אובדן כושר עבודה ביטוח מנהלים – 8 דגשים שחשוב לדעת בשנת 2021

תקציר

ביטוח אובדן כושר עבודה, כשמו כן הוא, מבטח אתכם אם חלילה יבצר מכם לעבוד, בין אם בשל פציעה ובין אם בשל מחלה, ויחליף עבורכם את מקור ההכנסה. אובדן כושר העבודה יכול להיות חלקי, מלא, באופן זמני או לצמיתות. את פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה ניתן לרכוש מחברות ביטוח פרטיות כפוליסה בפני עצמה ואף במסגרת של ביטוחים פנסיוניים.

ביטוח מנהלים – מה זה אומר?

ביטוח מנהלים הוא אפיק חיסכון פנסיוני המכיל בתוכו מרכיבים שונים: חיסכון לפנסיה, ביטוח חיים וכן ביטוח אובדן כושר עבודה. ביטוח מנהלים ניתן לרכוש הן כשכירים והן כעצמאים, כשההפרשה לפנסיה היא מחויבת על פי חוק. הביטוח משווק על ידי כל חברות הביטוח הגדולות בישראל, וההפרשה נעשית על ידי המעביד והעובד גם יחד בשיעורים קבועים.

מהו אובדן כושר עבודה ביטוח מנהלים?

ביטוח אובדן כושר עבודה במסגרת ביטוח מנהלים מבטיח למבוטח כ-75% משכרו הקובע אם לא יוכל לעבוד. המעסיק של העובד מחויב לרכוש ביטוח זה במסגרת ביטוח מנהלים.

כמו כן, ביטוח מנהלים אובדן כושר עבודה ניתן לשינויים ותוספות: הגדרה של עיסוק ספציפי (ביטוח אובדן כושר עבודה עיסוקי), ביטול קיזוז מול גורמים אחרים ובהם המוסד לביטוח לאומי, ביטול תקופת אכשרה וכן מילוי של הצהרת בריאות במקרה של עליית שכר דרמטית בלבד של מעל 20%.

מי קובע אובדן כושר עבודה ביטוח מנהלים?

במקרה של רכישת ביטוח אובדן כושר עבודה במסגרת ביטוח מנהלים, התביעה שלכם תטופל על ידי חברת הביטוח ממנה נרכשה הפוליסה, וחברת הביטוח היא זו שתידרש להכיר בכם כמי שאיבדו את כושר עבודה. בהתאם, חברת הביטוח תשלם לכם את הפיצוי המגיע לכם בגין אובדן כושר עבודה זמני או אובדן כושר עבודה לצמיתות.

מעצם עובדה זו ישנו ניגוד עניינים לא קטן, שכן תאגיד הביטוח שנדרש לשלם לכם פיצויים הוא זו שצריך להחליט האם אתם זכאים לפיצויים.

משכך, תביעות אובדן כושר עבודה רבות נדחות על ידי חברות הביטוח בתירוצים שונים, ובלא מעט מקרים שרירותיים, בעיקר כאשר העובד לא מיוצג על ידי עורך דין אובדן כושר עבודה.

זאת, מתוך הנחת מוצא לפיה המבוטח אינו מכיר את מלוא הזכויות המגיעות לו, אינו בקיא ברזי הוראות הפוליסה, חוק חוזה הביטוח והוראות חוק הרלוונטיות לגביי תביעת אובדן כושר עבודה, זכרו חשוב להתייעץ עם עורך דין ביטוח טרם נקיטת פעולה בנושא.

סוגי פוליסות אובדן כושר עבודה

פוליסות אובדן כושר עבודה נחלקות לשלושה סוגים עיקריים:

  • אובדן כושר עבודה מקצועי – עובד אשר בגין מחלה או תאונה נשלל ממנו הכושר לעבוד בעיסוק אשר תואם את ההשכלה, ההכשרה והניסיון שלו, יהא זכאי לתגמולי ביטוח בגין אובדן כושר עבודה.
  • אובדן כושר עבודה עיסוקי – מיועד לעובד אשר נשלל ממנו כושר העבודה לעסוק בעבודה בה עסק ערב קרות מקרה הביטוח.
  • אובדן כושר עבודה לעיסוק סביר אחר – פוליסה המפצה מבוטח אשר בשל מחלה או תאונה נשלל ממנו כושר העבודה לעבוד בעיסוק בו עבד לפני התאונה וכן נשלל ממנו כושר העבודה לעסוק בכל עיסוק סביר אחר המתאים לניסיונו, השכלתו והכשרתו.

איך מחשבים אובדן כושר עבודה?

חישוב קצבת אובדן כושר עבודה הינה לפי 75% מהשכר שלכם בשלושת החודשים שקדמו לאירוע, ובכל מקרה, תקרת הפיצוי עומדת על 75% מהשכר הממוצע ב-3 החודשים האחרונים, כך שגם אם הנכם מחזיקים במספר פוליסות אובדן כושר עבודה או שהנכם מקבלים פיצויים במסגרת ביטוח לאומי אובדן כושר עבודה זמני, ישנו מקסימום תשלום של 75%.

מסיבה זו, לא מומלץ לרכוש יותר מפוליסה אחת של אובדן כושר עבודה שכן לא תקבלו ממנה דבר. זאת לעומת פוליסות אחרות אשר ניתן להפעילן במקביל ממספר חברות ביטוח ולקבל מכולן פיצוי.

ביטוח מנהלים – מי משלם על אובדן כושר עבודה?

ביטוח מנהלים אובדן כושר עבודה הוא הגוף האחראי לשלם לכם במקרה של אובדן כושר עבודה. עם זאת, ישנם מקרים בהם גם המוסד לביטוח לאומי ישלם את חלקו: אם נפגעתם בתאונת עבודה, אם נפגעתם בתאונת דרכים או אם נקבעה לכם נכות וכושר העבודה שלכם נפגע ב-50% לפחות.

עד מתי משלמים עבור ביטוח אובדן כושר עבודה?

התשלום הינו לשיקולו של המבוטח, ובכל מקרה אין סיבה לשלמו מעבר לגיל הפרישה שכן הפיצויים משולמים לרוב עד הגיעו של המבוטח לגיל הפרישה אלא אם צוין אחרת.

עד איזה גיל מקבלים אובדן כושר עבודה?

תוקפה של פוליסת אובדן כושר עבודה יפוג באחת מן הסיבות הבאות, לפי המוקדם מבניהן:

  • המבוטח הגיע לגיל פרישה מעבודה – 67 אצל גברים, 62 אצל נשים. ישנן חברות ביטוח המציעות פוליסה עם כיסוי עד לגיל 70.
  • המבוטח הזכאי לקבלת הפיצויים נפטר
  • הפוליסה פגת תוקף ולא חודשה

תביעת אובדן כושר עבודה ביטוח מנהלים – משרד עו"ד תומר לינר

אם מסיבה כלשהי איבדתם את אובדן כושר העבודה שלכם, ויש לכם פוליסה של אובדן כושר עבודה ביטוח מנהלים, משרדנו ישמח לייצג אתכם בתביעת אובדן כושר עבודה מול המוסד לביטוח לאומי וחברת הביטוח ממנה נרכשה הפוליסה.

בזכות ניסיוננו הרב, עלה בידינו לסייע למאות מבוטחים לקבל קצבת אובדן כושר עבודה אשר החליפה את מקור פרנסתם וסייעה להם ברגעיהם הקשים.

משרדנו בראשות עו"ד תומר לינר מזמין אתכם לפגיעת ייעוץ ללא עלות וללא התחייבות בה נבחן את פרטי המקרה ונעמוד על סיכויי ההצלחה בתביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email