ילד נכה בשנת 2021 – מה מגיע לך מבחינת חוק?

תקציר

ילד נכה הזקוק לטיפול רפואי קבוע ו/או זקוק לעזרה בתפקודי היומיום, עקב בעיות רפואיות ו/או נפשיות, בין אם בעקבות מחלה גנטית ובין אם עקב תאונה שקרתה לו בשנים המוקדמות של חייו, זכאי לגמלת ילד נכה, על מנת לעזור למשפחה במימון הטיפול בו. הגמלה היא חלק מזכויות ילד נכה, על פי תקנות הביטוח הלאומי ילד נכה, כאשר התנאי הבסיסי לקבלת הגמלה הוא שהוריו הם תושבי ישראל. הטיפול הנחוץ לגידול של ילד נכה, הוא רב ועלותו רבה, לפיכך לגמלה זו משמעות רבה.

התנאים לקבלת גמלת ילד נכה

על פי תקנות ביטוח לאומי ילד נכה, ישנם מספר תנאים, שעל פיהם נקבעת הזכות לקבלת גמלת ילד נכה:
• תושבי ישראל – אחד ההורים של הילד או שניהם, מבוטחים בביטוח לאומי ותושבי ישראל, ובמקרה שאחד מהם או שניהם נפטרו – הם היו מבוטחים בעבר בביטוח לאומי ותושבי ישראל ניתן לתבוע ביטוח סיעודי לאחר מוות.
• ליווי הילד באפוטרופוס או בני משפחה – במקרה שהילד הוא עולה חדש, ועלה לארץ ללא ההורים, הוא יכול להיות זכאי לגמלת ילד נכה, רק במקרה שהגיע לארץ בליווי אפוטרופוס או בני משפחה אחרים, כגון: אחות, אח, סבתא, סבא, דודה או דוד.
• המצאות הילד בארץ – במקרה של קבלת גמלת ילד נכה, ויציאה של הילד מחוץ לארץ, יקבל הילד את הגמלה במשך 3 חודשים אחרי יציאתו מהארץ, וזאת רק במקרה שקיבל את תשלום הגמלה, במשך 2 חודשים בטרם יצא מהארץ.
• המצאות הילד עם המשפחה – מטרתה של גמלת ילד נכה, היא שהטיפול בו יתקיים בתוך המשפחה. בכל מקרה אחר, בו הילד איננו נמצא בבית, לדוגמה: כאשר הוא נמצא במוסד כלשהו שיש בו את כל הטיפולים הנחוצים לו, אי אפשר להגיש את התביעה עבורו.

תביעה לקצבת ילד נכה

זכויות ילד נכה על פי תקנות הביטוח הלאומי, מאפשרות למשפחתו של הילד קבלת קצבת ילד נכה, על פי המגבלות הפיזיות והנפשיות שיש לו, תוך כדי התחשבות בגילו, כאשר על פי מאפיינים אלו, גם נקבע טווח הזמן בו היא מוענקת להם.

התביעה לקצבת ילד נכה מוגשת על ידי ההורים או אפוטרופוס, ובמקרה בו הילד נמצא בבית חולים או עובר טיפולים במכון התפתחותי, שבו הוא מקבל את הטיפולים הנחוצים לו, תוגש התביעה על ידי עובדת סוציאלית של המקום.

בנושא טופס גמלת סיעוד, הניתן למילוי באופן מקוון, צריך לצרף טפסים שונים המעידים על מצבו הרפואי של הילד ותפקודו. לאחר מכן, מוזמנים ההורים והילד להגיע לוועדה רפואית, במסגרתה ייערך לילד מבחן תלות, הבוחן את העצמאות התפקודית שלו.

לסיכום מה חשוב לדעת טרם הגשת תביעה

זכויות ילד נכה על פי תקנות הביטוח הלאומי, מאפשרות למשפחתו של הילד קבלת קצבת ילד נכה 2021, על פי המגבלות הפיזיות והנפשיות שיש לו. על מנת להגיש את התביעה, ולמצות את כל הזכויות של הילד הנכה, המגיעות לו על פי חוק, מומלץ לשכור את שירותיו של עו"ד המתמחה בתחום הביטוח לרבות תביעת סיעוד וביטוח לאומי.

עורך דין ביטוח לאומי תומר לינר מתמחה בתביעות ביטוח לאומי, תביעות ביטוח סיעוד לרבות תביעה לגמלת סיעוד ובעל ניסיון רב בתחום זה.

למאמר בנושא ביטוח לאומי רופא תעסוקתי מוזמנים לקרוא.

למאמר בנושא פוסט טראומה אחוזי נכות ביטוח לאומי מוזמנים לקרוא.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email