רשלנות רפואית בלידה – 6 דגשים שחייבים לדעת טרם תביעה בנושא!

תקציר

רשלנות רפואית מוגדרת כמצב בו ניתן שירות רפואי תוך סטייה מרמת הזהירות הסבירה – כאשר אלמלא סטייה זו, לא היה נגרם נזק למטופל. משכך, על מנת להוכיח רשלנות רפואית יש לעמוד בשלושה תנאים: הוכחת נזק, הוכחת חוסר זהירות וקיום קשר נסיבתי בין השניים.

מבין הסוגים השונים של אירועי רשלנות רפואית, רשלנות רפואית בלידה נחשבת לאחת החמורות ביותר, היות שהיא עלולה לעלות בחיי-אדם, ובלאו מעט מקרים גורמת לנזקים משמעותיים, הן לאם והן לתינוק, כגון שיתוק מוחין ופיגור שכלי. פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה, כתלות בנזק כמובן, הם גבוהים מאוד ומגיעים עד לכדי מיליוני שקלים.

מתי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה?

תביעות רשלנות רפואית בלידה רצוי להגיש באמצעות עורך דין רשלנות רפואית בלידה. הסיבות לאירוע כזה הן מגוונות, ועלולות להתרחש עוד לפני הליך הלידה בפועל – מהשלב בו היולדת מגיעה לבית החולים ועד שהיא משתחררת ממנו:

  • חוסר מעקב אחר המדדים – החל מרגע קליטתה של היולדת בבית החולים היא נדרשת להיות במעקב מדדים – הן שלה והן של העובר. חוסר תשומת לב לדופק העובר, לא מעט אנו נשאלים – מה נחשב ריבוי תנועות עובר? לדופק האם, למדדים של לחץ דם וכדומה – עלול לגרום לכך שהצוות הרפואי לא ישים לב לכך שהעובר נמצא במצוקה רפואית.
  • ביצוע שגוי של פרוצדורה רפואית – זירוז לידה בציוד שאינו מתאים, חיתוך לא נכון של הבטן במסגרת ניתוח קיסרי, הזרקת אפידורל באופן שאינו נכון, שליפת התינוק בחוזקה וגרימת נזק ועוד – כל אלה עשויים להיכלל במסגרת של ביצוע שגוי של פרוצדורה רפואית.
  • שיהוי בקבלת החלטה – שיהוי בקבלת החלטה עלול לעלות בחייו של העובר ו/או האם. למשל, במקרה בו לא מתקבלת החלטה ללידה בניתוח בזמן שהעובר נמצא במצוקה.
  • זיהום בלידה – בעת ניהול לידה יש להקפיד על סטריליזציה וכן להימנע מביצוע פעולות המעלות את הסיכון לזיהום. למשל, בעת ירידת מים מוקדמת יש להימנע מעריכת בדיקות ידניות הידועות כמעלות סיכון לזיהום, ולהימנע מהארכת משך הלידה מעבר לזמן המקובל בפרקטיקה הרפואית. כמו כן על הצוות הרפואי המנהל את הלידה להיות ער לסימפטומים וסימנים אשר צריכים להחשיד להליך זיהומי. זיהום בלידה עלול לגרום לנזקים קשים כגון נזק מוחי ואף מוות.
  • אי טיפול בצירים מוקדמים – צירים מוקדמים עלולים לגרום לירידת מים מוקדמת, לידות מוקדמות וסיבוכי פגות. פגות כרוכה בסיכונים בריאותיים הנובעים מהיעדר בשלות של מערכות הגוף של הפג, כגון דימום מוחי, בעיות בראיה, שיתוק מוחין ואף מוות אשר עשוי לגרור תביעת ביטוח חיים. לפיכך יש לעשות הכל בכדי להאריך את ההיריון ובמידת הצורך לטפל בתרופות המעכבות צירים. במקביל לכך יש לתת לאישה תרופה המסייעת בהבשלת הריאות של העובר – צלסטון, ומגנזיום הידוע כמסייע בהגנה על מוחו הלא בשל של הפג.
  • אי הסכמה מדעת – החלטה על ניתוח קיסרי מחייבת את אישור האם, ואם היא לא יכולה לאשר בשל מצבה, יש לקבל את אישורו של האב. ככל שלא נתקבל אישור שכזה וכתוצאה מהניתוח התרחש נזק, גם אם הוא היה בלתי נמנע, במקרים מסוימים ניתן לתבוע בגין רשלנות בלידה.
  • פגיעה לאחר הלידה – למשל – אי טיפול מתאים ליילוד או עיכוב במתן טיפול, רשלנות של הצוות הרפואי בתינוקייה ואי מעקב נאות אחר האם, בפרט אם הלידה הייתה בניתוח קיסרי.

את מי תובעים?

תביעות רשלנות רפואית בלידה מוגשות על ידי עורך דין רשלנות רפואית כנגד המוסד הרפואי אשר ברשלנותו נגרם הנזק, כגון קופת חולים, משרד הבריאות (במקרה שמדובר בבית חולים ממשלתי) או רופא פרטי. אם הלידה מתרחשת בבית חולים השייך לקופת חולים – התביעה תוגש כנגד קופת החולים. אם הלידה מתקיימת בבית חולים פרטי – ניתן לתבוע את בית החולים.

רשלנות רפואית בלידה עורך דין

תביעות רשלנות רפואית נחשבות לתביעות מורכבות הדורשות ידע משפטי מעמיק לצד ידע רפואי, ובגלל מורכבותן הן נמשכות לא מעט זמן, לעיתים עד שנתיים ואף יותר. הגוף הנתבע, בין אם הוא משרד הבריאות ובין אם הוא בית חולים פרטי, מצויד בעורכי דין בעלי ניסיון בניהול תיקי רשלנות רפואית, המנסים להדוף את התביעה כדי להימנע מתשלום הפיצויים הגבוהים.

עו"ד רשלנות רפואית בלידה נדרש אם כן להיות בעל ניסיון בניהול תביעות רשלנות רפואית בהצלחה ולהסתייע ברופאים מומחים מהטובים שיש אשר חוות דעתם תהיה מנומקת ומבוססת. רצוי שלעו"ד רשלנות רפואית יהיה ניסיון אף בהגנה על מוסדות רפואיים.

באיזה שלב כדאי לפנות לעורך דין רשלנות רפואית בלידה?

מומלץ לפנות לעורך דין רשלנות רפואית – עורך דין ביטוח ברגע שעולה חשד שהנזק שנגרם לכם ו/או לילדכם נובע מרשלנות רפואית בלידה, ובטרם הפנייה לבית החולים או למוסד הרפואי בו ניתן הטיפול הרפואי החשוד כרשלני.

חשוב לדעת – מרגע בו בית החולים יתוודע לכך שהנכם חשים שנגרם לכם עוול, הוא עלול למחוק חומרים, לשנות מסמכים ולהעלים ראיות. כן, היו מקרים. כדי להימנע ממצב בו בית החולים "משיג אתכם" ומפריע להוכחת הרשלנות הרפואית, כדאי ליצור קשר עם עו"ד רשלנות רפואית בלידה בשלב מוקדם ככל הניתן.

רשלנות רפואית התיישנות – מתי חלה התיישנות רשלנות רפואית?

אם הנזק נגרם לאם היולדת, תקופת ההתיישנות לתביעה עומדת על כ-7 שנים ונספרת מהיום בו נוצרה עילה לתביעה. היום בו נוצרת עילת התביעה הוא היום בו מתגלה הנזק. על נזקים שנגרמו לילוד ניתן לתבוע עד 7 שנים מהגיעו לגיל 18, קרי עד היותו בגיל 25.

עם זאת במקרה בו העובדות המהוות את עילת התביעה מתגלות לתובע בשלב מאוחר יותר, למשל בדיקה גנטית שהתבצעה בשלב מאוחר, מניין תקופת ההתיישנות יתחיל ביום בו נודעו לתובע עובדות אלה.  כלל זה המעוגן בסעיף 8 לחוק ההתיישנות, תש"יח – 1958, נקרא כלל הגילוי המאוחר.

איך מחשבים פיצויים בגין רשלנות רפואית?

הנזקים העלולים להתרחש כתוצאה מרשלנות רפואית הם, בדרך כלל, חמורים ביותר, עד כדי נכות או מוות. מסיבה זו, פיצויים בגין רשלנות רפואית בלידה הם מן הגבוהים שנפסקים בתביעות רשלנות רפואית, במיוחד כאשר מדובר בילדים.

לא מעט אנו נתקלים בשאלה – תוך כמה זמן מקבלים פיצויים מחברת הביטוח?

במסגרת חישוב הפיצויים נכללות הוצאות רפואיות מקרות האירוע, פיצויים עבור אובדן השתכרות בעתיד, פיצויים עבור כאב, סבל ועוגמת נפש ועוד. רשלנות רפואית שיתוק מוחין למשל, עשויה להתחולל כתוצאה מחילוץ מאוחר של הילוד או בשל טכניקת לידה שגויה. הפיצוי במקרה כזה יעמוד על מילוני שקלים.

משרד עו"ד תומר לינר – תביעה רשלנות רפואית בלידה

למשרדנו, ובראשו עו"ד תומר לינר, ניסיון עשיר בטיפול בתביעות רשלנות רפואית. לעורך דין תומר לינר יש ניסיון אף בהגנה על מוסדות רפואיים ולא מעט שתיקים שניהל זכו לתהודה תקשורתית.

אם הנכם חשים כי הטיפול הרפואי שניתן לכם במסגרת הליך הלידה היה בלתי זהיר וכתוצאה ממנו נגרם נזק לכם או לעובר / תינוק, אנו מזמינים אתכם לפגישת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות על מנת שנוכל לבחון את פרטי המקרה, להעריך את היתכנות התביעה ולעמוד על סיכויי ההצלחה בתביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email