חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אובדן כושר עבודה חלקי – המדריך המלא

שגרת העבודה תופסת מקום מרכזי בחיינו, ומאפשרת לנו למעשה להתפרנס בכבוד ולשמור על איכות החיים. לפיכך, לפגיעה בכושר העבודה שלנו, בצורה חלקית או מלאה, קיימות השלכות מהותיות על חיינו. במאמר זה נתמקד בנושא אובדן כושר עבודה חלקי, שאלת גובה הפיצויים וסוגיות חשובות אחרות

מתי נפגעת יכולת העבודה שלנו?

העבודה ממלאת תפקיד מרכזי בחיינו, כשהיא מאפשרת לנו לשמור על עניין, להיות פרודוקטיביים ולנהל שגרת חיים נורמטיבית. בין אם מדובר בעבודה משרדית ובין אם בעבודה הנחשבת למסוכנת יותר, מצבים החושפים אותנו לתאונות, פציעות ומחלות, וכתוצאה מכך עלולים לגרום לפגיעה בכושר העבודה, באופן מלא או חלקי. .

מה ההבדל בין אובדן כושר עבודה מלא לאובדן כושר עבודה חלקי?

אובדן כושר עבודה חלקי מתאר מצב בו כושר העבודה של העובד נפגע בהיקף מסוים, בשל התדרדרות במצבו הבריאותי, בין אם בשל מחלה ובין אם בשל תאונה, שגרמה לנזק בלתי הפיך ולנכות צמיתה. מדובר אם כן במצב בו הנפגע עדיין יכול לעבוד בהיקף מסוים (לא בהכרח בעיסוק הספציפי בו הועסק לפני הפגיעה).

אובדן כושר עבודה חלקי מוגדר כמצב בו כתוצאה ממחלה ו/או תאונה, היכולת לעבוד ולהתפרנס נפגעה בשיעור של 25% ועד ל – 74%. מעבר לכך, קרי פגיעה בכושר העבודה בשיעור של 75% ויותר, תיחשב  לאובדן כושר עבודה מלא. כדאי לדעת, כי קביעת שיעור אובדן כושר עבודה עשויה להשתנות בהתאם למצבו הרפואי של העובד הנפגע, כך שכל החמרה או שיפור במצבו, יכולים להביא לשינוי הגדרת אובדן כושר העבודה שלו.

ישנו  גם מצב של אובדן כושר עבודה זמני באופן חלקי או מלא. מדובר במצב בו הנפגע איבד את היכולת לעבוד ולהתפרנס לתקופת זמן מוגבלת, והצפי הרפואי הוא שיוכל לחזור לעבודתו בתום תקופה זו.

אובדן כושר עבודה חלקי

פיצויים אובדן כושר עבודה חלקי – את מי ניתן לתבוע?

לאובדן כושר עבודה חלקי קיימות השפעות מהותיות על שגרת חייו של העובד הנפגע, בעיקר מבחינה כלכלית, אך גם מבחינה בריאותית. לפיכך, במצבים אלה מומלץ להיוועץ עם עורך דין אובדן כושר עבודה, בכדי להבין מהן האפשרויות העומדות בפנינו לקבלת פיצויים ו/או קצבאות חודשיות. שני הגופים העיקריים אותם ניתן לתבוע במקרה של  אובדן כושר עבודה חלקי הם:

חברות ביטוח פרטיות וקרנות פנסיה

אם אתם מבוטחים ב פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה, ו/או אתם חברים בקרן פנסיה הכוללת אפשרות לקבלת פנסיית נכות -הרי שבמקרה של פגיעה בכושר העבודה, אתם יכולים להגיש תביעת אובדן כושר עבודה, ובהתאם לשיעור הפגיעה, תהיו זכאים לקצבה מלאה או חלקית. בשל מורכבות ההליך, מומלץ לנהל תביעה כזו בליווי עורך דין אובדן כושר עבודה ולקבל פיצויים בהתאם להגדרות הפוליסה, תנאיה וחריגיה.

ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הוא גוף שבאמצעותו מדינת ישראל מעניקה לאזרחיה זכויות סוציאליות. רוב התושבים של מדינת ישראל חייבים בתשלומי דמי ביטוח לאומי חודשיים. בתמורה לכך הם לזכויות סוציאליות רבות ובכלל זה במקרים של אובדן כושר עבודה זמני. במסגרת תביעת אובדן כושר עבודה זמני נגד ביטוח לאומי, ניתן לקבל מספר סוגי פיצויים:

דמי פגיעה

דמי פגיעה משולמים במקרה של אובדן כושר עבודה כתוצאה מתאונת עבודה, בשיעור של עד 75% מהשכר הממוצע ולתקופה של עד 90 ימים.

קצבת נכות מעבודה

במקרה של נכות מלאה או זמנית שנגרמה מתאונה שהוכרה כתאונת עבודה, זכאי הנפגע לקצבת נכות. גובה הקצבה תלוי בשיעור הנכות שנקבעה לנפגע ולגובה השכר שקדם לתאונה.

קצבת נפגעי תאונה

במקרה שהפגיעה שנגרמה לעובד אינה תאונת עבודה או תאונת דרכים, הרי שהוא יהיה זכאי לקבל קצבת נפגעי תאונת עבודה בשיעור של עד 75% מהשכר הממוצע ועד לתקופה של 90 ימים.

קצבת נכות כללית

לאחר תקופה של 90 ימים ניתן יהיה להגיש בקשה לקצבת נכות כללית, וזאת במידה וחלה פגיעה בשיעור של לפחות 50% בכושר העבודה, או ירידה בהכנסה בשיעור של 45% כאשר מדובר באובדן כושר עבודה זמני.

תביעת פיצויים בגין אובדן כושר עבודה חלקי – מדוע מומלץ להיעזר בשירותי מומחה?

תביעת אובדן כושר עבודה מלא או חלקי היא תביעה בירוקרטית למדי, הכרוכה באיסוף מסמכים רפואיים וביקור בעמידה בפני ועדה רפואית, אשר תקבע את דרגת אי כושר העבודה ואחוזי הנכות הרפואית, המשפיעים על גובה הפיצויים/קצבאות שתוכלו לקבל בעקבות הפגיעה. 

בין אם מדובר בתביעה כנגד חברות הביטוח ובין אם כנגד ביטוח לאומי, חשוב להגיע ערוכים ומוכנים אל התביעה והוועדה הרפואית. בעזרת הניסיון והידע המקצועי של עורך דין מיומן בתחום, תוכלו להוכיח את טענותיכם בצורה ברורה ומדויקת, ולמקסם את הפיצויים המגיעים לכם.

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: