חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איך מחשבים אובדן כושר עבודה

מציאות חיינו כוללת מקרים רבים בהם אנשים נפצעים ונפגעים בדרכים שונות. לעיתים מדובר במצבים מאתגרים שפוגעים ביכולת האדם לעבוד באופן שוטף כבעבר. כדי למנוע מצב שבו מי שנפגעו יישארו ללא הכנסה וללא יכולת לכלכל את עצמם, קיים ביטוח. במאמר זה נפרט בנושא ונביא מידע חשוב שייתן מענה לשאלה איך מחשבים אובדן כושר עבודה לפי חוק.

איך מחשבים אובדן כושר עבודה, ומהו הביטוח?

לפני שניכנס לעובי הקורה בנושא איך מחשבים אובדן כושר עבודה, בואו נבין מה מהות הביטוח הזה. למעשה, מדובר בביטוח שנועד להעניק קצבה חודשית בגובה מסוים במקרים בהם כושר עבודתו של המבוטח נפגע בגין פציעה, מחלה, תאונה וכל שינוי במצב הפיזי והבריאותי, וכתוצאה מכך אין ביכולתו להמשיך בעבודתו ולהתפרנס ממנה. ביטוח מהווה רכיב בתוכניות ביטוחיות שונות כמו גם בקרנות הפנסיה.

מי משלם על האובדן

כיום קיימים שלושה גופים מרכזיים האמונים על תשלום הקצבה: המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח הפרטיות וקרנות הפנסיה. כל אחד מהגופים האלה נוקט בצורת חישוב אחרת, ומשלם סכום קצבה בהתאם. אם כושר עבודתכם נפגע, ברגע שאתם מפסיקים את עבודתכם ומעוניינים לקבל קצבה – יש להגיש תביעה לגופים הרלוונטיים באתר הביטוח הלאומי ניתן למצוא חישוב גמלת נכות מהעבודה שתעזור לחשב. ניתן לעשות זאת עצמאית או באמצעות ייעוץ משפטי הולם.

איך מחשבים אובדן כושר עבודה- מה לוקחים בחשבון?

איך מחשבים אובדן כושר עבודה? לוקחים בחשבון מספר פרמטרים שונים.

  1. תאריך הפגיעה: בודקים באיזה שלב התרחשה הפגיעה או השינוי במצב הבריאותי שהשפיעו על יכולתו של המבוטח לעבוד.
  2. גיל: גיל המבוטח כיום.
  3. אחוזי נכות: האם ניתנו אחוזי נכות בביטוח לאומי בעקבות הפציעה.
  4. סוג הפציעה/נכות: המצב הפיזי, כולל התנאים השונים שלו וההתאמות הנדרשות.
  5. סוג העובד: האם מדובר בעובד שכיר או עצמאי.
  6. גובה השכר: מה היה גובה השכר הממוצע של העובד בתקופה שקדמה לפציעה.
  7. תקופת אי כושר: משך הזמן שהמבוטח לא יכול לעבוד.

על פי כל אלה הגופים השונים יתחילו בחישוב ויבינו מהו גובה הקצבה החודשית שניתן לקבל.

איך מחשבים אובדן כושר עבודה לבד?

כיום, אם אתם מעוניינים לחשב באופן עצמאי את הקצבה המגיעה לכם בגין אובדן כושר עבודה זמני או תמידי, ניתן לעשות זאת באמצעות מחשבונים שונים באינטרנט שמתייחסים לדרך החישוב לפי כל אחד מהגופים: ביטוח לאומי, חברות ביטוח וקרנות פנסיה. כך למשל, באתר ביטוח לאומי ניתן למצוא מחשבון אובדן כושר עבודה ביטוח לאומי, בו תוכלו להזין את גובה השכר שלכם, אחוז הכיסוי הביטוחי, אחוזי הנכות וכו'. בהקשר זה, חשוב לזכור שלפעמים יהיו אי אלו גורמים ספציפיים שלא תדעו לקחת בחשבון. לפיכך, יש להגיש תביעה כנגד הגוף הרלוונטי, שם יבחנו את הנתונים שלכם ויחשבו את הסכום הסופי והמדויק שישולם לכם כקצבה.

מהו הגובה של קצבה חודשית?

אחרי שהבנתם איך מחשבים אובדן כושר עבודה, כדאי להבין גם עד לאיזה תקרה הקצבה החודשית יכולה להגיע. גובה הקצבה החודשית משתנה מגוף לגוף ובהתאם לפרמטרים השונים שהצגנו, אבל בהחלט ניתן לקבל סכומים מכובדים וראויים שיעזרו לכם להשתקם ולעמוד על הרגליים. בקרנות הפנסיה לדוגמה ניתן לקבל עד 75 אחוזים מהשכר של המבוטח, וזאת בהתאם למסלול שבחרתם בקרן שלכם.

איך מחשבים אובדן כושר עבודה- לסיכום

התשובה לשאלה איך מחשבים אובדן כושר עבודה הינה מורכבת ומשתנה בהתאם למצב של הנפגע או הנפגעת – גיל, אחוזי נכות ועוד. מומלץ להתייעץ עם עורך דין אובדן כושר עבודה שיוכל לעזור לכם  לקבל את הקצבה החודשית המקסימלית. עו"ד תומר לינר ישמח לסייע לכם במהלך החישוב, פנייה לגופים הרלוונטיים וליווי לאורך כל התהליך, כך שתוכלו להניב ממנו את התוצאות הרצויות לכם.

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: