חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מה עושים במקרה של תאונת דרכים עם אופניים חשמליים?

הסטטיסטיקה מציגה כי בישראל ישנו גידול משמעותי ברוכבי אופניים חשמליים, ואיתם – גם עלייה במספר תאונות הדרכים בין אופניים חשמליים להולכי רגל וכלי-רכב. נתון זה אינו מפתיע, שכן רכיבה על אופניים חשמליים אינה מחייבת למידת חוקי התנועה, וחלק מהתקנות החלות על בעלי כלי רכב אינן חלות עליהם. מסיבות אלה ונוספות, ישנו קושי בקבלת פיצויים במקרה של תאונת דרכים עם אופניים חשמליים.

אופניים חשמליים – מה החוק אומר?

חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים חל על כלי רכב מנועי בלבד, ומשמעותו קבלת פיצויים מחברת הביטוח בגין ביטוח החובה, ללא חשיבות למרכיב האשמה או הטלת האחריות על מי מהצדדים.

אלא שכיום חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים אינו חל על רוכבי אופניים חשמליים, כי הם אינם מוגדרים כרוכבים על רכב מנועי המחויב בביטוח חובה. כל זמן שרוכבי האופניים אינם מחויבים על פי חוק לבטח עצמם בביטוח חובה, יהיה להם קשה יותר לתבוע פיצויים.

מה בכל זאת ניתן לעשות?

רוכב האופניים החשמליים שקול במעמדו להולך רגל, ומאחר שרוכבי אופניים חשמליים אינם מבוטחים בביטוח חובה אשר מבטיח להם פיצויים במקרה שנגרם להם נזק גוף בגין תאונת דרכים, הם חשופים לנזק כלכלי רב.

יחד עם זאת, בהתאם לאופי התאונה ולנזק שנגרם ניתן ואף רצוי לתבוע גופים שונים במטרה לזכות בכיסוי הוצאות רפואיות שנגרמו בשל נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים.

תביעת חברת הביטוח של נהג הרכב

רוכב אופניים חשמליים אשר היה מעורב בתאונת דרכים עם כלי-רכב מנועי, יכול לתבוע את חברת הביטוח של הנהג הפוגע, ולזכות בתביעה בתנאי שיכול להוכיח את אשמתו של הנהג. כזכור, אם היה נהג האופניים מבוטח במסגרת ביטוח חובה, הוא היה יכול לקבל את כספי הפיצויים מחברת הביטוח שלו ללא קשר להוכחת אשמה.

תביעת רוכב האופניים החשמליים

ככל שנהג כלי-הרכב המנועי מעוניין לתבוע את רוכב האופניים החשמליים, מגוון האפשרויות הוא דומה. כאמור, לרוכב האופניים אין חברת ביטוח המבטחת אותו, ותביעה אזרחית במרבית הסיכויים לא תצלח אם לרוכב האופניים אין את היכולת הכספית לשלם את הסכומים שייפסקו. לכן, נהג הרכב יכול לתבוע גופים שונים בהתאם לנזקים שנגמרו לו ובהתאם לפרטי האירוע.

תביעת חברת הביטוח "קרנית"

חברת הביטוח קרנית – הקרן לפיצויי נפגעי תאונות דרכים, היא תאגיד שהוקם על ידי המדינה, מכוח חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, שתפקידו לפצות את מי שנפגע עקב תאונת דרכים ואינו זכאי לקבל פיצוי מחברת ביטוח, בין היתר משום שהרכב הפוגע לא היה מבוטח או שהכיסוי הביטוחי של הרכב המעורב בתאונה, לא היה בתוקף, למשל בשל אי תשלום פרמיית ביטוח.

יחד עם זאת, מאחר שנכון להיום טרם קבע בית המשפט העליון האם אופניים חשמליים נחשבים לרכב מנועי המחויב בביטוח חובה או לאו, תביעות המוגשות לקרנית על ידי מי שניזוק עקב פגיעה מאופניים חשמליים, נדחות.

כמו כן, בגלל חוסר הוודאות הפסיקתית השוררות היום בנוגע לשאלה האם אופניים חשמליים נחשבים לרכב מנועי המחויב בביטוח חובה, הרבה תביעות המוגשות על ידי מי שנפגע בעת שרכב באופניים חשמליים כנגד מבטחות רכבים – נדחות.

תביעת הרשות המקומית

אם תאונת הדרכים נגרמה לכם כתוצאה ממפגע בדרך, כדוגמת מהמורה, בור, בליטה או כל מפגע אחר שניתן להוכיח את הקשר בינו לבין התאונה, תוכלו לתבוע את הרשות המקומית בתחומה התרחשה התאונה.

תביעה במסגרת ביטוח תלמידים

ביטוח תלמידים הינו ביטוח המבטח את התלמידים למשך 24 שעות ביממה ובכל מקום, ונרכש עבור התלמידים מטעם בית הספר או משרד החינוך. אם רוכב האופניים החשמליים הינו תלמיד, ניתן לתבוע את החברה המבטחת ובתנאי שפוליסת הביטוח אינה מחריגה תאונת דרכים באופניים חשמליים.

תביעת תאונת עבודה

במקרה של תאונת דרכים על אופניים חשמליים אשר התרחשה בדרך למקום העבודה או בחזרה ממנו, ניתן לתבוע את המוסד לביטוח לאומי בגין תאונת עבודה.

ביטוחים פרטיים

ניתן לבחון קיומם של ביטוחים פרטיים, כדוגמת ביטוח תאונות אישיות, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח חיים וכן תביעות סיעוד אשר יכולים לתת מענה במקרה של נזק גופני אשר עקב תאונת דרכים באופניים חשמליים.

החשיבות של עורך דין בתביעות תאונת דרכים עם אופניים חשמליים

התוצאה של תאונת דרכים עם אופניים חשמליים עלולה להיות הרסנית, בשל העובדה שרוכב האופניים חשוף ולעיתים ללא קסדה ומגנים. הפגיעה הפיזית מובילה להוצאות כלכליות כבדות בדמות טיפולים רפואיים, עזרים רפואיים, אובדן ימי עבודה של רוכב האופניים ו/או בני משפחתו ועוד. דווקא בגלל העובדה שרוכבי אופניים חשמליים לא מכוסים בביטוח חובה, ישנה חשיבות גבוהה לעורך דין שיטפל בעניינם ויבחן את אפשרויות התביעה השונות.

תאונת דרכים עם אופניים חשמליים במשרד עו"ד תומר לינר

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים עם אופניים חשמליים, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו על מנת לקבל ייעוץ מלא בדבר אפשרויות התביעה העמודות לרשותכם וסיכויי ההצלחה, ללא עלות וללא מחויבות.

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: