חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אובדן כושר עבודה לצמיתות

ההשלכות הפיזיות – בריאותיות הכרוכות בתאונות, פציעות ומחלות, משפיעות גם בהיבט הכלכלי, מפני שהן גורמות לרוב גם לפגיעה בכושר ההשתכרות של הנפגע וגם למצבים של אובדן כושר עבודה לצמיתות. במקרים כאלו, כדאי לדעת כי קיימת לכם רשת הגנה כלכלית, אותה תוכלו להפעיל באמצעות תביעה קבלת פיצויים או קצבאות. לפניכם כל מה שחשוב (וכדאי) לדעת בנושא:

מהו אובדן כושר עבודה לצמיתות?

האובדן יכול להיות באופן זמני או לצמיתות, בהתאם להחלטת רופא מומחה בתחום. כאשר אובדן כושר עבודה לצמיתות מתייחס למצב בו העובד אינו יכול לעסוק בעבודה בה עבד טרם קרות האירוע, ואף אינו מסוגל לעבוד בעבודה אחרת. לרוב, הוא יוגדר ככזה כאשר נקבע לעובד אובדן בשיעור 75% ומעלה.

את מי ניתן לתבוע בגין אובדן כושר עבודה לצמיתות?

אובדן כושר עבודה לצמיתות מותיר את העובד הנפגע ללא הכנסה. כאשר לעובד הנפגע יש משפחה אותה הוא צריך לפרנס, הרי שהמצב הכלכלי עלול להחמיר אף יותר. בהתאם לכך, כדאי וחשוב להכיר את האפשרויות העומדות בפניכם לתביעה וקבלת פיצויים:

ביטוח לאומי

במסגרת מיצוי הזכויות המגיעות לעובדים שנפגעו, ביטוח לאומי מעניק שני סוגי פיצויים לעובדים שנקבע להם אובדן כושר עבודה לצמיתות: דמי פגיעה הניתנים למי שאיבד את כושר עבודתו כתוצאה מתאונת עבודה, ומשולמים לתקופה מקסימלית של 90 ימים. לאחר תשעים הימים זכאי הנפגעלקצבת נכות מעבודה הנקבעת בהתאם לשיעור אחוזי הנכות שנקבעו לו במסגרת וועדות רפואיות. מי שאיבד את כושר עבודתו בגלל מחלה או תאונה שאינה מוגדרת כתאונת עבודה, רשאי להגיש תביעת נכות כללית. במקרים אלה הזכאות כרוכה בשיעור הנכות שנקבעה לו על ידי וועדות רפואיות ובדרגת אי הכושר לעבודה.

ביטוח פרטי

חברות הביטוח הפרטיות מציעות לציבור מבוטחיהן כיסויים ביטוחיים למקרה של אובדן כושר עבודה. אלה מסופקים במסגרת של ביטוח חיים הכולל כיסוי לאובדן כושר עבודה ובמסגרת של ביטוח מנהלים המספק כיסוי זה. במידה רכשתם פוליסה כזאת, הרי שתוכלו לתבוע פיצויים גם באמצעותה.

קרנות פנסיה

רבים לא יודעים שקרן הפנסיה שאליה העובד ומעסיקו מפרישים כספים, בהתאם לחוק פנסיה חובה, כוללת בתוכה רכיב הנקרא פנסיית נכות. מטרת הכיסוי היא להבטיח קצבה חודשית במקרה שלחוסר יכולת להשתכר כתוצאה מתאונה או מחלה. לכן עמית בקרן פנסיה אשר חווה אובדן כושר עבודה זמני או לצמיתות רשאי להגיש תביעה לקבלת פנסיית נכות ובלבד שאובדן הכושר נמשך באופן רציף במשך 90 ימים לפחות.

  • חשוב לדעת שניתן לקבל פיצוי הן מאת חברת הביטוח או מקרן הפניסה, והן מהמוסד לביטוח לאומי. אולם אם אובדן הכושר נובע מתאונת עבודה והעמית מקבל קצבת נכות מעבודה, קצבאות המוסד לביטוח לאומי מתקזזות מהכספים שמתקבלים מקרן הפנסיה בשל אובדן כושר עבודה.
  • כאשר מדובר בתגמולי ביטוח אשר מתקבלים מחברת ביטוח, הסכומים שמקבל הנפגע מהמוסד לביטוח לאומי, סכומים אלה בדרך כלל אינם מתקזזים.
  • עוד כדאי לדעת, שקצבאות המתקבלות מהמוסד לביטוח לאומי בגין נכות כללית, שירותים מיוחדים וניידות אינן מתקזזות מסכום הפיצוי שמקבל הנפגע מידי חודש, בין אם מדובר בקרן הפנסיה ובין אם מדובר בחברת ביטוח.

כיצד מגישים תביעת אובדן כושר עבודה לצמיתות?

כדי לברר איך מחשבים אובדן כושר עבודה ולקבל את הפיצויים המגיעים לכם מביטוח לאומי בגין אובדן כושר עבודה לצמיתות, יש להגיש טופס תביעה לביטוח לאומי בהקדם. אל טופס התביעה יש לצרף את כלל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים. ככל שאכן קיימת עילת תביעה, תקבלו זימון לוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, אשר תקבע את אחוזי הנכות שלכם, מועד תחילת הקצבה ולכמה זמן היא תינתן.

הגשת תביעת אובדן כושר עבודה לצמיתות עם מומחה

בכדי לבסס את עילת התביעה ולמקסם את פוטנציאל הפיצויים שניתן לקבל, חשוב להתייעץ בהקדם עם עורך דין אובדן כושר עבודה מומחה בניהול תביעות מול ביטוח לאומי, וכן ניהול תביעות נגד חברות ביטוח ובתחום תאונות עבודה. השילוב של ידע מקצועי וניסיון רב שנים בתחום, מהווה פעמים רבות את נקודת ההבדל בין הצלחת התביעה לבין דחייתה.

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: