חשוב לדעת: רשלנות רפואית בלידה

תקציר

הליך הלידה נחשב לאחד מן המורכבים בעולם הרפואה. הצוות הרפואי המטפל נדרש לתשומת לב מרבית לאם ולעובר וכן למכשירים רפואיים שונים, וההחלטות המתקבלות בחדר ההמתנה ובחדר הלידה הן החלטות בזמן אפס. לעיתים, בעקבות פעילות רשלנית, נגרם נזק לאם ו/או לעובר – נזק שעלול לעלות ביוקר.

תביעת רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית בלידה מתייחסת לפעולה רפואית רשלנית של הצוות הרפואי, אשר גרמה נזק ליולדת ו/או לעובר/תינוק במהלך הלידה, לפניה או אחריה, עת שהאם שהתה בחדר הלידה ו/או בהיריון. התביעה יכולה להיות מוגשת מסיבות שונות, וביניהן התערבות לא נכונה של הצוות המטפל, בחירה בטכניקת לידה שגויה, מעקב לא תקין אחר מצבו של העובר והאם ועוד.

תביעת רשלנות רפואית בלידה היא תביעה נפוצה, והיות שרשלנות מסוג זה עלולה לגרום לתוצאות חמורות ביותר, תביעות רשלנות רפואית מסתיימות לרוב בפיצויים משמעותיים.

רשלנות בלידה – הסיבות הנפוצות

תביעת רשלנות רפואית ניתן להגיש מחמת סיבות שונות, ואלו הן הנפוצות:

  • בחירה בטכניקת לידה שגויה – אחת העילות הנפוצות לרשלנות בלידה היא טכניקת לידה שגויה. למשל, בחירה להימנע מניתוח קיסרי או ניתוח קיסרי באיחור שגרמו לנזק לעובר ו/או להם. החלטה על טכניקת לידה שגויה שגרמה לנזק או חלילה למוות, היא עילה לפיצויים גבוהים. לאחרונה נפסק בבית המשפט פיצוי בסך 1.9 מיליון ₪ בעקבות שיהוי בקבלת החלטה על ניתוח קיסרי, שגרם לעובר להיוולד עם שיתוק מוחין (ההיריון היה תקין).
  • אי מעקב אחר התפתחות הלידה – לידה היא תהליך ארוך, וזמן השהייה הממוצע של אישה בלידה הראשונה הוא כ-15 שעות. המעקב אחר האישה והעובר מרגע קבלתה הוא קריטי. במידה והצוות הרפואי לא ביצע מעקב כראוי ובשל כך נגרם נזק לאם ו/או לעובר, קיימת עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה.
  • נזק לאישה – לידה היא הליך שטומן בחובו סיכונים שונים, ובמהלכה עלול להיגרם לאישה או לעובר נזק בלתי הפיך, המהווה עילה לתביעת רשלנות רפואית בלידה. למשל, תפירה רשלנית לאחר ניתוח קיסרי והשארת שארית תוכן ההיריון או השלייה ברחם.

תביעת רשלנות רפואית בלידה – איך מוכיחים רשלנות?

הוכחת תביעת רשלנות רפואית בלידה כמוה כהוכחת כל תביעת רשלנות אחרת. יש לבסס את הטענות בחוות דעת רפואית, ולהוכיח את קיומם של שלושה יסודות: רשלנות, נזק וקשר סיבתי. הוכחת האשם נוגעת להתנהלות הצוות המטפל ביחס למבחן "הרופא הסביר", כלומר – האם הצוות הרפואי המטפל קיבל את החלטותיו בהתאם לפרקטיקה המקובלת ופעל באופן זהיר ואחראי כנדרש ממנו.

לאחר הוכחת הרשלנות הרפואית, בית המשפט יעמוד על טיב הנזק והקשר הסיבתי. אם כן, על מנת לזכות בתביעת רשלנות רפואית בלידה יש צורך להוכיח כי הנזק שנגרם הוא כתוצאה ישירה/עקיפה כתוצאה טיפול רפואי לא סביר.

עורך דין מומחה בתביעות רשלנות רפואית בלידה ידע להנחות אותך להשגת המסמכים הרפואיים הרלוונטיים שימקסמו את סיכויי הצלחת התביעה, ולפנות מומחה רפואי המתמחה בגניקולוגיה ומיילדות.

הפיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה

הנזקים הפוטנציאליים במהלך הלידה הם חמורים ביותר, החל מנכות ושיתוק ועד למוות. מסיבה זו, הפיצויים הינם גבוהים – ממאות אלפי שקלים ועד למיליוני שקלים. הפיצויים כוללים הוצאות רפואיות, ניידות, אביזרים נלווים, פיצויים עבור אובדן השתכרות עתידית וכן פיצויים עבור כאב וסבל, עוגמת נפש ועוד.

הגשת תביעה באמצעות עורך דין

בתי החולים והמרפאות המיילדות חשופים לתביעות רשלנות רפואית בלידה באופן תמידי, ולפיכך מחזיקים בעורכי דין מיומנים אשר עושים ככל יכולתם על מנת להסיר את האחריות מהצוות המטפל. על מנת להצליח בתביעה כה חשובה ובעלת משמעות ערכית גדולה, יש צורך בעורך דין מומחה ובעל ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית, אשר יביא לפיצויים המקסימליים בחוק.

תביעת רשלנות רפואית בלידה במשרד עו"ד תומר לינר

אם נגרם לכם נזק בתהליך הלידה, לפניה או אחריה, ואתם חושדים שמדובר ברשלנות רפואית, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו על מנת שנוכל לבחון ולנתח את החומרים ולעמוד על סיכויי הצלחתכם בתביעה.

בזכות הניסיון העשיר שלנו בתחום תביעות רשלנות רפואית בלידה, הצלחנו לסייע למאות נשים וילדים לקבל את הפיצויים המקסימליים שאפשרו להם להתמודד עם ההשלכות של הנזק שנגרם להן. אנו מזמינים אתכם לפגישת התייעצות ללא עלות וללא מחויבות, בה נבדוק את פרטי המקרה ונעריך את סיכויי ההצלחה בתביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email