חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גמלת סיעוד בכסף – מה זה אומר?

חוק ביטוח סיעודי

חוק ביטוח סיעודי מהווה חלק מרכזי ובסיסי בחוקי המדינה בנוגע לסיוע לקשישים אשר זקוקים לסיוע בתפקודם היומיומי ומעוניינים להישאר בביתם.

על פי חוק ביטוח סיעודי, אזרח ישראלי אשר הגיע לגיל פרישה, מתגורר בביתו ונמצא על ידי ביטוח לאומי ועדה רפואית כי הוא אינו עצמאי ומתקשה בביצוע משימות יום יומיות פשוטות (כמו להתהלך בבית, לאכול, להתקלח או להתלבש) יהיה זכאי לקבל גמלת סיעוד ביטוח לאומי, אשר תספק לכל אזרח את השירותים הרלוונטיים עבורו.

בין השירותים אליהם ניתן לקבל זכאות, ניתן למצוא: ביקורים במרכז יום, לחצני מצוקה, שירותי כביסה, אספקת מוצרים ואף סיוע של מטפל/ת בבית בביצוע פעולות יום יומיות או בהשגחה למען שמירה על בטיחותו של הקשיש.

מה זה גמלת סיעוד בכסף?

גמלת סיעוד בכסף מתרחשת כאשר לאחר שאדם עבר על ידי ביטוח לאומי ועדה רפואית, נמצא זכאי על פי חוק ביטוח סיעודי בקבלת גמלת סיעוד ביטוח לאומי ע"פ דוח תפקודי סיעודי, יש באפשרותו לבקש להמיר את שירותי הסיעוד הניתנים לו בסכום כסף חודשי אשר ישלח לחשבון הבנק שלו. הסכום עבור גמלת סיעוד בכסף ייקבע בהתאם להיקף הזכאות המשתנה בין כל זכאי ונקבע על ידי מוסד ביטוח לאומי.

בדרך כלל, אנשים אשר בוחרים בדרך של המרת גמלת סיעוד בכסף, עושים זאת על מנת להעסיק מטפל/ת צמוד/ה או עובד/ת זר/ה באופן עצמאי, כלומר, ללא תיווכה של חברת סיעוד. כמו כן, ניתן לבצע גמלת סיעוד בכסף חלקית ולשלב בין קבלה של חלק מהסכום לחשבון הבנק לבין המשך קבלה של חלק מהשירותים להם זכאי הקשיש (ביקורים במרכזי יום, לחצן מצוקה ושירותים נוספים).

גמלת סיעוד בכסף – מדוע לבחור בדרך זו?

הסיבה העיקרית לכך שאנשים בוחרים בדרך של גמלת סיעוד בכסף ומוותרים על השירותים הנוספים להם הם זכאים על פי גמלת סיעוד ביטוח לאומי, היא מפני שהסכום הכספי אשר מתקבל מהמוסד ביטוח לאומי עבור גמלת סיעוד בכסף ועובר ישירות למשפחה או לאדם הזכאי הוא סכום כספי גבוה יותר מזה שמתקבל כאשר הוא עובר דרך חברת הסיעוד.

גמלת סיעוד בכסף  – מדוע לא לבחור בדרך זו?

כאשר המטופל הזכאי בשירותי גמלת סיעוד ביטוח לאומי ומשפחתו בוחרים בקבלת גמלת סיעוד בכסף, הם למעשה לוקחים אחריות מלאה בהעסקת העובד/ת או המטפל/ת, יחד עם כל הבירוקרטיה והחובות הנלווים להעסקת עובד (חישוב שכר, תנאים סוציאליים, ימי חופש וכו').

כל אלה ישולמו על ידי המעסיקים. למעשה פעמים רבות סכומי הכסף אשר מושקעים בהעסקת העובד מתקזזים בהשוואה לשירותים אשר משלמים לחברות הסיעוד. כמו כן, חברת הסיעוד מהווה עבור האדם הסיעודי ומשפחתו מקור מידע נוסף וכתובת לפנייה ולמעקב בכל קושי שמתעורר מצד המטופל.

מהו סכום גמלת זיכוי בכסף אליה זכאי מטופל על פי רמות גבול?

לאחר אבחון של ביטוח לאומי ועדה רפואית, כל מטופל מקבל "ניקוד תלות" ועל פי ניקוד זה נקבעת רמת הקושי של הקשיש, "רמת גבול". על פי רמה זו נקבעת זכאותו של המטופל לשירותי גמלת סיעוד ביטוח לאומי.

– רמה 1 – 5.5 שעות טיפול שבועיות. ניתן להמיר עבור גמלת זיכוי בכסף ולקבל קצבה בסך 1,408 ₪ לחודש במקום שירותי סיעוד.
בין רמות 2-6, ניתן להחליף עד 4 שעות שבועיות לקצבה בכסף (בשווי 818.18 ₪), או להחליף כשליש מהשעות להם זכאי המטופל לקצבה בכסף ולקבל בין 1,228 ₪ ל- 2,047 ₪ בהתאם לרמה.

  • רמה 2 – 10 שעות טיפול שבועיות.
  • רמה 3 – 17 שעות טיפול שבועיות (14 שעות למעסיק עובד זר)
  • רמה 4 – 21 שעות טיפול שבועיות (18 שעות למעסיק עובד זר)
  • רמה 5 – 26 שעות טיפול שבועיות (22 שעות למעסיק עובד זר)
  • רמה 6 – 30 שעות טיפול שבועיות (26 שעות למעסיק עובד זר)

סיוע וליווי מקצועי בהליך תביעת גמלת סיעוד ביטוח לאומי:

עורך דין ביטוח סיעודי תומר לינר מתמחה בתביעות מבוטחים אל מול חברות הביטוח והמוסד לביטוח לאומי עבור תביעת סיעוד. הגשת תביעת גמלת סיעוד מחייבת ועדה רפואית וביצוע מבחני תלות על ידי צוות של ביטוח לאומי או באופן עצמאי אצל רופא מומחה.

תהליך התביעה עשוי לקחת זמן, מאמץ וחוסר נוחות מצד התובע ובני משפחתו, כמו גם הליך הגשת תביעה עבור קבלת גמלת סיעוד בכסף. על מנת לעבור זאת בצורה הפשוטה, המהירה והנעימה ביותר, כדאי לפנות לגורם מקצועי.

שתפו את המאמר
יעניין אותך גם: