחריות כלפי העובד שנפגע, והם עושים זאת גם באמצעות עורכי דין הנשכרים על ידם לעניין זה, עובד המנסה לפעול בכוחות עצמו לרוב יקבל תשובת דחייה.

התוצאה של דחיית התביעה היא פגיעה גופנית או נפשית שאינה מפוצה, היעדר יכולת זמנית או קבועה להשתכר, ופגיעה משמעותית באיכות החיים. עורכי דין תאונות עבודה יכולים לשפר משמעותית את הסיכויים שהתביעה אכן תוכר כתאונה מסוג זה, ועקב כך העובד יקבל את הפיצויים המגיעים לו.

מעבר לכך, עורך דין תאונות עבודה יכול להעריך מראש את סיכויי ההצלחה של התביעה, למצוא את הדרך להוכיח כי אכן מדובר בתאונה מסוג זה, גם במקרים מסובכים, וכן לסייע בהשגת המסמכים הרפואיים הנדרשים לביסוס התביעה, איתור ראיות מתאימות, ואף לפעול לייצוג העובדים במהלך הוועדות הרפואיות של הביטוח הלאומי וחברות הביטוח הפרטיות.

במידה ותוצאות התביעה אינן משביעות רצון, ניתן באמצעות עורך הדין גם לפנות לערכאות משפטיות להכרעת הקונפליקט. עורך דין תאונות עבודה גם יכול לנהל את המשא ומתן מול מעסיקים בתביעות פיצויים, ולהגיע להסכמים עם היד על העליונה לטובת העובדים שנפגעו בתאונה מסוג זה כתוצאה מרשלנות המעסיק. כמובן שבמקרה זה יש להוכיח את המקרה הרשלני, ולקשור באופן מובהק בין התרחשותו לבין מידת הנזק שנגרם לעובד.

סיפור מקרה בנושא תאונות עבודה

נפגעת בתאונת עבודה? שוקל אם לטפל בתביעה בעצמך?

מציע לקרוא את הסיפור על תמי, הלקוחה שוויתרה על ייצוג משפטי, ונפלה בין הכיסאות:
תמי היא בחורה צעירה ומוכשרת בשנות ה 30 של חייה. עבדה כמתכנתת בחברת הייטק והשתכרה יפה, מאוד. כשהלכה מביתה למקום עבודה, נפלה ושברה את הרגל. מצבה הסתבך והיא עברה ניתוח שלא צלח, ולמרבה הצער פוטרה מעבודתה. תמי הייתה חרדה לפרנסתה ולהתחייבויותיה אך הייתה לה תקווה, לגיטימית, שהמוסד לביטוח לאומי יספק את זכויותיה כנפגעת עבודה.

היא לא חשבה לרגע שהמוסד לביטוח לאומי יערים קשיים. תמי טעתה... משכך היא החליטה לטפל בתביעתה בכוחות עצמה. אלא שתמי לא הייתה ערה לבעיות המובנות... הרופאה שטיפלה בה אחרי התאונה, לא רשמה שנפגעה בתאונה, ולא פרטה את מלוא תלונותיה. מניסיון, תקלה זו חוזרת על עצמה ורוב הנפגעים לא ערים לה.

הטעות שוכפלה על ידי כל אחד מהרופאים שבדקו את תמי בעקבות התאונה. משום כך הוועדה הרפואית אשר בדקה אותה, אשר הייתה אמורה להעריך את נכותה וכפועל יוצא את זכאותה לקצבת נכות, קבעה בנחרצות כי אין קשר בין התאונה למצבה. המשמעות של כך היא שלילת קצבת נכות גדולה עבור תקופה ארוכה של למעלה משנה, בה תמי הייתה באי כושר. מדובר במאות אלפי שקלים...

תמי פנתה אלי. כמו הרבה לקוחות שפונים אלי כאשר הדברים מסתבכים, היא הייתה נסערת, מבולבלת וחסרת אונים. אחרי שבחנתי את החומר גיליתי כי אכן במשך חודשים ארוכים אחרי התאונה לא נרשם כי הכאבים ברגל הופיע אחרי התאונה. לכאורה סיטואציה משפטית בעייתית שכן אין עדות מזמן אמת שתומך בגרסת הלקוחה. והתובע נחשד כבעל אינטרס.

אולם לצד זאת ראיתי שהמוסד לביטוח הכיר בתאונה. מבחינה משפטית יש לכך משמעות ובכל זאת, נוכח היעדר תלונות מתועדות ואבחנות מתאימות, התרשמתי שיהיה קשה מאוד לקשור בין הנכות הקשה לתאונה. החלטתי להילחם על זכויותיה.

במסגרת הערעור טענתי, והוכחתי באמצעות מומחה, בין היתר כי:
* מקור השבר בטראומה – תאונה;
* לפני התאונה לא היו תלונות על כאבים ברגל;
* מהם אחוזי הנכות שמגיעים לה בשל התאונה;
* לפני התאונה תמי לא סבלה מבעיות אורתופדיות ברגל;
הערעור הצליח!

תמי תקבל קצבה גדולה בשיעור של 75% משכרה עבור תקופת אי כושר ארוכה ואת מלוא זכויותיה כנפגעת עבודה.

פועל יוצר מכך תקבל פיצוי של כמיליון שקלים.

אז מה אפשר ללמוד מהסיפור:
 עברתם תאונת עבודה - וודאו כי הרופא רשם בדיוק כיצד קרתה התאונה וממה אתם סובלים.
 התייעצו עם עו"ד שמתמחה בתאונות עבודה.
 פעלת בכוחות עצמך ונתקלת בקשיים – אל תהסס לפנות לייעוץ משפטי.

עו"ד תאונות עבודה: שכר טרחה

במידה ומדובר בתביעה של הביטוח הלאומי בגין דמי פגיעה ו/או תביעת נכות, חשוב שתדעו כי בדרך כלל עורך דין תאונות עבודה אינו נוהג לגבות דמי פתיחת תיק. אלה שכן נוהגים לגבות גובים סכומים זניחים של מאות שקלים בלבד.. בהקשר זה חשוב לדעת, כי שכר הטרחה של עו"ד תאונות עבודה משולם לרוב כאחוזים מסך הכספים שישולמו במידה והתביעה התקבלה בלבד. אשר לטיפול למול המוסד לביטוח לאומי, על פי החוק תשלום שכר הטרחה מוגבל ובד"כ נפרס על פני תקופה מוגבלת בת 60 חודשים.

עורך דין תאונות עבודה מומלץ: הדגשים החשובים

בבואכם לחפש עורך דין תאונות עבודה מומלץ, עליכם לוודא את הגורמים הבאים:

 • התמחות: תחום תאונות העבודה כולל דינים שונים של זכויות עובדים ודיני עבודה, דיני נזיקין, דיני הביטוח הלאומי, חוקי ביטוח ועוד. לכן, חשוב מאוד להתקשר עם עורך דין תאונות עבודה, או עורך דין נזיקין, המתמחה בכך באופן ספציפי ובקיא בכל פרט ופרט.
 • ניסיון: אחד הגורמים המשמעותיים ביותר בתביעות תאונות עבודה הוא השגת הפיצויים, דמי הפגיעה ואף את השגת אחוזי הנכות מהביטוח הלאומי. לכן, חשוב מאוד לבחור באיש מקצוע בעל ניסיון מעשי רב שנים מול גופים בירוקרטיים ודורסניים אלה.
 • זמן: מאחר שיש להגיש את התביעה במהירות רבה, יש לבחור בעורך דין שיתחיל לעבוד על התיק באופן מיידי וישיג עבורכם את התוצאות בזמן הקצר ביותר.
 • אחוזי הצלחה: עורכי דין תאונות עבודה מעולים יהיו בעלי יותר מ-90% הצלחה בתיקים מסוג זה.

אצלנו במשרד עורך דין תומר לינר, עומדים בכל הקריטריונים החשובים הללו, ולכן אנו מהווים בחירה טובה ובטוחה עבור כל מי שמחפש עורך דין תאונות עבודה שישיג לו את הפיצויים הנדרשים.

המשרד כולל צוות עו"ד תאונות עבודה מיומנים, מנוסה ומוערך ונותן מענה לכל הסוגיות המתעוררות בעקבות תאונות עבודה. מוזמנים ליצור איתנו קשר באתר או בטלפון על מנת לקבוע פגישת ייעוץ ללא התחייבות.

מאמרים נוספים בנושא תאונות עבודה

יעניין אותך גם: