חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מהי נוירופתיה סוכרתית? והאם היא מזכה באחוזי נכות?

נוירופתיה סוכרתית היא מצב רפואי הנגרם, כפי שניתן להבין מעצם ההגדרה, בעקבות מחלת הסכרת – לרוב במצב מתקדם שאינו נשלט היטב תרופתית. זהו מצב של פגיעה במערכת העצבים, שנגרמת בשל רמות סוכר גבוהות, שיכולה להתדרדר ככל שהסוכרת אינה מאוזנת וכן זוכה לטיפול מתאים. מטבע הדברים, משום שמדובר במצב שיכול להוביל לכאבים משמעותיים ואף להגבלות שונות בחיי היומיום – בהחלט ניתן לקבל על נוירופתיה סוכרתית אחוזי נכות.

קודם כל – מהי נוירופתיה סוכרתית?

בשביל להבין מהי נוירופתיה סוכרתית, ראשית יש לדעת מה זה בכלל נוירופתיה. נוירופתיה, או נוירופתיה פריפרית, היא פגיעה במערכת העצבים ההיקפית – בקבוצה של עצבים (פולינוירופתיה) או בעצב בודד אחד (מונונוירופתיה). הפגיעה לרוב תהיה מתורגמת לתחושות כמו כאב, תחושת שריפה או נימול, אובדן תחושה, רגישות למגע ולכאב, ולעתים גם אובדן שליטה של ממש. נוירופתיה סוכרתית, בהקשר זה, היא נוירופתיה שנגרמת כתוצאה מפגיעה של מחלת הסוכרת בעצבים ההיקפיים. זהו הסיבוך השכיח ביותר של מחלת הסוכרת, שפוגע באחוז ניכר מהחולים – בסוכרת סוג 1 ובסוכרת סוג 2 גם יחד. המחלה יכולה אף להביא לאובדן של כושר העבודה, ולכן במקרה זה צריך עורך דין אובדן כושר עבודה.

מי סובל מנוירופתיה סוכרתית, ומה מוביל לכך?

נוירופתיה סוכרתית היא מחלה שעיקר הסובלים ממנה הינם חולי סוכרת במצב מתקדם של המחלה. עם זאת, צריך לציין שבלא מעט מקרים (10-15 אחוזים) האבחון הראשוני של סוכרת יתבצע כאשר ישנן כבר תופעות של נוירופתיה. הדבר קורה גם בגלל רשלנות רפואית באבחון סוכרת (אבחון מאוחר מדי שמוביל להיווצרות נזק ראשוני) אך גם משום שמדובר בסיבוך הראשון שמתפתח, לעתים אפילו כבר במצבי טרום סוכרת.

במרבית המקרים עיקר הפגיעה תהיה בגפיים ולרוב בכפות הרגליים ובכפות הידיים. מלבד הסימפטומים של הנוירופתיה עצמה, כמו כאב או תחושת שריפה או נימול, יש לנוירופתיה השלכות משמעותיות נוספות על בריאותם של חולי סוכרת. זאת משום שהיא מובילה להיווצרות של זיהומים ומחלות, בעיקר ברגליים. מצבים אלה פוגעים באיכות החיים באופן חמור, עלולים לגרור נכות משמעותית  ואף יכולים לסכן חיים.

האם מחלת הסכרת נחשבת לנכות? על אחוזי נכות במחלת הסכרת

סכרת היא במחלה כרונית קשה שצריך לחיות איתה ולטפל בה כל החיים, ולעתים גם לתפקד לצידה ולהמשיך לעבוד לאורך שנים רבות. אחוזי נכות בעקבות סוכרת ניתנים בהתאם לדרגת המחלה וסיבוכיה.  כמובן שיש הבדל גדול בין סוגי הסוכרת בהקשר זה. במצב של סוכרת סוג 2 אחוזי נכות לעיתים יהיו מתבקשים משום שמדובר במחלה של אנשים מבוגרים הסובלים מעודף משקל משמעותי. לעומת זאת, אחוזי נכות סוכרת נעורים יהיו אולי מעט מורכבים יותר, משום שהאבחון מתבצע לרוב בגיל צעיר, והמחלה היא מחלה כרונית וארוכת טווח. כמובן שישנם גם מקרים שבהם מקבלים על סוכרת נעורים אחוזי נכות – בעיקר במחלות קשות ולא מאוזנות עם תופעות לוואי כמו נוירופתיה סוכרתית. באופן כללי, קבלת אחוזי נכות לחולי סוכרת תלויה במידה רבה במצב המחלה והתקדמותה, ובפגיעה שלה בחיי היומיום ובתפקוד השגרתי של החולה.

אחוזי נכות על נוירופתיה סוכרתית – כל מה שחשוב לדעת

נוירופתיה סוכרתית היא הסיבוך השכיח ביותר של מחלת הסוכרת – הן בחולי סוכרת סוג 1 (סוכרת נעורים) והן בסוכרת מסוג 2. מלבד היותה הסיבוך השכיח ביותר, במקרים רבים זהו גם הסיבוך שפוגע בשגרת החיים של חולי סוכרת במידה המשמעותית ביותר. נוירופתיה סוכרתית, בשלביה הראשונים, יכולה להתבטא בלא יותר מתחושה קלה של שריפה או של נימול באזור ספציפי בגפה. ככל שהמצב מתקדם, ובמיוחד ככל שהסוכרת עצמה לא מאוזנת היטב ולא מטופלת בצורה נכונה, הנוירופתיה יכולה להחריף ולהפוך לחוסר תפקוד של ממש בגפה מסוימת. במצב כזה חייבים לקבל על נוירופתיה סוכרתית אחוזי נכות – אחוזים שתכליתם הגנה על זכויות החולה ודאגה לצרכים הבסיסיים ביותר שלו על ידי הביטוח הלאומי. התמודדות של חולי סוכרת עם ביטוח לאומי יכולה להיות לא פשוטה, וחשוב למצות כל זכות המגיעה להם בעזרת עורך דין ביטוח.

חולי סוכרת ככלל ועם נוירופתיה בפרט, צריכים למצות את כלל זכויותיהם

עבור חולי סוכרת זכויות ומיצוי שלהן מול הביטוח הלאומי הם אקט חיונים ביותר – במיוחד ככל שהמחלה מתקדמת ולא מאוזנת היטב, ופוגעת בשגרת החיים של החולים. עבור חולי סוכרת נכות ביטוח לאומי יכולה להיות מתורגמת לקצבאות, להטבות כמו תו נכה או פטור מתור, ולמגוון רחב ונוסף של זכויות שעשויות להיות רלוונטיות בהתאם למצב של כל חולה לגופו. חשוב להבין שקבלת אחוזי נכות סוכרת בביטוח לאומי יכולה להיות לא פשוטה. עבור מטופל שמתמודד עם הביטוח הלאומי לבד, משימה זו עשויה להיות מאתגרת מאוד, שכן יש צורך במומחיות רפואית ומשפטית והצגת ראיות ברורות על פגיעה בתפקוד של חולה הסוכרת. הדרך הטובה ביותר להבטיח את קבלת אחוזי הנכות, במצב זה, היא לפנות לשירות של משרד עו"ד שמתמחה במיצוי זכויות, וספציפית בכל מה שנוגע לחולי סוכרת ולזכויות הייחודיות להם בביטוח הלאומי. משרד עו"ד תומר לינר הוא בדיוק הכתובת לכך.

משרד עו"ד תומר לינר – למיצוי כל זכות וזכות עבור חולי סוכרת

משרד עו"ד תומר לינר הוא משרד שמתמחה במיצוי זכויות חולים, בפגיעות גוף ובמקרי רשלנות רפואית – שכולם עשויים להיות רלוונטיים מאוד עבור חולי סוכרת שסובלים מנוירופתיה סוכרתית. אם אתם או מישהו בסביבתכם הקרובה מתמודדים עם מחלת הסוכרת, יתכן שההליכים מול ביטוח לאומי יהוו עבורכם סאגה מסובכת ומורכבת, ושיקשה עליכם למצות את הזכויות שלכם בצורה יעילה. בדיוק עבור המטרה הזו אנחנו עומדים לרשותכם, עם עורכי דין מנוסים ומיומנים בתחום, עם היכרות נרחבת עם תחום אחוזי הנכות ובטיפול בתיקי לקוחות מול הביטוח הלאומי. עם משרד עו"ד תומר לינר, תוכלו לשפר את סיכויי קבלת אחוזי הנכות ומיצוי הזכויות המיטבי שלכם כחולי סוכרת.

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: