חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דמי פגיעה בעבודה: האם אתם זכאים? ומי אמור לשלם לכם?

עובד שבעקבות תאונת עבודה קיבל תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה מטעם רופא, והוכר כנפגע תאונת עבודה על ידי המוסד לביטוח לאומי, יהיה זכאי לדמי פגיעה. מה הם דמי פגיעה בעבודה? מה הגובה שלהם? ומי משלם אותם?

מה זה אומר?

עפ"י ההגדרה, תאונת עבודה היא כזו המתרחשת תוך כדי עבודתו של הנפגע, לרבות במקרה בו העובד היה בדרך אל מקום העבודה או בחזרה ממנו. להלן המקרים הנפוצים:

  • עובד הנפצע ממכונה או כלי במסגרת העבודה
  • עובד שעבר תאונת דרכים בדרך אל מקום העבודה או בחזרה ממנו
  • עובד שנפל ונפגע ברחוב בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו
  • עובד שהחליק או נפל במקום העבודה ושבר את רגלו או/ו את ידו
  • עובד שנפגע במפעל בשל אי הקפדה על כללי בטיחות
  • עובד אשר החליק על משטח רטוב ממים או שמן

דמי פגיעה בעבודה: מי זכאי?

דמי פגיעה בעבודה משולמים למי שהוכר כנפגע בתאונת עבודה והונפקו לו על ידי רופאו אישורי מחלה לנפגע בעבודה. אישורי מחלה אלה נקראים תעודה ראשונה לנפגע בעבודה והם ניתנים למי שאינו מסוגל לעבוד בעבודתו או בכל עבודה מתאימה אחרת, ומוגבלים ל לתקופה בת 90 יום מהמועד בו אירעה תאונת העבודה.

חישוב דמי פגיעה בעבודה

חישוב דמי פגיעה בעבודה נערך לפי יום, והוא עומד על 75% מההכנסה החייבת במס בשלושת החודשים שקדמו ליום הפגיעה, חלקי 90. תקרת דמי פגיעה תאונת עבודה לא תעלה על 1,201.63 ש"ח ליום (מעודכן לשנת 2023). דמי פגיעה בתאונת עבודה סופיים יהיו לאחר ניכוי דמי ביטוח לאומי, מס הכנסה ודמי ביטוח בריאות.

דמי פגיעה תאונת עבודה: מי משלם?

"מי משלם דמי פגיעה בעבודה?", היא אחת השאלות הנפוצות בקרב מי  שעבר תאונה עבודה. נמצא כי עובדים רבים חוששים להגיש תביעת דמי פגיעה בעבודה, בשל החשש שמעסיקם יכעס עליהם, ואולי יסרב להשיבם למקום העבודה עם תום תקופת ההחלמה.

אולם מדובר בסברה שגויה, שכן דמי פגיעה תאונת עבודה משולמים על ידי המוסד לביטוח לאומי בלבד, לעיתים ישירות למעסיק, מה שהופך את התהליך להרבה יותר נינוח עבור רבים. יחד עם זאת, כיוון שמדובר על דמי פגיעה ביטוח לאומי מערים קשיים, מאחר שהוא אינו שש לשלם פיצויים לנפגעי עבודה. לשם כך, בכל הקשור לנושא דמי פגיעה ביטוח לאומי מנסה בכל דרך להימנע מהכרה בהם כנפגעי תאונת עבודה. חשוב להבין, כי במקרה של תביעת דמי פגיעה ביטוח לאומי נדרש סיוע של עו"ד תאונות עבודה מקצועי ומנוסה בניהול הליכים מסוג זה.

מה בנוגע לתביעה?

תנאי להגשת תביעת תאונת עבודה הוא שאתם מבוטחים בביטוח נפגעי עבודה. על מנת שהתביעה תצליח, יש להוכיח קיומו של קשר סיבתי בין התאונה לבין העבודה, ולהחזיק בתעודה ראשונה לנפגע בעבודה המוענקת כאמור על ידי הרופא המטפל. מי שיימצא כי הוא עבד למרות העובדה שהוא מחזיק בתעודת אי-כושר לעבודתו, תביעתו לא תתקבל, ולפיכך אינו יהיה זכאי לקבלת דמי פגיעה בעבודה.

חשוב לציין כי בהתאם לחוק המוסד בנושא דמי פגיעה ביטוח לאומי ולתקנותיו, מי שהוכר כנפגע בעבודה יהיה זכאי אף להשתתפות מלאה בטיפולים רפואיים ובכלל זה טיפולי שיניים וטיפול בקנאביס רפואי וכן לזכויות נוספות.

אילו תביעות נוספות אפשר להגיש מלבד תביעת דמי פגיעה בעבודה?

במקרה שהעובד שנפגע בעבודתו יוכר כנפגע עבודה, מלבד דמי פגיעה ביטוח לאומי, בהתאם לחוק המוסד ולתקנותיו, העובד המבוטח יהא זכאי לזכויות נוספות כגון קצבת נכות מעבודה וטיפולים רפואיים בחינם לרבות טיפולי שיניים (ובלבד שימצא כי זקוק לטיפולים אלה בעקבות הפגיעה בעבודה) ואף השתתפות ברכישת קנאביס רפואי. כמו כן הוא יהיה רשאי גופים נוספים, לרבות את מעסיקו או כל גוף אחר אשר אשם בתאונה, ובאמצעות כך להגדיל את סיכוייו לקבלת פיצויים גבוהים יותר. גם אם בעיניכם, ועל פי שיקול דעתכם, התאונה שנגרמה לכם היא תאונה מהסוג האמור לעיל, מומלץ שלא להגיש את התביעה באופן עצמאי, מאחר שבלא מעט מקרים בהם ישנה תביעת דמי פגיעה ביטוח לאומי דוחה תביעות רבות המוגשות ללא ייצוג של עורך דין, וזאת עקב סיבות שונות, שחלקן אף מנוגדות להוראות החוק.

כאמור, מקרים רבים של תאונות עבודה מצדיקים הגשת תביעה לחברות ביטוח אשר ביטחה את מי שאשם בתאונה לרבות מעסיקורשות המקומית. להלן רשימת דוגמאות:

  • תביעת נכות מעבודה: למבוטחים שהפכו לנכים באופן חלקי או מלא בעקבות התאונה.
  • תביעת אובדן כושר עבודה: למבוטחים שאיבדו את כושרם לעבוד, בין אם מדובר על אובדן כושר עבודה זמני, חלקי או לצמיתות.
  • תביעת ביטוח סיעודי: למבוטחים שבעקבות התאונה, חלילה, הפכו לסיעודיים וזקוקים למטפל סיעודי צמוד.
  • תביעת רשות מקומית: במקרה של תאונה במתחם הרשות הציבורית, שאירעה כתוצאה מרשלנות הרשות, למשל: אדם שנפל במדרכה כתוצאה מבור או פגם.

תביעת דמי פגיעה בעבודה במשרד עו"ד תומר לינר

משרד עו"ד תומר לינר מתמחה בהגשת תביעות דמי פגיעה בעבודה לביטוח הלאומי ולחברות הביטוח השונות – ולרשותנו הצלחה רבה במסגרת ייצוג במאות תיקים. אם נפגעתם בתאונת עבודה ונבצר מכם לעבוד, משרדנו יספק לכם ייעוץ משפטי מקצועי והכוונה מדוייקת הכוללת את המסמכים שיש להמציא. אנו מזמינים אתכם אלינו לפגישת ייעוץ ללא עלות וללא מחוייבות, בה נעריך את סיכויי ההצלחה שלכם בתביעה ונספק לכם ייעוץ ראשוני. 

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: