זכויות לנפגעי תאונות עבודה

תקציר

האם מגיע ימי מחלה או דמי פגיעה?

תאונת עבודה מוגדרת כתאונה שאירעה תוך כדי עבודתו של הנפגע, לרבות תאונה שהתרחשה בדרך אל מקום העבודה ובחזרה ממנו. עובד שהוכר כנפגע תאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי, יהיה זכאי להכנסה קבועה משך 90 יום, וזאת בכפוף להמצאת אישורי מחלה לנפגע בעבודה.

תאונת עבודה – דוגמאות

  • תאונת עבודה יכולה להתרחש במקום העבודה, בדרך אליו או בחזרה ממנו.
  • עובד שהחליק על משטח רטוב ושבר את רגלו
  • עובדת שיצאה מביתה למקום עבודתה והייתה מעורבת בתאונת דרכים
  • עובד שנפצע ממכונת עבודה
  • עובד שנפגע בעת עבודתו במקום העבודה או סמוך אליו, עד שניסה להציל רכוש או גוף
  • עובד שבדרכו חזרה מהעבודה נפל ונפצע

תאונות בדרך לעבודה ובחזרה ממנה

תאונת עבודה נחשבת לכזו גם אם אירעה בדרכו של העובד לעבודה ובחזרה ממנה. יחד עם זאת, היא לא תוכר כתאונת עבודה במידה ובדרכו לביתו התרחשה הפסקה של ממש, או שהוא סטה מדרכו המקובלת סטייה של ממש שלא לצורכי עבודה – אלא אם עשה זאת למען תפילת בוקר או לצורך ליווי ילדיו לגן/מעון ילדים.

דמי פגיעה או תשלום עבור ימי מחלה?

מבוטח שהוכר כנפגע תאונת עבודה, ועל פי אישור רפואי אינו מסוגל לעבוד, יהיה זכאי לתשלום דמי פגיעה כפיצוי על אובדן הכנסה, וזאת לתקופה שלא עולה על 90 יום. מי שלאחר תקופה זו עדיין נותר עם נכות בעקבות הפגיעה, בין אם חזר לעבודה או לאו, יהיה רשאי להגיש תביעה לגמלת נכות מעבודה.

תאונת עבודה ימי מחלה

תאונת עבודה – ימי מחלה יקבל מי שעקב התאונה נקבע לו אי-כושר לעבוד למשך תקופה שלא עולה על 12 יום. ימי המחלה יופעלו ביום השני והשלישי מהפגיעה, והם ישולמו על ידי המעסיק על חשבון ימי המחלה של העובד. מהיום הרביעי ואילך – העובד יקבל דמי פגיעה.

תביעת תאונת עבודה

במקרה של תאונת עבודה, ניתן לתבוע הן את המעסיק והן את המוסד ביטוח הלאומי, וזאת בתנאי שהעובד מבוטח בביטוח נפגעי עבודה ויכול להוכיח את הקשר הסיבתי שבין התאונה לעבודה. נוסף על כך, המבוטח נדרש להחזיק ב"תעודה ראשונה לנפגע בעבודה" מטעם הרופא המטפל או ממרפאה לתאונת עבודה.

מי שנקבע לו אי-כושר עבודה חלקי, יהיה זכאי לפיצויים מופחתים. חשוב לדעת שהמוסד לביטוח לאומי אינו "מתנדב" להעניק פיצויים לנפגעי תאונות עבודה, ועל מנת להצליח בתביעה מומלץ להסתייע בעורך דין מומחה לתאונות עבודה.

שיעור דמי הפגיעה

שיעור דמי פגיעה ליום מחושב לפי 75% מההכנסה החייבת של המבוטח בשלוש החודשים שקדמו ליום שבו הפסיק את עבודתו בשל הפגיעה, לחלק ל-90. למשל, אדם שהרוויח כ-30,000 ₪ בסך-הכל בחיבור בין שלוש החודשים שקדמו לפגיעה, יפוצה בדמי פגיעה של 333 ₪ ליום. בכל מקרה, דמי הפגיעה לא יעלו על 1,114.38 ₪ ליום. מדמי הפגיעה מנוכים דמי ביטוח לאומי, מס הכנסה ודמי ביטוח בריאות.

עורך דין תאונת עבודה

טיפול במימוש זכויות לנפגעי תאונת עבודה דורש הבנה משפטית מעמיקה. למעשה, רק במקרה בו ניתן להוכיח את הקשר הסיבתי בין הפגיעה לשהות במקום העבודה או בדרך אליו – תיחשב התאונה כתאונת דמי עבודה שמצדיקה קבלת דמי פגיעה.

לכן, גם אם בעיניכם הפגיעה שאירעה לכם אכן נחשבת לתאונת עבודה – מומלץ שלא להגיש את התביעה באופן עצמאי וללא התייעצות עם עורך דין. יתרה מכך, מקרים רבים של תאונות הם בעלי משמעות בפן הביטוחי, ומאפשרות לתבוע את חברת הביטוח מתוקף פוליסות שונות, למשל – פוליסת נכות מעבודה, פוליסת אובדן כושר עבודה, פוליסת ביטוח סיעודי ועוד. משכך, עורך דין תאונות עבודה יסייע לכם למקסם את הפיצויים המגיעים לכם על פי חוק.

תביעת תאונת עבודה במשרד עו"ד תומר לינר

במשרד עוה"ד תומר לינר אנו מומחים בהגשת תביעות בגין תאונות עבודה, ולרשותנו הצלחה רבה במסגרת ייצוג במאות תיקים. משרדנו יספק לכם הכוונה מדויקת בדבר המסמכים שיש להמציא ואשר ביכולתם לסייע בתביעה, וכן יספק לכם ייעוץ משפטי מקצועי המלווה בחוות דעת רפואית.

אנו מזמינים אתכם לפגישת יעוץ ללא עלות וללא מחויבות, בה נעריך את סיכויי ההצלחה בתביעה.

שתפו את המאמר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email