רשלנות רפואית בטיפולי שיניים: כיצד תוכיחו את תביעתכם?

תקציר

מרבית האנשים תופסים את הליך טיפולי השיניים כהליך רפואי רך שלא כרוך בסיכונים מרחיקי-לכת. אך הסטטיסטיקה מוכיחה אחרת – תביעות רשלנות רפואית בטיפולי שיניים הן הליך פופולרי למדי, והפיצויים גבוהים. בין אם נגרם לכם נזק רפואי ובין אם אסתטי – שמקורו ברשלנות של הרופא המטפל – זכותכם לתבוע בגין רשלנות רפואית.

באילו מקרים ניתן לתבוע רשלנות רפואית בטיפולי שיניים?

רשלנות הרפואית בטיפולי שיניים מתרחשת בעיקר כשמדובר בטיפולים מורכבים, כדוגמת שיקום פה ולסת והשתלות שיניים. גם עקירת שיני בינה עלולה לגרום לסיבוכים, שכן מדובר בהליך כירורגי לכל דבר ועניין. טיפולי שיניים אשר בוצעו באופן שאינו מקצועי ולא כללו את כל אמצעי הזהירות – הם בסיס לתביעת רשלנות רפואית.

רשלנות רפואית בגין נזקים אסתטיים

טיפולי שיניים הם בעלי השלכה רחבה מאוד לא רק בריאותית, אלא גם אסתטית. טיפול שיניים שלא מבוצע כנדרש עלול לגרום נזק בלתי הפיך הכרוך בהוצאות משמעותיות, למשל בגין ניתוחים מורכבים והשתלות שיניים, אשר ניתן לתבוע בגינו פיצויים. לצורך הצלחה בתביעה זו, יהיה צורך בהצגת תמונות של מראה פניו ושיניו של התובע טרם הטיפול, איסוף של תיקו הרפואי של המטופל, וכן קבלת חוות דעת רפואית הקובעת כי בעקבות הטיפול הרשלני, נגרם למטופל נזק.

המקרים הנפוצים של רשלנות רפואית בטיפולי שיניים

  • טיפול ללא קבלת הסכמה מדעת – ככל טיפול רפואי, גם טיפולי שיניים חייבים להתבצע לאחר שהרופא המטפל יידע את המטופל על כל האופציות העומדות על הפרק כתוצאה מהאבחנה הרפואית, באופן שקוף, מלאה ואמין, ונתן לו לבחור את הפרוצדורה המועדפת עליו. רופא אשר הסתיר מידע מהמטופל, או לא סיפר למטופל על ההשלכות האפשריות כתוצאה מהטיפול – חשוף לתביעת רשלנות רפואית.
  • טיפול החורג מתחום ההתמחות הספציפי – רפואת השיניים, נחלקת לתתי-התמחויות, כמו מומחיות בטיפולי שורש, מומחיות בהשתלות שיניים, מומחיות בטיפולים ליישור שיניים, שיקום שיניים ועוד. כל התמחות דורשת הכשרה ספציפית, השתלמויות והסמכות. רופא המבצע במטופל טיפול שיניים אשר חורג מסמכותו המקצועית ולא מעדכן בכך את המטופל, חשוף לתביעת רשלנות רפואית, בפרט אם הטיפול גרם לנזק.
  • רשלנות רפואית בטיפול עצמו – רשלנות רפואית בטיפול עצמו מהווה את מרבית התביעות, והיא מוגדרת כמצב בו הרופא לא נקט בכל פעילות הזהירות הנדרשות. למשל, טיפול כירורגי מורכב ללא צילום CT מקדים; עקירת השן הלא נכונה; פגיעה בעצב ושיתוק זמני/קבוע; תפירה רשלנית של מקום הניתוח, וכתוצאה ממנו דימום ואף זיהום, ועוד.

כיצד תוכיחו את תביעתם?

בתביעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים יש להוכיח כי הרופא המטפל הפר את חובת הזהירות שלו כלפי המטופל, כלומר – לא נקט בפעולות הזהירות הנדרשות כפי שרופא סביר ומקצועי היה נוקט. שנית, יש להוכיח כי למטופל נגרם נזק כלשהו, ולבסוף – לקשור בין חוסר הזהירות של הרופא לנזק שנגרם למטופל. למשל – רופא שלא ביצע צילום CT לפני השתלת שיניים כנדרש ממנו, וכתוצאה מכך שתל שן על עצב המטופל, מה שגרם למטופל לשיתוק זמני בזווית הפה.

הרשלנות הרפואית מתבטאת בכך שהרופא לא ביצע צילום, הנזק הוא השיתוק הזמני למטופל, והקשר הסיבתי ברור – אם היה מבצע הרופא צילום CT מקדים, היה יכול לזהות את המיקום המדויק בו נדרש להתקין את השתל.

עורך דין לתביעות רשלנות רפואית

תביעת רשלנות רפואית טומנת בחובה מהמורות, שלא לומר מלחמה עיקשת מול הרופא המטפל והמרפאה שבמסגרתה ניתן הטיפול הרשלני, במסגרתה מנסים להדוף את טענות המטופל לרשלנות רפואית. לצורך זאת, הם ממציאים השתלשלות אירועים חדשה ולעיתים אף סותרים לחלוטין את גרסתו את המטופל, עד שזה נכנע ומוותר על הפיצויים המגיעים לו.

להתייעצות עם עורך דין מומחה בתביעות רשלנות בטיפולי שיניים יש חשיבות מכרעת בהצלחתה של התביעה, והיא כוללת השגת חוות דעת רפואיות והפנייה למומחה רפואי-משפטי שימציא מסמך אשר ביכולתו להכריע לטובתכם בבית המשפט.

תביעת רשלנות רפואית בטיפולי שיניים במשרד עו"ד תומר לינר

במשרדנו אנו מומחים בהגשת תביעות רשלנות רפואית בגין טיפולי שיניים, ולרשותנו הצלחה רבה במסגרת ייצוג במאות תיקים. אנו מזמינים אתכם לפגישת יעוץ ללא עלות וללא מחויבות, בה נעריך את סיכויי ההצלחה בתביעה ונלווה אתכם בדרך לקבלת הפיצויים המגיעים לכם על פי חוק.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email